Kolejna lekcja kolektywu "Będzie dobrze". Tym razem tematem będzie rama :D
Kurs fotografii online to propzycja samorozwoju od SDK na czas kwarantanny (ale nie tylko!). Pełny program warsztatów do wykonania w domu znajdziesz TUTAJ - #zostajewdomu.
Nie sama rama
Jak to jest, że zdjęcie działa i że chce się je oglądać? Poza treścią wielką rolę odgrywa kompozycja. Tak jak reguły języka kształtują wypowiedź słowną, ona pomaga sformułować wypowiedź obrazem. Dzięki tej lekcji będziecie widzieć to trochę bardziej. Opowiemy o bardzo silnym elemencie kompozycyjnym, o ramach. W naturalny sposób zawężają kadry i wskazują to, czym zainteresował/-a się fotograf/-ka.

Fot. Zuzanna Jach
Po co w ogóle szukać ram?
Kadrowanie z wykorzystaniem ram w kadrze ma pięć podstawowych zadań:
Uwypuklić sytuację główną i wynieść ją na pierwszy plan, naturalnie skierować tam uwagę odbiorcy. Im mocniejsza wizualnie rama, np. geometryczna, tym bardziej na znaczeniu straci otoczenie.

Fot. Agnieszka Mocarska
Schować chaos otaczający plan zdjęciowy, przy czym chodzi o to, by nie odciągał uwagi odbiorcy. W domu często jest co chować, jeśli ostatnie dwa miesiące żyliśmy w lockdownie, a na placu zabaw mocna rama skryje bałagan wizualny wywołany tymi hałaśliwymi kolorami i kształtami zabawek. O tym, jak ukrywać chaos dzięki perspektywie, pisałyśmy już tu: https://sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/warsztaty/kurs-fotografii-online-5-inna-perspektywa-praca-zdalna-i-dzieci

Fot. Agnieszka Mocarska
Dodać głębi ujęciu dzięki utworzeniu dodatkowego planu, to znakomity sposób na budowanie przestrzeni tam, gdzie na pierwszy rzut oka wcale jej nie ma. Można to osiągnąć np. działaniem perspektywy.

Fot. Zuzanna Jach
Uporządkować ujęcie w znaczeniu wizualnym i uczynić je przyjemniejszym w odbiorze. Technika ramy, która zawęża ujęcie, tworzy także naturalną winietkę i czasem daje efekt podglądania sceny.

Fot. Agnieszka Mocarska
Dodać treści do zdjęcia, wnosząc dodatkowy kontekst w szerszym ujęciu, np. wprowadzić w akcję lub nakreślić rys środowiskowy zdarzenia.

Fot. Zuzanna Jach
Co teraz? Do dzieła!
Podpowiadamy przykłady ramek, których możecie szukać wewnątrz i na zewnątrz (ufff, można już legalnie wychodzić!): drzwi, bagażnik, stół, krzesło, ramy łóżka, kwiaty, dziurka od klucza, wylot ze zjeżdżalni, uchylone drzwi, gałęzie drzew itd. Tak naprawdę jest ich nieskończenie wiele, wystarczy popatrzeć trochę z szerszej perspektywy, także kreatywnej. Zobaczcie poniżej, że ramę można wymalować również światłem, m.in. o tym była lekcja o świetle https://sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/warsztaty/kurs-fotografii-online-7-w-dobrym-swietle
Zachęcamy do znajdowania takich niejednoznacznych i nieoczywiste, to zawsze większa satysfakcja oraz niepowtarzalne kadry. Wymiernym i natychmiastowym efektem będzie od razu mocniej działające zdjęcie.



Fot. odpowiednio: Agnieszka Mocarska, Zuzanna Jach, Zuzanna Jach
Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami na zamkniętej grupie "Zapraszamy do domu" (link poniżej). Zbierzemy tam nasz prace, podzielimy się uwagami, jeśli ich potrzebujesz, wybrane prace mogą finalnie trafić na wystawę rodzinnej fotografii dokumentalnej, którą planujemy na dalszy czas.
Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/626452648133858/
Lekcję przygotował:
Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze”
Agnieszka Mocarska: http://mocarska.pl
Zuzanna Jach: https://zujach.com/
fot. Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze”