Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

Służewski Dom Kultury to instytucja silnie związana z edukacją przyrodniczą od początku swojej działalności. Bliskość Parku Dolinka Służewska i Potoku Służewieckiego, architektura przyjazna przyrodzie, koziarnia, pasieka, ogród społeczny oraz stale rozwijana edukacja sprawiają, że SDK postrzegany jest jako rodzaj ekologicznej farmy miejskiej i zyskał sobie nieformalne miano domu kultury i ekologii.

Siedziba Służewskiego Domu Kultury została zaprojektowana w zgodzie z otaczającym go środowiskiem naturalnym. Wpisuje się w bogaty przyrodniczo obszar, a architektonicznie nawiązuje do wiejskiej zagrody, która dominowała w pejzażu tych okolic jeszcze w latach 60.

W Dolince Służewskiej można spotkać między innymi bobry, traszki, ważki czy około 100 gatunków ptaków. Na budynku Służewskiego DK znajdują się stanowiska lęgowe i budki dla ptaków i nietoperzy. Dzięki ażurowym drewnianym elewacjom, wykonanym z modrzewia syberyjskiego, miejsce dla siebie mogła znaleźć rodzina pełzaczy ogrodowych. Drzewa i inne rośliny, które są sadzone, wybierane są z myślą o ptakach i zapylaczach. Na terenie Służewskiego DK mieści się zagroda dla kóz oraz pasieka. Mieszkańcami ogrodu są także myszy, nornice, jeże i liczne owady.

Otwarta architektura Służewskiego DK integruje, zaprasza i zachęca do aktywnego spędzania czasu blisko domu. Brak ogrodzenia umożliwia rozszerzanie działalności instytucji poza granice budynku, ułatwia okolicznym mieszkańcom kontakt z parkiem, przy okazji zachęcając do korzystania z obiektu. Rezygnując z ogrodzenia nie ingeruje się także w wędrówki zwierząt bytujących w Dolince Służewskiej.

Przy Służewskim DK znajdują się stojaki i samoobsługowa stacja naprawy rowerów, wiosną i latem dostępny jest także rower cargo. Integralną częścią budynku jest drewniany amfiteatr, stworzony z myślą o realizowaniu wydarzeń artystycznych. Tego typu rozwiązanie ułatwia organizację wydarzeń bez potrzeby wynajmu sceny plenerowej. Na terenie SDK znajduje się także plac zabaw wybudowany w dużej mierze z drewna.

Od początku działalności skupiamy się na edukacji przyrodniczej. Rozbudzamy zainteresowanie i uwrażliwiamy na zielone skarby Służewa i Warszawy. Organizujemy spacery przyrodnicze, warsztaty dla szkół, wykłady i inne wydarzenia edukacyjne dla szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców.

Propagujemy ogrodnictwo miejskie z wykorzystaniem ekologicznych metod upraw i nawożenia. Na terenie Służewskiego DK znajduje się Wspólny Ogród – jeden z pierwszych ogrodów społecznościowych w Warszawie. Zbieramy deszczówkę do podlewania, kompostujemy odpady roślinne, dzięki czemu stale możemy dokarmiać glebę. W ogrodzie prowadzone są spotkania dla ogrodniczek i ogrodników oraz wydarzenia edukacyjne zarówno dla grup przedszkolnych i szkolnych, jak i entuzjastów i entuzjastek natury i zdrowego stylu życia.

Na terenie zagrody dla kóz znajduje się pasieka, dzięki której możemy dzielić się wiedzą w sposób praktyczny na temat pszczelarstwa miejskiego oraz metod prowadzenia i zakładania własnych uli.

Wokół Służewskiego DK i Dolinki Służewskiej znajduje się ścieżka edukacyjna skupiająca się na tematyce adaptacji miasta do zmian klimatu.

W partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, prowadzone są wykłady i spotkania z najlepszymi ekspertkami i ekspertami nauk przyrodniczych. Wierzymy, że dopiero dzięki połączeniu wspólnych zasobów, narzędzi edukacyjnych, animacyjnych oraz wiedzy merytorycznej – możliwa jest skuteczna edukacja i realna zmiana.

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...