Młodzi 50+ sezon 2022/23 . Co łączy zajęcia ruchowe, artystyczne i obsługi komputera? To, że te i kilkanaście innych warsztatów czekają na odważnych, dla których rozwój nie jest kwestią wieku!
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program Młodzi 50+ na sezon 2022/2023 jest w trakcie aktualizacji.
Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 11 września 2022 ( na jogę 22 sierpnia 2022! )
Młodzi 50+ to projekt łączący różnorodne formy działań z zakresu edukacji kulturalnej w postaci zajęć artystycznych, edukacyjnych i ruchowych.
Skierowany jest do osób w wieku 50+ , mieszkańców Warszawy i okolic. Uczestnictwo w projekcie, w zależności od wybranej przez uczestnika formy zajęć i źródeł finansowania, jest bezpłatne lub odpłatne. Projekt umożliwia uczestnikom rozwijanie własnych pasji i zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie świata i poszerzanie wiedzy oraz spędzanie czasu z interesującymi ludźmi w przyjaznej i tolerancyjnej atmosferze.Trzykrotnie otrzymaliśmy tytuł Miejsca Przyjaznego Seniorom.
Program MŁODZI 50+ w sezonie 2022/2023:
SEKCJE RUCHOWE:
JOGA
Kiedy: środy / g. 10 (60 min.) / Koszt: 130 zł msc / Gdzie: sala taneczna / Start warsztatów: 07.09.2022
Zajęcia składają się z ćwiczeń, które pomogą ci wzmocnić oraz rozciągnąć mięśnie oraz dobrze wykorzystać proces oddychania.
Joga jest połączeniem umysłu i ciała poprzez oddech.
Prowadzenie / Grażyna Smith - Nauczyciel Kundalini Jogi według przekazu Jogi Bhajan. Ukończyła roczny kurs instruktorski w czerwcu 2006 w Wielkiej Brytanii z Guru Dharam Singh i Darrylem O'Keefe (autorzy książki „Kundalini – esencja jogi" wyd. ABA 2002). Inspiracją do udziału w kursie instruktorskim była Celena Polena, u której praktykowała jogę w Joga Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie. Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie.
NORDIC WALKING
Kiedy: od 7.03.2023 / wtorki, g. 9:30 / Koszt: bezpłatne / wstęp wolny (limit 25 osób) / Gdzie: Park Dolinka Służewska - zbiórka przed salonikiem literackim SDK
Zajęcia Nordic Walking to marsz z kijkami połączony z nauką techniki nordic walking i gimnastyką. Każde zajęcia rozpoczynamy rozgrzewką i kończymy rozciąganiem. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy założyć wygodne sportowe ubranie oraz buty z dużym bieżnikiem i przyjść na zajęcia. Nie trzeba mieć swoich kijków.
SEKCJE EDUKACYJNE:
KURS KOMPUTEROWY dla ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH
Kiedy: od 07.03.2023 do 07.04.2023 / wtorki i piątki, g. 10:00 (120 min) / Koszt: zajęcia bezpłatne / Gdzie: sala multimedialna
Instruktor: Tomasz Grzywacz
Komputer i smartfon to narzędzia XXI wieku, bez których trudno jest się poruszać. Podczas zajęć:
● zakładanie emaila (Gmail) wyraz z obsługą:
● przekazywanie dalej, dodawanie załączników, przesyłanie linków, wysyłanie wiadomości ze
zdjęciem z pulpitu
● tworzenie kont na różnych serwisach internetowych (np. sklepy, fora internetowe)
● odzyskiwanie hasła z maila i innych serwisów internetowych
● czym jest pendrive i inne urządzenia podłączane do portu USB i jak je używać
● niebezpieczne linki w mailach i jak sobie z tym radzić
● zakładanie profili społecznościowych: wyszukiwanie rodziny, znajomych, bezpieczeństwo
informacji.
