Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie.
Immanuel Kant był jednym z najważniejszych filozofów nowożytności, którego myśl można wyrazić słynnym cytatem: „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Jego zasługi dla filozofii są porównywane do osiągnięć Kopernika na gruncie astronomii. Kantowski przewrót kopernikański polegał na przyjęciu, że to świat „dostosowuje się” do naszego sposobu poznawania, podczas gdy wcześniejsi filozofowie uważali, że to ludzkie poznanie jest dostosowane do świata. Według Kanta umysł ludzki narzuca światu formy i kategorie powodujące, że mamy dostęp jedynie do fenomenów (a świat noumenów, czyli rzeczy samych w sobie, jest przed nami skryty). Podczas spotkania zostanie przedstawiona również filozofia moralności Kanta, która przybiera postać etyki obowiązku. Przy tej okazji zastanowimy się nad słynnym imperatywem kategorycznym, stojącym na straży, aby człowiek był dla nas zawsze celem, a nigdy tylko środkiem.
O cyklu:
zastanowimy się nad wielkimi pytaniami filozoficznymi, które będą wyznaczać zasadnicze tematy spotkań. Część wykładowa wprowadzi słuchaczki i słuchaczy w dane zagadnienie, część dyskusyjna będzie okazją do aktywnego pofilozofowania. Spotkania filozoficzne są otwarte dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i rozwijać umiejętność krytycznego myślenia. Nie potrzebujesz wcześniejszego doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy.
Prowadzący:
Adrian Krupa – filozof, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Wydziału Filozofii UW, edukator i nauczyciel.