Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
20 wrzesień 2023 ─ 16:00

 20.09.2023 / środa / g. 18 

/ sala widowiskowa / wstęp wolny

FB fanpageGREY


Kolejny ilustrowany atlas warszawskiej architektury wydany nakładem Centrum Architektury obejmuje obszar rozciągający się od ulicy Racławickiej do Dolinki Służewieckiej na południu, aż po brzeg Wisły na wschodzie i obrzeża Okęcia na zachodzie. 

MOK PD stanowi drugi tom już wydanego opracowania architektury Mokotowa obejmującego teren  na północ od ulicy Racławickiej.

 
Tradycyjnie Mokotów dzielimy na Górny i Dolny – ze względu na przebieg Skarpy Warszawskiej. Zastosowany w serii wydawniczej podział na Mokotów północny i południowy wprowadza autorskie rozróżnienie, spójne z etapami powstawania zabudowy dzielnicy.

 
Atlas MOK PD przedstawia 60 bardzo zróżnicowanych obiektów – są wśród nich budynki i założenia urbanistyczne, pomniki i detale architektoniczne. Socrealistyczne osiedla, wielkie bloki z lat 70., kościoły, budynki przemysłowe i nowoczesne biurowce. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone  są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy.
Atlas zawiera także indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię.

 
Koncepcja, projekt i skład: Magdalena Piwowar

Wybór i tekst: Joanna Koszewska, Grzegorz Mika

Rysunki: Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Hubert Przybyszewski

Mapa: Ryszard Piwowar

Redakcja: Jolanta Pieńkos

Konsultacja merytoryczna: Leszek Piskowski

Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor

Redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska

Wydawca: Centrum Architektury, 2023

Format: 130x200 mm, oprawa twarda

Cena okładkowa: 56 zł



O autorach atlasu:
 

dr Joanna Koszewska – architektka i urbanistka, doktorat obroniony na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Sorbonie w Paryżu. Studiowała także na wzornictwie warszawskiej ASP i w École Nationale Superiéure de l’Architecture de Paris – la Villette (ENSALPV) i podyplomowo  
w INSEAD. Badaczka w międzynarodowych zespołach naukowych w zakresie przestrzeni miejskich, publicznych polityk przestrzennych. Projektantka przestrzeni, nauczycielka akademicka i dziennikarka. Nagrodzona Nagrodą Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii RP za pracę doktorską nt. dobra wspólnego w przestrzeni miejskiej w ujęciu porównawczym na przykładach Warszawy oraz Paryża. Współautorka pierwszego tomu poświęconego Mokotowowi: MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa. Członkini grupy ekspertów warszawskiej Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m.st. Warszawy w bieżącej kadencji oraz SARP i TUP. Stypendystka m.in. rządu francuskiego i m.st. Warszawy.

 
Grzegorz Mika – absolwent i doktorant Wydziału Architektury Politchniki Warszawskiej, varsavianista, badacz architektury i urbanistyki XX wieku. W latach 2007–14 pracował jako architekt w pracowniach projektowych.
Autor licznych spacerów i wykładów architektonicznych. Współautor programu wystawy
Spór o odbudowę na festiwalu „Warszawa w Budowie” w 2015 roku. Kurator wystawy Warszawa w nowym domu na Festiwalu Otwarte Mieszkania (2017) oraz warszawskiej części wystawy Tożsamość. 100 lat Polskiej Architektury w 2019 roku.
Autor książki
Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe losy warszawskiej architektury, nominowanej w 2018 roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz wyróżnionej nagrodą Klio. Autor książki Funkcja i estetyka. Detale nowoczesnej architektury mieszkaniowej lat 30. XX wieku, współautor książek: Warszawa Rassalskiego, MOK. Atlas architektury północnego Mokotowa, Kto odzyska plac Defilad, Tożsamość. 100 lat polskiej architektury, Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów, Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Socmodernizm, Chwała miasta, Światłoczuły modernizm, Ochota – dzielnica z klasą. Architektura i mieszkańcy, Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski. Od 2011 roku prowadzi portal „Warszawski Modernizm 1905– 1939” na Facebooku. W 2021 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi na wniosek Muzeum Powstania Warszawskiego za cykl wykładów „Warszawa 1944: Miasto i wojna”.

 
Magdalena Piwowar – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, graficzka  i ilustratorka. Autorka m.in. koncepcji pomnika warszawskich neonów (I miejsce w konkursie studenckim „Miasto i historia”, 2004, z G. Piątkiem), projektu identyfikacji wizualnej, materiałów graficznych i aranżacji wystaw, głównie architektonicznych; dyrektorka artystyczna dwumiesięcznika „Gaga”, autorka ilustracji do magazynów i projektów wielu nagradzanych książek m.in. dla instytucji takich Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Warszawy. Autorka serii ilustrowanych atlasów architektury wydawanych przez Centrum Architektury od 2012 roku.


 
O wydawcy: 

Fundacja Centrum Architektury to niezależna organizacja zajmująca się̨ upowszechnianiem wiedzy  
o architekturze. Wydajemy książki, organizujemy wydarzenia, nagrywamy audycje.

 
www.centrumarchitektury.org  
https://www.instagram.com/centrumarchitektury/  
https://www.facebook.com/centrumarchitektury 
www.radioarchitektura.pl 
 
Partnerem premiery jest Służewski Dom Kultury


CA 1

logoWWW130 SluzewskiDK




Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Stałe spotkania we Wspólnym Ogrodzie w październiku

Zapraszamy do Wspólnego Ogrodu przy SDK! Uprawiamy tu zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...