● zakupy przez internet
● obsługa bankowości internetowej i różnice pomiędzy bankowością mobilną
KURS SMARTFON (postawowy)
Kiedy: od 07.03.2023 do 07.04.2023 / wtorki i piątki, g. 12:15 (120 min) / Koszt: zajęcia bezpłatne / Gdzie: sala multimedialna
Instruktor: Tomasz Grzywacz
● dzwonienie/odbieranie/odrzucanie, tryb głośnomówiący, klawiatura
● przytrzymanie/wciśnięcie/dotknięcie
● regulacja głośności poszczególnych trybów multimedialnych
● tryb cichy, wibracja, dzwonek
● najszybsze na świecie wyciszanie dzwoniącego dzwonka telefonu ;-)
● poczta głosowa
● pisanie i wysyłanie wiadomości
● odrzucanie połączenia poprzez wiadomość SMS
● zegar i alarm
● pasek nawigacyjny i powiadomienia
● przyciski funkcyjne, przycisk domowy, pulpit
● dostosowanie ikon na pulpicie
● ekran blokady, ICE - informacje alarmowe przydatne w razie wypadku
● wejście w Ustawienia i zmiana czasu podświetlenia ekranu
● wyszukiwanie głosowe/pisanie głosowe SMS-ów
● wysyłanie wiadomości SMS (wielokrotne)
● zakładanie i obsługa maila na smartfonie
● Sklep Play/App Store: podstawy użytkowania cyfrowych sklepów z aplikacjami
● instalacja przeglądarki Brave (bez reklam) i krokomierza
● odzyskiwanie haseł z maila lub innych serwisów internetowych
● wysyłanie informacji znalezionych w internecie poprzez funkcję Udostępnij
● Whatsapp i rozmowy wideo
WARSZTATY KULINARNE TEMATYCZNE
Kiedy: środy 1 x w miesiącu, g. 11:15 (19 pażdziernika,16 listopada, 14 grudnia 2022) / wstęp wolny / Gdzie: salonik literacki
Warsztaty kulinarne są skierowane do wszystkich osób, którym zdrowie oraz dieta nie są obojętne. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane prozdrowotnym odżywianiem, szczególnie osoby borykające się z chorobami dietozależnymi.
Warsztaty kulinarne tematyczne - każdy warsztat będzie poprowadzony na temat innej choroby i krótki wykład dietetyczny, gdzie uczestnicy dowiedzą się o wpływie diety w kontekście danej choroby oraz jakie produkty spożywcze wybierać, czego unikać w diecie. Planowane tmaty spotkań: Jaka jest prozdrowotna dieta – najlepszy sposób odżywiania, Dieta w cukrzycy i insulinooporności, Dieta w niedokrwistości, Dieta w zespole jelita drażliwego.
Spotkania zaczną się od krótkiego wykładu, w czasie, którego dietetyczka opowie, jak powinniśmy się odżywiać, by zadbać poprzez dietę o zdrowie w kontekście danej choroby. Podpowie, które produkty spożywcze wybierać a czego unikać w codziennych jadłospisach. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się, które składniki wykorzystywać nie tylko w sposób zdrowy, ale przede wszystkim smaczny, by szybko i łatwo przygotować posiłki. Nauczycie się jak zaplanować swoje prozdrowotne menu jak najmniejszym nakładem czasu i pracy.
Warsztaty poprowadzi Marlena Świderska - dietetyk, psychodietetyk.
SEKCJE ARTYSTYCZNE:
WARSZTATY MALARSKIE
Kiedy: piątki co dwa tygodnie / g. 17-18:30 / Koszt: bezpłatne (koszty materiałów po stronie uczestnika) / Gdzie: sala muzyczna / Start warsztatów: 14.10.2022
Warsztaty malarskie z położeniem akcentu na pastel suchy i olejny. Podczas zajęć uczestnicy poznają technikę malowania pastelami i przy tej okazji zapoznają się z historią tej ciekawej dziedziny malarstwa.
