27.10.2023 / piątek / 18.00
/ sala widowiskowa / wstęp wolny
Czujesz się zagubiony w pędzącym świecie? Przytłaczają Cię informacje o kolejnych katastrofach? Masz wrażenie, że wokół dużo się dzieje i nie nadążasz za kolejnymi wyzwaniami lokalnymi i globalnymi? Nie jesteś sam!
Na pierwszym spotkaniu rozważymy, czym jest aktywizm i kim jest osoba aktywistyczna, jak uczestniczyć w debacie publicznej i co to znaczy być „aktywnym obywatelem”. Zadamy sobie pytania o formy pokazywania sprzeciwu: czy wylewanie farby na obrazy ma sens?, dlaczego tak chętnie wyśmiewamy ekologów i aktywistów klimatycznych? Zastanowimy się, jak rozmawiać o ważnych sprawach i jak je nagłaśniać, żeby społeczeństwo chciało się zaangażować i dlaczego tak często wolimy „przymknąć oko” i nie reagować, nawet gdy to nas spotyka coś złego.
Gościnie:

dr Marzena Cypryańska-Nezlek – psycholożka społeczna, pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Kieruje Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych. Jej badania dotyczą psychologicznych i społecznych konsekwencji zmiany klimatu, adaptacji i działań na rzecz klimatu oraz jakości życia.
Opis cyklu:
To są nasze sprawy to cykl o tym, co dzieje się tu i teraz i dotyczy każdego z nas – chociaż często wolelibyśmy, żeby tak nie było. Co miesiąc z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin pochylimy się nad innym wycinkiem rzeczywistości – by go krytycznie omówić, ale też poszukać rozwiązań i... spokoju. Bo to, co nieznane często wzbudza w nas lęk i niepokój. Postaramy się je trochę rozwiać.
W ramach cyklu zastanowimy się między innymi, z czego wynika kryzys zdrowia psychicznego i jak go okiełznać; czy nasza planeta naprawdę umiera i co ma z tym wspólnego greenwashing; po co nam język inkluzywny, czyli czy naprawdę potrzebujemy chirurżki i psycholożki; czy wojna w Ukrainie (i każda inna!) jest „nasza”; po co pracujemy i jak to robić, żeby nie tracić życia (i nerwów); o co chodzi ze sztuczną inteligencją i jak mądrze z niej korzystać.
Prowadzenie:
Alicja Cembrowska – dziennikarka, reporterka. Od ponad roku freelancerka, pisząca m.in. dla Onetu, Forbes, Rocket Space, Hello Zdrowie, Business Insider, Interii. Do 2022 roku związana z redakcją naTemat i Mamadu. Wcześniej recenzentka teatralna. Najchętniej pisze o kulturze i tematach społecznych.
Kolejne spotkania:
6 grudnia