Repertuar
- Data:
- Dni: 4.06.2025 / środa / 12
- Miejsce wydarzenia
- Miejsce zbiórki: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
- Prowadzenie
- Barbara Dąbrowska
Po raz pierwszy, w Domu Spotkań z Historią, zostanie zaprezentowane publiczności prywatne archiwum zdjęć porucznika Stanisława Andresa, żołnierza Generała Władysława Andersa z okresu wojennego, przechowane i opisane przez jego wnuków: Tomasza Wójcika i Michała Wójcika.
- Data:
- Dni: 5.06.2025 / czwartek / 19
- Miejsce wydarzenia
- sala widowiskowa
Pokaz filmu Pedra Almodóvara „W pokoju obok”.
- Data:
- Dni: 8.06.2025 / niedziela / 12
- Miejsce wydarzenia
- Park Dolinka Służewska / zbiórka w parku za SDK
- Prowadzenie
- Sławomir Kasjaniuk
Ze względu na niewielkie rozmiary i ubarwienie niełatwo go wypatrzyć w trzcinach, a jego piosenka nie jest tak charakterystyczna i rozpoznawalna jak piosenka większego trzciniaka, z którym dzieli szuwary stawów. Dolinkę Służewską zamieszkuje ok. 15 par trzcinniczka. Na spacerze dowiemy się, jak liczna jest polska populacja tego gatunku, jakie ma zwyczaje lęgowe, gdzie zimuje, czym się żywi i co mu zagraża. Nauczymy się rozpoznawać jego głos. Będziemy także obserwować inne ptaki występujące latem w naszym parku, nie tylko w szuwarach.
- Data:
- Dni: 10.06.2025 / wtorek / 18 – 19.30
- Miejsce wydarzenia
- offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny; online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
- Prowadzenie
- Monika Przypkowska
Siedmio-, sześcio-, trzykolorowa i każda następna – tęcza w swoich różnych formach i wyobrażeniach niesie przez stulecia i kolejne pokolenia inne znaczenia i światopoglądowe treści. W Biblii jest symbolem przymierza Boga z ludźmi lub tronem apokaliptycznego Jezusa. W malarskich ołtarzach glorią – znakiem boskiego majestatu. W sześciobarwnej wersji odzwierciedla spektrum ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej. Tęcza pociągnięta kolorowym łukiem po niebie Rubensa, tęcza zatopiona w ekspresyjnej abstrakcji Pollocka, spowita pirotechnicznym dymem w "spektaklach" Judy Chicago i ta Julity Wójcik kilka razy podpalana na warszawskim Placu Zbawiciela – razem i każda z osobna inspirują, opowiadają o ciekawych i ważnych historiach.
- Data:
- Dni: 11.06.2025 / środa / 11.15 – 12.15; warsztaty: 12.15 – 13.15
- Miejsce wydarzenia
- sala plastyczna
- Prowadzenie
- Marlena Świderska
Warsztaty kulinarne są skierowane do wszystkich osób, którym zdrowie oraz dieta nie są obojętne. O dietę powinniśmy dbać przez cały czas, ale kiedy otrzymujemy diagnozę choroby autoimmunologicznej, należy szczególnie skupić się na prozdrowotnym odżywianiu. Odpowiednie produkty spożywcze, prawidłowo zbilansowane w codziennym jadłospisie, poprawiają stan zdrowia. Na warsztatach dietetyczka pokaże, które składniki spożywcze pomogą w walce z utrzymującym się stanem zapalnym w organizmie — nie tylko w sposób prozdrowotny, ale i smaczny. Nauczy, jak skomponować plan żywieniowy, by czuć się dobrze i pełnym sił.
- Data:
- Dni: 14.06.2025 / sobota / 15 – 16.30
- Miejsce wydarzenia
- sala taneczna
Taniec od wieków towarzyszy codziennemu życiu Greków. Jest nieodłącznym elementem uroczystości rodzinnych i świąt. Tańczy się w tawernach i klubach nocnych, po prostu wszędzie. Niektóre tańce występują tylko lokalnie, inne znane są większości Greków. Przyłączenie się do wspólnej zabawy jest zawsze mile widziane.
- Data:
- Dni: 15.06.2025 / niedziela / 12
- Miejsce wydarzenia
- w plenerze, zbiórka pod neonem
Wybierz się z nami na spacer fotograficzny, podczas którego odkryjesz, jak w prosty sposób poprawić jakość swoich portretów, dzięki wykorzystaniu światła dziennego. Pokażemy Ci, jak za pomocą niewielkich akcesoriów, takich jak blenda, wydobyć z fotografii to, co najlepsze.
- Data:
- Dni: 15.06.2025 / niedziela / 17
- Miejsce wydarzenia
- sala widowiskowa
Przedstawienia grup teatralnych w przedziale wiekowym: 6–7, 8–9, 12–13 lat. Najmłodsi wystąpią w kilku scenach ze zbioru opowiadań Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”, grupa 8–9-latków w dwóch zaadaptowanych na scenę opowiadań Waldemara Cichonia „Co słychać Cukierku”, młodsza młodzież przedstawi adaptację książki Kariny Yan Glaser „Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogród”.
- Data:
- Dni: 18.06.2025 / środa / 18
- Miejsce wydarzenia
- sala widowiskowa
Przedstawienia grup teatralnych w przedziale wiekowym: 10–11, 14–18 lat oraz Teatru nad Dolinką. Grupa 10–11-latków przedstawi opowiadanie Maliny Prześlugi „Bajka o włosie Patryku”, młodzież wystąpi w dramacie Roberta Thomasa „Osiem kobiet”, Teatr nad Dolinką przedstawi „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” Odona von Horvatha.
- Data:
- Dni: 18.06.2025 / środa / 21
- Miejsce wydarzenia
- Park Dolinka Służewska / zbiórka w parku za SDK
- Prowadzenie
- Tomasz Mokrzycki
Spacer edukacyjny z entomologiem połączony z obserwacjami owadów nocnych. Nocne owady zawsze były bardziej tajemnicze od dziennych. W wielu przypadkach słabiej znamy ich biologię. Ćmy, czyli nocne motyle, rozbudzały wyobraźnię ludzi, stąd powstały różne legendy na ich temat. Uważa się, że nocne owady są szare, nieciekawe. Jak jest naprawdę? Czy w legendach tkwi ziarno prawdy? Jak możemy je obserwować i badać? W trakcie naszych wieczorno-nocnych obserwacji spróbujemy bliżej im się przyjrzeć. Kto ma, niech zabierze latarkę-czołówkę.
- Data:
- Dni: 18.06.2025 / środa / 18
- Miejsce wydarzenia
- Park Dolinka Służewska / zbiórka przy Wspólnym Ogrodzie
- Prowadzenie
- Kamila Musiatowicz
Olejki eteryczne, zawarte w niektórych gatunkach roślin mają właściwości bakteriobójcze, oczyszczające, poprawiające nastrój.