Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
13 wrzesień 2023 ─ 16:00

 13.09.2023 / środa / g. 18 

/ sala widowiskowa / wstęp wolny

FB fanpageGREY


Czytanie książek fotograficznych rozpoczynamy od spotkania z projektantką, która zrealizowała
już kilkadziesiąt tytułów. Są wśród nich książki nagradzane na konkursach m.in. Grand Press Photo, Pictures of The Year International, Prix de la Photographie de Paris. Porozmawiamy o niuansach publikacji, subtelnych wskazówkach przygotowanych dla czytelników: o rodzajach papieru, sposobach oprawy, tłoczeniach, złoceniach i kolorach szycia. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: co jest ważniejsze – zdjęcia czy finalny przedmiot? Jak się dogadać z fotografami?
Czy istnieją książki bezbłędne? 



Gościni:  

Kasia Kubicka – grafik projektant, większość życia spędziła we Francji, gdzie studiowała w Arts Decoratifs w Strasburgu. W 2005 roku wróciła do Polski na studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki). Na jej doświadczenie składa się kilka lat pracy w prasie, m.in. w „Newsweeku”, a także długoletnia współpraca z takimi instytucjami kultury jak: Fundacja „Pogranicze”, Dom Spotkań z Historią, organizatorami Miesiąca Fotografii w Krakowie, Fundacja Archeologii Fotografii oraz wydawnictwami „Wielka Litera” i „Burda”. Jako pasjonatka książek, papieru i fotografii zajmuje się głównie projektowaniem książek i albumów. Dla Centrum Pompidou w Paryżu zaprojektowała katalog wystawy The Pencil of Culture. Aktualnie współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowym w Gdańsku. Laureatka licznych nagród – m.in. POY – Photography of the Year 2019, w kategorii „photography book of the year” i „najlepszej książki roku” Grand Press Photo 2019 za projekt „Echo” Maksymiliana Rigamontiego oraz International Photo Award w kategorii „Book” za projekty „Invisible People of Belarus” Jadwigi Bronte, „Flow” Tymona Markowskiego i „I can't get through the chaos” Michała Adamskiego. Liczne podróże, a także artystyczne doświadczenia polsko-francuskie mają znamienny wpływ na jej sposób patrzenia na świat. Wraz z Joanną Kinowską zainicjowała projekt PhotoBooks_from_Poland, promujący polskie fotobooki, prezentowane na targach Polycopies w Paryżu. Prowadzi także warsztaty tworzenia fotobooków.



Prowadząca:  

Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka ponad 100 wystaw fotograficznych. Fotoedytorka kilkudziesięciu publikacji. Współtwórczyni konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Redaktorka prowadząca miejscefotografii.blogspot.com, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska, fotopolis.pl, „Przekrojem” oraz „Kwartalnikiem Fotografia”. Prowadzi warsztaty edycyjne dla profesjonalistów. Kierowniczka ds. edukacji kulturalnej w SDK.



O cyklu: 

Książka fotograficzna to jedna z najstarszych metod docierania z twórczością do odbiorcy. Od kilku dekad przeżywa swój renesans, coraz więcej autorek i autorów wybiera publikację niż wystawę swoich prac. Tymczasem książki fotograficzne czyta się inaczej, wymagają od widzów innych kompetencji.  
Na Czytanie książek fotograficznych zaprosimy fotografów i fotografki, którzy/e wydają swoje książki, a także projektantów i projektantki. Popatrzymy na wybrane publikacje od strony ich twórców i twórczyń, dowiemy się jak pracują nad publikacją, jak układają sekwencję, jak projektują oraz jak odczytać wszelkie niuanse fotobooków.

Cykl Czytanie książek fotograficznych to program edukacyjny towarzyszący konkursowi Fotograficzna Publikacja Roku, który współorganizowany jest przez Księgarnię Artystyczną BookOff, Fotofestiwal  w Łodzi oraz Służewski Dom Kultury.



Daty spotkań: 

13.09 Kasia Kubicka
11.10 Kacper Kowalski
20.12 Marta Bogdańska
17.01 Karolina Jonderko
14.02 Mariusz Śmiejek
13.03 Bartek Warzecha
17.04 Agnieszka Rayss
15.05 Piotr Zbierski 

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Stałe spotkania we Wspólnym Ogrodzie w październiku

Zapraszamy do Wspólnego Ogrodu przy SDK! Uprawiamy tu zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...