Poprzez zabawę uczymy podstaw fotografii.
Uczymy poprawnego komponowania, dostrzegania światła (i jego poprawnego mierzenia), pracowania z modelem (nawet jeśli to kolega/koleżanka z klasy). Dla starszych (od 4 klasy) proponujemy lekcje bardziej zaawansowane: o fotoreportażu, portrecie, znaczeniach fotografii.
Proponowane tematy:
1. Zabawa fotografią (dla klas 1-3)
Żeby zrobić zdjęcie – trzeba tylko kliknąć. Jak powstaje fotografia? Jak ją dobrze zrobić? Jeśli fotograf stanie wyżej lub klęknie – jak to wpłynie na obraz? Co można sfotografować? Czego potrzeba, by powstało zdjęcie? Na zajęciach wprowadzamy podstawowe pojęcia związane z fotografią: obiektyw, kompozycja, perspektywa.
2. Co widać z góry? Perspektywa ma znaczenie (dla klas 1-3
Co się zmieni, jeśli wykonamy zdjęcie stojąc na górze schodów? Poznajemy różne rodzaje perspektywy i ćwiczymy je na własnych zdjęciach. Na zajęciach omawiamy zdjęcia wykonane przez Kacpra Kowalskiego. Próbujemy odczytać jego prace z serii „Głowy”.
3. Też jestem fotografem (dla klas 4-8)
Fotograf to zawód. Ale i my - wykonując zdjęcia na wakacjach - jesteśmy fotografami. Jak robić to bardziej świadomie? Jak opowiadać historie zdjęciami? Na zajęciach zrobimy fotoreportaż oraz wprowadzamy zaawansowane pojęcia związane z fotografią: kadrowanie, fotoreportaż, esej fotograficzny, edycja fotografii.
4. Portret (dla klas 4-8)
Każdemu z nas zrobiono już wiele zdjęć. Jedno z nich jest na legitymacji szkolnej. Czy lubimy siebie na zdjęciach? Jak zrobić dobry portret, żeby model był zadowolony? Czy w portrecie można ukazać emocje? Jak to zrobić? Wykonamy sesje indywidualne i portret grupowy. Na zajęciach wprowadzamy podstawowe pojęcia związane z fotografią: obiektyw, kompozycja, perspektywa, a także zaawansowane: oświetlenie studyjne; wszystko to przy użyciu statywu i blendy.
5. Fotografia jako tekst kultury (szkoły ponadpodstawowe)
To propozycja przygotowywana indywidualnie z wychowawcą lub nauczycielem historii lub języka polskiego. Zajęcia w interaktywny sposób mają nauczyć młodzież czytania obrazów fotograficznych jako tekstu kultury; analizujemy zdjęcia, rozmawiamy o ich roli, znajdujemy powiązania z innymi dziedzinami sztuki.
Przykładowe tematy:
Fotografia jako dokument dziejów na przykładzie zdjęć Warszawy z XIX i XX wieku
Najważniejsze momenty historii Polski w zdjęciach
Mickiewicz, Prus, Curie-Skłodowska na zdjęciach. Co mówią o nich portrety fotograficzne.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
-
Czas trwania: Lekcja o fotografii - 2 godziny (możliwe także warianty 4 godzinne). (Klasy 1-3 - 1,5h).
-
Limit osób: poniżej 15 - 1 osoba prowadząca; powyżej 15 - 2 osoby prowadzące - zachęcamy do podziału klasy na dwie grupy.
-
Koszt:
2 godz. 1 osoba prowadząca – 350 zł/ grupa maks. 15 osób; (klasy 1-3; 1,5 h - 300zł)
2 godz. i 2 osoby prowadzące – 700 zł/ grupa maks. 30 osób (klasy 1-3; 1,5 h - 600zł) -
Informacje:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 601-930-560
Jak zapisać się na warsztaty ?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na potwierdzenie rezerwacji zajęć:
Formularz zgłoszenia - Foto
Po otrzymaniu potwierdzenia ureguluj płatność za zajęcia, nie później niż 5 dni przed ich rozpoczęciem. Wpłaty tylko przelewem:
Służewski Dom Kultury
BANK PEKAO S.A. XVI ODDZIAŁ W WARSZAWIE
54 1240 2135 1111 0010 0432 9775
w tytule: nazwa warsztatu/zajęć
Masz pytania? Dzwoń!
tel. 22 843 91 01 / e-mail:
Uczestników zajęć obowiązuje Regulamin uczestnictwa w warsztatach dla grup
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych