Kolejna lekcja kolektywu "Będzie dobrze" o fotograficznym spojrzeniu na (nie)codzienną rzeczywistość.
Kurs fotografii online to propzycja samorozwoju od SDK na czas kwarantanny (ale nie tylko!). Pełny program warsztatów do wykonania w domu znajdziesz TUTAJ - #zostajewdomu.
W dobrym świetle
Co wiosnę otulamy się światłem na nowo. Światłem intensywnym, wysokim, z ciekawością penetrującym najgłębiej skryte części domu. To czas zrzucenia swetrów oraz pozorów, stanięcia w jasności i działania, porzucenia ciemnej nory i planowania na rzecz przestrzennych jasnych połaci i zrobienia tego, co się wymyśliło zimą.
Co lekcję zachęcamy do spojrzenia na swoje życie i przestrzeń na nowo. Jako że wiosna AD 2020 wyjątkowo skutecznie zatrzymała nas w domach, pokażemy, jak patrzymy na świat, gdy światło maluje dwie historie: opowiedziane słońcem i wyszeptane cieniem.
Fot. Zuzanna Jach
Do dzieła! Do cienia!
W tym zadaniu ważne jest tropienie źródeł światła. Zwróćcie uwagę, z której strony świata macie okna. Obejrzyjcie na nowo rozkład pomieszczeń, mebli oraz drzwi i okien.
W czasach staropolskich złotym standardem było budowania fomów na godzinę 11. O tej porze słońce zalewało całe domostwo. Obecnie metoda ta nie ma zastosowania, mieszkania są projektowane tak, by zmieściło się ich jak najwięcej w budynku. Dlatego osobista wycieczka i wyśledzenie, w jaki sposób promienie słoneczne otulają poszczególne kąty domu, będą tu niezbędne.
Fot. Agnieszka Mocarska
Sprzymierzeńcami będą chaos i bałagan z naszych poprzednich lekcji. [link: https://sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/warsztaty/kurs-fotografii-online-6-pokochaj-balagan]. Ponieważ słońce to życie, każde przestawienie jakiegoś przedmiotu albo usypanie góry z nowych zmieni pejzaż malowany cieniem. Tymczasowe obrazy będą się zmieniać z każdym przełożeniem jakiegoś elementu konstrukcyjnego. Jeśli więc pokochaliście bałagan, zadanie będzie znacznie łatwiejsze :D
Praktyka
Poczekajcie na czas przed zachodem słońca, czyli tzw. złotą godzinę. Wtedy weźcie aparat lub smartfona do ręki i… po prostu róbcie zdjęcia odbiciom postaci lub przedmiotów. Przypatrzcie się, jak i gdzie rzucają cień domownicy. Psy. Koty. Domowe dżungle doniczkowe. Każde takie świadectwo światła w cieniu w przestrzeni mieszkalnej to osobna opowieść.
Są dwie techniki takiej pracy: koncentracja na jednym pomieszczeniu i zbadanie, jak się rozkłada i załamuje światło słoneczne. Inaczej będzie przy przesuniętej zasłonie, inaczej po, mhm, subtelnym przemeblowaniu. Drugi pomysł to wycieczka po domu śladami promieni słonecznych. Zaczynasz z pierwszym promykiem w salonie, kończysz 20 minut później w kuchni, zanim zachód osłabnie…
Fot. Zuzanna Jach
Efekty
Sztuka tymczasowa - temporary art :D
Zabawę w ściganie cienia i słońca w domu można zaproponować nawet najmłodszym dzieciom, można to robić wspólnie, można inscenizować instalacje. Część mózgu odpowiedzialna za pracę twórczą na pewno będzie wdzięczna za taką wizualną gimnastykę. Cienie malujące obrazy na ścianach to rodzaj sztuki abstrakcyjnej, wyłapywanie chwilowych obrazów.
Fot. odpowiednio: Zuzanna Jach, Agnieszka Mocarska, Agnieszka Mocarska
Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami na zamkniętej grupie "Zapraszamy do domu" (link poniżej). Zbierzemy tam nasz prace, podzielimy się uwagami, jeśli ich potrzebujesz, wybrane prace mogą finalnie trafić na wystawę rodzinnej fotografii dokumentalnej, którą planujemy na dalszy czas.
Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/626452648133858/
Lekcję przygotował:
Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze”
Agnieszka Mocarska: http://mocarska.pl
Zuzanna Jach: https://zujach.com/