Na zajęciach poznajemy różne techniki pracy w glinie – od rzeźbienia, po toczenie na kole.
Pracę zwykle rozpoczynamy od prostych zadań, sposobów ugniatania gliny oraz tworzenia podstawowych form, żeby następnie realizować tematy bardziej zaawansowane, jak maski, kubki, reliefy, figurki oraz własne pomysły bez ograniczeń. Będziemy szkliwić swoje prace, przechodząc do następnego etapu wtajemniczenia, a na koniec wypalać, czyli utrwalać wykonane dzieła.
Glina uczy cierpliwości i koncentracji, a tworzenie prac, które zostają utrwalone, buduje poczucie sprawczości. Praca z gliną pozwala się wyciszyć i skupić na działaniu. Dzieci mają szansę realizować swoje pomysły w przyjaznych warunkach, poznawać nie tylko techniki ceramiczne, ale i rozwijać swoją wyobraźnię.
Prowadzenie:
Monika Marks-Witkowska – kształciła się artystycznie w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych oraz w prywatnych pracowniach artystów ceramików. W pracowni Stanisława Tworzydło uczyła się również tajników chińskiego malarstwa swobodnego śladu pędzla sie-i oraz ceramicznego estampażu. Jest członkiem i współzałożycielem Związku Ceramików Polskich i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Sztuka Użytkowa. Zajmuje się zarówno ceramiką artystyczną jak i tą zdobiącą nasze stoły. Ukończyła także studia kulturoznawcze. Jest animatorką wydarzeń promujących ceramikę i polską kulturę.