Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
27 październik 2023 ─ 16:00

 27.10.2023 / piątek / 18.00 

/ sala widowiskowa / wstęp wolny

FB fanpageGREY


Czujesz się zagubiony w pędzącym świecie? Przytłaczają Cię informacje o kolejnych katastrofach? Masz wrażenie, że wokół dużo się dzieje i nie nadążasz za kolejnymi wyzwaniami lokalnymi i globalnymi? Nie jesteś sam! 

Na pierwszym spotkaniu rozważymy, czym jest aktywizm i kim jest osoba aktywistyczna, jak uczestniczyć w debacie publicznej i co to znaczy być „aktywnym obywatelem”. Zadamy sobie pytania o formy pokazywania sprzeciwu: czy wylewanie farby na obrazy ma sens?, dlaczego tak chętnie wyśmiewamy ekologów i aktywistów klimatycznych? Zastanowimy się, jak rozmawiać o ważnych sprawach i jak je nagłaśniać, żeby społeczeństwo chciało się zaangażować i dlaczego tak często wolimy „przymknąć oko” i nie reagować, nawet gdy to nas spotyka coś złego.

Gościnie:


NaszeSprawy BIOwlodarczykMaja Włodarczyk – studentka i aktywistka Inicjatywy WSCHÓD. Prezeska Koła Naukowego Interdyscyplinarnych Działań Europejskich, a także aktywna członkini społeczeństwa obywatelskiego. W swojej działalności aktywistycznej stara się przełamywać schematy, a także pokazywać, że polityka jest dla ludzi i jest o ludziach. Wierzy w sprawiedliwą transformację energetyczną, a także w pro klimatyczną zmianę, stąd ma duże oczekiwania wobec nowego rządu.






NaszeSprawy BIOCypryańska Nezlekdr Marzena Cypryańska-Nezlek – psycholożka społeczna, pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Kieruje Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych. Jej badania dotyczą psychologicznych i społecznych konsekwencji zmiany klimatu, adaptacji i działań na rzecz klimatu oraz jakości życia.







Opis cyklu: 

To są nasze sprawy to cykl o tym, co dzieje się tu i teraz i dotyczy każdego z nas – chociaż często wolelibyśmy, żeby tak nie było. Co miesiąc z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin pochylimy się nad innym wycinkiem rzeczywistości – by go krytycznie omówić, ale też poszukać rozwiązań i... spokoju. Bo to, co nieznane często wzbudza w nas lęk i niepokój. Postaramy się je trochę rozwiać. 

W ramach cyklu zastanowimy się między innymi, z czego wynika kryzys zdrowia psychicznego i jak go okiełznać; czy nasza planeta naprawdę umiera i co ma z tym wspólnego greenwashing; po co nam język inkluzywny, czyli czy naprawdę potrzebujemy chirurżki i psycholożki; czy wojna w Ukrainie (i każda inna!) jest „nasza”; po co pracujemy i jak to robić, żeby nie tracić życia (i nerwów); o co chodzi ze sztuczną inteligencją i jak mądrze z niej korzystać. 



Prowadzenie: 

NaszeSprawy BIOAlicja Cembrowskadziennikarka, reporterka. Od ponad roku freelancerka, pisząca m.in. dla Onetu, Forbes, Rocket Space, Hello Zdrowie, Business Insider, Interii. Do 2022 roku związana z redakcją naTemat i Mamadu. Wcześniej recenzentka teatralna. Najchętniej pisze o kulturze i tematach społecznych.








Kolejne spotkania: 

14 listopada

6 grudnia

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...