To już druga lekcja kolektywu "Będzie dobrze" o fotograficznym spojrzeniu na (nie)codzienną rzeczywistość. Tym razem zapraszamy Was do fotografowania miejsc i zdarzeń, które są naznaczone dziecięcą inwencją bądź nieporadnością.
Kurs fotografii online to propzycja samorozwoju od SDK na czas kwarantanny (ale nie tylko!). Pełny program warsztatów do wykonania w domu znajdziesz TUTAJ - #zostajewdomu.
Pokochaj bałagan
Zapraszamy Was do fotografowania miejsc i zdarzeń, które są naznaczone dziecięcą inwencją bądź nieporadnością. Praca zdalna wiąże się z nietypowymi zachowaniami dzieci, bo ileż można siedzieć w kwarantannie. Zaczyna działać fantazja, twórczość dzieci jest nieograniczona krzykiem rodziców, bo Ci zajęci kolami i wideokonferencjami zostawiają często przestrzeń domową na pastwę losu.
Co tu się dzieje?!
Spójrzmy prawdzie w oczy: zachowania dorosłych w nowych warunkach także mogą zacząć odbiegać od normy. Chodząc po biurowych ścieżkach, pracownicy wytyczają swoje szlaki oraz typowe zachowania. Typowe, czyli przezroczyste, o których na co dzień się nie myśli. Pobyt w domu z zadaniami dotychczas kojarzonymi z inną przestrzenią wybija z rutyny i powoduje masę nowych obyczajów. Mogą one skutkować kuriozalnymi konstrukcjami, rzeczami porzuconymi w przedziwnych miejscach. Znajdźmy je i przytulmy z rozbawieniem i czułością.
Jestem kwiatem lotosu
Dokumentowanie przedmiotów w cudacznych połączeniach ma wielką moc uspokającą oraz więziotwórczą. Zamknij oczy i przywołaj wspomnienie wspólnego oglądania albumu fotograficznego albo imprezę z okazji spotkania klasowego jakiś czas po maturze. Usłysz, jaki chóralny okrzyk powtarza się najczęściej. “A pamiętasz, jak…?!”. Tak, zdjęcia są odpowiedzią na to pytanie. A pamiętasz, jak… Czasem nie chce się pamiętać, lecz po latach wspomina się w końcu z wielkimi emocjami. Obraz pomaga je oswajać.
Czas na praktykę!
Jak to zrobić? Kroki są dwa, a podstawą jest oddech. Po pierwsze, gdy widzisz coś niecodziennego, weź głęboki oddech. Upewnij się, że niczyje życie nie jest zagrożone i że szkody nie powstają nadal. Jeśli sytuacja jest stabilna, przejdź do punktu drugiego: idź po aparat lub wyjmij telefon. Następnie znajdź najlepszą perspektywę - o jednej z nich, spojrzeniu z góry, opowiedziałyśmy w poprzedniej lekcji - KLIKNIJ TUTAJ. Jeśli możesz sfotografować z góry poczyniony bałagan oraz jej sprawców, dodatkowy punkt: raz, za kontekst, dwa, za ujęcie dzieła i twórcy jednocześnie. Pozwoli zachować w pamięci to, co się właśnie zdarzyło. Przystąp do zacierania śladów, naprawiania szkód lub oddychaj nadal. Na pewno nic się nie stało.
Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami na zamkniętej grupie "Zapraszamy do domu" (link poniżej). Zbierzemy tam nasz prace, podzielimy się uwagami, jeśli ich potrzebujesz, wybrane prace mogą finalnie trafić na wystawę rodzinnej fotografii dokumentalnej, którą planujemy na dalszy czas.
Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/626452648133858/
Lekcję przygotowały:
Agnieszka Mocarska: http://mocarska.pl
Zuzanna Jach: https://zujach.com/
Kolektyw fotograficzny “Będzie dobrze”