Prowadzenie / Elżbieta Kaniecka - Siegoczyńska, artysta plastyk. Studiowała w warszawskiej A.S.P. na wydziale malarstwa. Dyplom z wyróźnieniem uzyskała w katedrze tkaniny artystycznej pod kierunkiem prof. Anny Śledziewskiej i prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się tkactwem artystycznym i rysunkiem.
MALOWANIE JEDWABIU
Kiedy: piątki piątki co dwa tygodnie/ g. 17 / Koszt: bezpłatne (koszty materiałów po stronie uczestnika) / Gdzie: sala plastyczna / Start warsztatów: 14.10.2022
Malujemy na papierze, na płótnie, na ścianie - wszędzie tam, gdzie nanosimy farbę na powierzchnię podłoża. Dzięki specjalnym farbom utrwalanym za pomocą wysokiej temperatury wprowadzamy barwę w strukturę włókien, jedwab malujemy "na wylot". Obie strony są tak samo wyraziste, a tkanina zachowuje swoją delikatność, miękkość i "jedwabistość".
Prowadzenie / Roma Pieńkowska - absolwentka Akademii Malowania Jedwabiu Jerzego Koniecznego. Od 2018 r członek Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Maluje jedwab użytkowy, obrazy. Rzeczy piękne zawsze są jej bliskie.
TKACTWO ARTYSTYCZNE
Kiedy: piątki co dwa tygodnie/ g. 17 / Koszt: bezpłatne / Gdzie: sala plastyczna / Start warsztatów: 07.10.2022
Uczestnicy tkają na ramie drewnianej. Uczą się od podstaw: jak założyć osnowę i wykonać brzeg tkaniny, jak planować i zaprojektować tkaninę, poznają podstawowe sploty i sposoby łączenia wątków.
Prowadzenie / Elżbieta Kaniecka - Siegoczyńska, artysta plastyk. Studiowała w warszawskiej A.S.P. na wydziale malarstwa. Dyplom z wyróźnieniem uzyskała w katedrze tkaniny artystycznej pod kierunkiem prof. Anny Śledziewskiej i prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się tkactwem artystycznym i rysunkiem.
ZAJĘCIA WOKALNE
Kiedy: poniedziałki / g. 17 / Koszt: bezpłatne (obowiązują zapisy) / Gdzie: sala taneczna / Start warsztatów: 03.10.2022
Podczas zajęć uczestnicy pracują nad technikami oddechowymi, rozwojem głosu i umiejętnością doboru repertuaru. Przygotowują się do licznych koncertów i konkursów.
Jak mówi o prowadzeniu zajęć Instruktorka : „Praca ta sprawia mi niezwykłą radość, a panująca na zajęciach atmosfera sprzyja rozwojowi głosu i mile spędzonego czasu w towarzystwie muzyki."
Prowadzenie / Julia Pliś, studentka 4 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim. Absolwentka, I st. w klasie skrzypiec oraz II st. w klasie śpiewu, Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie. Od najmłodszych lat fascynuje się muzyką, aktorstwem i tańcem. Uwielbia dzielić się zdobytą wiedzą w tych dziedzinach.
A to wszystko w towarzystwie interesujących ludzi i w przyjaznej atmosferze miejsca stworzonego specjalnie dla Was.
- FOLDER WYSTAWOWY trzech sekcji artystycznych: pisania ikon, tkactwa artystycznego i malowania jedwabiu (czerwiec 2019)
- PREZENTACJE MULTIMEDIALNE prac sekcji artystycznych
- RELACJA z 5-lecia działalności zespołu "Służewianki"
- MŁODZI 50+ / Grafik 2021/2022
- MŁODZI 50+ / Grafik 2019/2020
- MŁODZI 50+ / Grafik 2018/2019
- MŁODZI 50+ / Grafik 2017/2018