Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
20 marzec 2022 ─ 16:00

  20.03-15.04.2022  

/ pon-ndz w godzinach otwarcia SDK / Galeria Przy Kozach / wstęp wolny;

 wernisaż:  20.03.2022 / niedziela /  g. 17 
 podczas wydarzenia Święto Wiosny 

/ Galeria SDK "Przy Kozach" / wstęp wolny

; Oprowadzanie po wystawie: 07.04.2022 / g. 18 

/ Galeria SDK „Przy Kozach”/ foyer / wstęp wolny

 

FB fanpageGREY


„Oto Polska B jak bóbr. Po II wojnie światowej jej mieszkańców dało się policzyć na palcach. Kiedy Aleksander Ford kręcił filmową adaptację „Krzyżaków”, zwierzę do słynnej sceny polowania znalazł dopiero w zapomnianym gdańskim rezerwacie. Ale to już przeszłość. Dziś trudno o jakiekolwiek rachuby.
Największe europejskie gryzonie można spotkać na bałtyckiej plaży i w Tatrach. Żyją w większości polskich rzek, poczynając od Wisły, a kończąc na bezliku anonimowych cieków i rowów melioracyjnych. Historia polskiej populacji bobra w XX wieku jest opowieścią o spektakularnym powrocie gatunku jeszcze niedawno zagrożonego wymarciem”. Tak o wystawie w Służewskim Domu Kultury pisze Adam Robiński, autor książki „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów” (Wydawnictwo Czarne, 2022).

Wystawa Stowarzyszenia Nasz Bóbr w Służewskim Domu Kultury prezentuje obszerny zbiór zdjęć przyrodniczych, wykonanych przez kilku fotografów, którzy reprezentują różne narracje i sposoby pracy — od klasycznego obrazowania przyrody, poprzez reportaż, po fotografię z dronów.

Wystawa istotnie odnosi się do postulatu „Zróbmy krok wstecz, żeby zrobić miejsce przyrodzie” z opublikowanej właśnie drugiej części raportu IPCC.


Wg autorów jedną z form adaptacji do zmieniającego się klimatu jest ochrona istniejących ekosystemów. Równie ważnym wydaje się tu ochrona rozległych biebrzańskich bagien i mokradeł, jak i lokalnych, małych ekosystemów, może nie tak cennych przyrodniczo, ale będących ostatnimi podmiejskimi bastionami postępującej gigantycznej antropopresji.

Jak zauważa Adam Robiński, “prezentowane tu fotografie zwracają bobrom podmiotowość. I nie chodzi tylko o talent autorek i autorów zdjęć czy techniczną precyzję wykonania. Pozwalają spojrzeć zwierzętom w oczy, a to w naturze graniczy z cudem. Sojusznikami bobrów są przecież ciemność, woda i ten zadziwiający ogon, którego gwałtowny plusk kończy zwykle spotkanie, zanim na dobre się ono zacznie. Dobrze by było, aby każdy wyczytał w tych spojrzeniach coś dla siebie.” Tego Państwu życzymy!

Otwarcie ekspozycji w Galerii SDK "Przy Kozach" nastąpi w pierwszy dzień astrologicznej wiosny 20 marca 2022 i potrwa do połowy kwietnia. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a bobry rozpoczynają swoją największą aktywność. Z uwagi na dłuższy dzień można je także obserwować na żywo, kiedy wieczorem (czasu ludzkiego), rozpoczynają swój „dzień".

Autorzy zdjęć:

Olga Pytel, Katarzyna Romotowska, Roman Głodowski, Robert Czułba, Rafał Siderski, Krzysztof Wojciechowski, Paweł Jabłoński, Daniel Petryczkiewicz.
Zdjęcie tytułowe: Krzysztof Wojciechowski



Wystawa towarzyszy obchodom Dnia Bobrów, który przypada 7 kwietnia.
W kwietniu zapraszamy Państwa na inne wydarzenia także poświęcone tym niezwykłym zwięrzętom, a organizaowane we współpracy Stowarzyszenia Nasz Bóbr oraz Służewskiego Domu Kultury:


Wystawa powstała we współpracy Stowarzyszenia Nasz Bóbr oraz Służewskiego Domu Kultury.
20220409Bobry spacer LOGOlogoWWW130 SluzewskiDK

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...