Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

Kolejna lekcja kolektywu "Będzie dobrze". Tym razem tematem będzie Silhouette - sylwetka - światło, kształt i gest  :D

Kurs fotografii online to propzycja samorozwoju od SDK na czas kwarantanny (ale nie tylko!).  Pełny program warsztatów do wykonania w domu znajdziesz TUTAJ - #zostajewdomu.


Silhouette - sylwetka - światło, kształt i gest


Z okazji tego, że w maju nadeszło lato, pobawimy się trochę mocniejszym światłem. Które jest trudne, nielubiane wśród fotografów, praca z nim to wyższa szkoła jazdy. A my opowiemy Wam, jak można je trochę oswoić na przekór - opowiemy Wam o efekcie silhouette.

Na zdjęciu znajduje się auto na którym stoi nastoletnia dziewczynka w stroju supermenki na tle boiska. Fot. Agnieszka Mocarska
fot.  Agnieszka Mocarska

Jak to i skad to?


Gdy słońce świeci jasno, a postacie, rzeczy, które chcemy sfotografować, są pod światło, musimy dokonać wyboru. Obraz fotograficzny składa się z kilku rodzajów tonów. Zazwyczaj od zdrowego zdjęcia oczekujemy pełnej  tonalności, dziś nas tu jednak interesują światła i czernie, bo na nich bazuje efekt sylwetki. Aby uzyskać pełną tonalność w warunkach pod słońce, potrzebujemy lampy błyskowej, by doświetlić plan pierwszy, ten, który  pozostaje w cieniu. Gdy jednak nie używamy lampy bądź też jej nie mamy, musimy podjąć decyzję: czy chcemy szczegóły na osobie pod światło i pozostawiamy za nią jasna wypaloną plamę, czy koncentrujemy się na  zachowaniu tła, podczas gdy pierwszy plan pozostaje ciemny. Aby uzyskać sylwetkę, interesuje nas ten drugi wybór: spłaszczamy obraz całkowicie.

Motywacje, by sfotografować sylwetkę, mogą być rozmaite, nieprzystająca kolorystyka, chaotyczne tło, pragnienie tworzenia abstrakcji.

Na zdjęciu widać zarys dwóch kilkuletnich dziewczynek stojących tyłem do aparatu w stodole i patrzących w stronę łąki. Fot. Zuzanna Jach

Fot. Zuzanna Jach


Kilka zasad

Czytelność

Czytelność sceny jest wartością priorytetową w fotografii. Postać sylwetkowa jest pozbawiona szczegółów, emocji oraz rysów, a wszystko, co przekazuje, robi gestem, układem ciała w przestrzeni. To uproszczenie sceny oraz koncentracja na kształcie pozwala fotografować w ten sposób.


Moment

Dlatego tak ważny w zdjęciach tego typu jest moment. Moment, w którym nogi postacisą rozłączone, aby było widać, że idzie. Moment, w którym ręce są rozłożone szeroko,nie przylegają do ciała, ponieważ wówczas ciało przybiera kształt nieznany,nierozpoznawalny, zwalisty.


Światło

Źródło światła może pozostać schowane za którymś z elementów sceny. Możesz chcieć je wykadrować. A możesz także zaprosić je do uczestnictwa w scenie. Wówczas jeśli wystaje zza tematu, a Ty skręcisz przesłonę do f/16, słońce przekształci się w gwiazdkę.


Na zdjęciu widać zarys dwóch nóg w skoku w fontannie. Fot. Agnieszka Mocarska

Fot. Agnieszka Mocarska


Silhouette - same zalety


Zdjęcia tego typu zatem pomagają podjąć fotografowanie w warunkach pozornie niesprzyjających. Zdjęcia wykonane w tej technice są łatwe w obróbce, nawet na telefonie w podstawowych aplikacjach typu Snapseed. Ponadto efekty są wielce satysfakcjonujące, ponieważ fotografie w tej technice są bardzo malownicze oraz efektowne. Są łatwe w odbiorze dla osób niespecjalizujących się w fotografii.



Zadanie domowe


Próbuj zignorować detale, bliki w oczach oraz uśmiechy, cały ten codzienny trójwymiar, i doceń gesty oraz kształty. Wyczekaj kulminacyjną chwilę i wtedy wciśnij migawkę.

Wypatruj jasnego tła i eksponuj na tło, potrzebujemy niedoświetlonych postaci oWypatruj jasnego tła i eksponuj na tło, potrzebujemy niedoświetlonych postaci owymownych konturach!


Na zdjęciu widać mamę z 2 letnim synem na balkonie odwróconych tyłem do aparatu i patrzących w niebo. Fot. Zuzanna JachNa zdjęciu występuje zarys sylwetki nastoletniego chłopca jeżdżącego na deskorolce. Fot. Agnieszka MocarskaNa zdjęciu sylwetkę człowieka leżącego na kanapie i unoszącego nogi, które wyraźnie widać w ramie okna. Fot. Agnieszka Mocarska
Fot. odpowiednio: Zuzanna Jach, Agnieszka Mocarska, Agnieszka Mocarska



Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami na zamkniętej grupie "Zapraszamy do domu" (link poniżej). Zbierzemy tam nasz prace, podzielimy się uwagami, jeśli ich potrzebujesz, wybrane prace mogą finalnie trafić na wystawę rodzinnej fotografii dokumentalnej, którą planujemy na dalszy czas. 


Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/626452648133858/ 


Lekcję przygotował:

Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze” 
Agnieszka Mocarska: http://mocarska.pl
Zuzanna Jach: https://zujach.com/

fot. Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze” 

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Wigilia wielokulturowa

Zapraszamy na wigilię wielokulturową – będzie to okazja do wysłuchania różnych historii i perspektyw oraz poznania osób, z którymi mijamy się codziennie na...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie-świńskie opowieści / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

  NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...