Jadwiga Iwańska (obrazy), Maria Kostrzewska-Baron (ceramika) i Bojana H. Leznicki (obrazy) to trzy artystki, absolwentki łódzkiej uczelni plastycznej tworzące nieformalną grupę twórczą i wspólnie wystawiające swój, jakże zróżnicowany stylistycznie, artystyczny dorobek.
Finisaż wystawy 5 kwietnia o godz. 12:00.
Biogramy Artystek
Jadwiga Iwańska
Od czasów studiów w łódzkiej PWSSP zajmuje się tkaniną artystyczną, tkaniną unikatową, drukiem na tkaninie, ubiorem unikatowym, w którym wykorzystuje własnoręcznie malowane i aplikowane tkaniny. W 1985 r. zaprojektowała cykl gobelinów o tematyce nawiązującej do starej przemysłowej Łodzi, przeznaczonych do sieci londyńskich hoteli. Najnowszy cykl prac Jadwigi Iwańskiej to obrazy „namalowane” różnymi strukturami tkaniny, między innymi tkane klasycznie, aplikowane, haftowane. Można powiedzieć, że artystka „maluje” tkaniną.
Maria Kostrzewska-Baron
Po studiach pracowała jako scenograf, głównie w teatrach lalkowych. Przez ostatnie 20 lat związana była z filmem, gdzie pełniła funkcje scenografa, dekoratora lub kostiumografa (m.in. w filmach: „Matki, żony i kochanki”, „Miodowe lata”, „Żurek”, „Dzień świra”, „Tylko strach”, „Testosteron”). Współpraca z teatrami i filmem była inspiracją do stworzenia pierwszej kolekcji małych porcelanowych rzeźb, zrealizowanych w fabryce porcelany w Chodzieży. Obecnie tworzy prace we własnej technice, którą stale udoskonala. Każda jej rzeźba stanowi jedyny i niepowtarzalny obiekt.
Bojana H. Leznicki
Urodziła się w Bułgarii lecz studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiowała ubiór, ale najchętniej spędzała czas w pracowni malarstwa. Te dwie pasje spotkały się w miniaturowej formie (w wersji kolażu – rodzaju aplikacji), w której prezentuje widziany przez siebie świat. Specjalna technika nadruku na materiale daje podstawę i tło do odzwierciedlenia natury, z podkreślonymi drobnymi elementami pejzażu. W 1986 r. wraz ze swoją rodziną zamieszkała w USA. Pracuje jako artysta włókna. Zajmuje się tkaniną unikatową, konserwacją tkanin, a także książką artystyczną. Jest też pedagogiem – wykłada w Touro College w Nowym Jorku.
Galeria przy Kozach/ wstęp wolny