28.05.2022 / sobota / g. 13-17
/ wejściówka 10 zł / sala plastyczna / wiek: 18+
/ obowiązują zapisy / start zapisów 16.05. 2022
Uczestnika zajęć obowiązuje "Regulamin uczestnictwa w zajęciach SDK"
W trakcie trzeciego z kolei warsztatu na stole powitamy "resztki", niechciane warzywa i "brzydkie" owoce oraz składniki walające się po półkach i śmietnikach.
Postaramy się dostrzec obfitość w tym co odrzucone lub zutylizowane, rozsmakujemy się w produktach i częściach roślin pochopnie uchodzących za marne, porozmawiamy o niemarnotrawieniu i zdrowym umiarze.
W Polsce co roku marnuje się ponad 5 milionów ton żywności. W skali świata ta liczba staje się trudna do objęcia myślą. W samym 2021 roku do koszy na śmieci w domach, sklepach i restauracjach na całym świecie trafiło 931 milionów ton jedzenia. Taka ilość wypełniłaby 23 miliony ciężarówek. Mogłyby one stworzyć łańcuch oplatający Ziemię siedem razy.
Jednocześnie na świecie obecnie żyje ponad 700 milionów osób, którym brakuje pożywienia. Jeśli niemarnotrawienie stałoby się panującą globalną regułą, wówczas każda z nich mogłaby otrzymać w zeszłym roku ponad tonę jedzenia.
Ograniczenie marnowania jedzenia zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych, ograniczyłoby szkody dla środowiska naturalnego, zwiększyłoby dostępność żywności, a co za tym idzie zmniejszyłoby zjawisko głodu i być może stopniowo je wyeliminowało.
Jak to zrobić?
Możemy zacząć od siebie i naszego otoczenia. Jeść lokalnie, sezonowo, najlepiej roślinnie. Warto też dokonywać rozważnych wyborów konsumenckich, wpływać na pozytywne zmiany systemowe, organizować się i dzielić się tym co mamy z osobami, które są w potrzebie.
W trakcie warsztatu, wspólnie z roślinną szefową kuchni Dominiką Targosz, poszukamy sposobów na to jak:
● łączyć smaki i tworzyć ciekawe połączenia składników z tego co mamy pod ręką
● przyrządzać różne warzywa i rośliny tak aby marnować jak najmniej lub wcale
● czerpać przyjemność z kolektywnego i twórczego gotowania
● pozyskiwać darmową żywność i jak ją przetwarzać
● dzielić się nadmiarem jedzenia
Podczas spotkania wspólnie przygotujemy obiadową ucztę i poczęstujemy nią sąsiadki oraz sąsiadów. Poszperamy we Wspólnym Ogrodzie w poszukiwaniu nowalijek i będziemy zadziwiać się ilościami produktów podarowanym nam przez freegańskie i zero-waste'owe inicjatywy.
Zachęcamy do udziału zarówno osoby amatorskie i początkujące, wytrawne wegańskie znawczynie i znawców, a także wszelkie osoby chcące poszerzyć swoje roślinne horyzonty.