Nagłówek artykułów

Teatr

"MOTYL I WILK" - spektakl synkretyczny w reżyserii Mai Baczyńskiej

"Motyl i wilk" to spektakl synkretyczny w reżyserii i według opracowania muzycznego Mai Baczyńskiej; łączy ze sobą różne dziedziny sztuki, przede wszystkim muzykę - tradycyjną i improwizowaną - oraz autorską poezję i  prozę poetycką Mai Baczyńskiej w interpretacji Macieja Dużyńskiego, ale także teatr i taniec - taniec butoh w wykonaniu Anny Juniewicz, zarazem autorki choreografii. Wśród wielu warstw spektaklu na szczególną uwagę  zasługuje muzyczna w wykonaniu improwizującegozespołu w składzie: Iwona Jędruch (misy dźwiękowe, gongi, skrzypce), Konrad Zientara (muzyka elektroniczna) oraz Maja Baczyńska, Inga Julia Dembowska i Weronika  Regosz (śpiew biały). Autorką multimedialnego intro oraz ilustracji do "Motyla i wilka" jest Inga Julia Dembowska (muzyka użyta w multimediach - "Cywilizacja" Kaliny Świątnickiej z monodramu synkretycznego  "Dziwnotwór" Mai Baczyńskiej), zaś za reżyserię świateł odpowiada Marta Seredyńska. W spektaklu biorą również udział specjalnie zaproszeni goście – kompozytorzy i multiinstrumentaliści: Mieczysław Litwiński, a także  aktorka-mim i tancerka butoh Grażyna Chmielewska.

Opowieść zostaje wpisana w kontekst współczesnego miasta, konfrontując ze sobą to, co stare, pierwotne, mityczne, z tym,  co nowe i nieznane - naturę z technologią, pierwiastek żeński z pierwiastkiem męskim, siłę i odwagę z czułością i delikatnością,  motyla z wilkiem. Te ostatnie stanowią tu symbole szczególnych cech ludzkiej natury, takich jak: charyzma, indywidualizm,  upór w dążeniu do celu czy wrażliwość na otaczające nas piękno  i drugiego człowieka. „Wrażliwość może być mylnie  pojmowana jako słabość predestynująca do wykluczenia społecznego. Ale w rzeczywistości może stanowić wielką wartość  - siłę cementującą najtrwalsze relacje  międzyludzkie i napęd twórczy. Siłę, która każe kochać ludzi takimi, jacy są i pozostać  ludźmi takimi, jakimi jesteśmy - poszukującymi, każdy na swój sposób, w ciemnej, leśnej gęstwinie prześwitów. Dlatego  motyl jest dla mnie symbolem czegoś szalenie ważnego. Przede wszystkim czułości wobec siebie nawzajem. To nic złego,  wręcz przeciwnie - wiele można zyskać. A wilk? Jest dziki, ale też stadny. W sumie ludzki, gdyby się mu dobrze  przyjrzeć” -  mówi Maja Baczyńska. Czy posiadając te atrybuty jesteśmy w stanie przetrwać w tzw. „miejskiej dżungli”? A jeśli tak, to za  jaką cenę...? Cóż, łowcy nie dają się oswoić wilkom, a kolekcjonerzy najchętniej  schwytaliby wszystkie motyle i wystawili  w muzealnych gablotach. Nie szkodzi - wszystkich nie usidlą i nie uciszą, a my możemy wypatrywać i nasłuchiwać. I zadać  sobie pytanie, czy rzeczywiście chcemy żyć w wielkim  rezerwacie.

Obsada:
Głos - Maciej Dużyński, choreografia i taniec butoh - Anna Juniewicz, misy dźwiękowe, gongi, skrzypce - Iwona Jędruch, elektronika - Konrad Zientara, śpiew biały - Maja Baczyńska. Inga Julia Dembowska, Weronika Regosz, ilustracje, multimedia – Inga Julia Dembowska, reżyseria świateł – Marta Seredyńska, koordynacja warsztatów – Joanna Stasina, udział gościnny: Grażyna Chmielewska (taniec butoh), ALUEI, Mieczysław Litwiński (improwizacje muzyczne), wiersze i proza poetycka, opracowanie muzyczne, improwizacje (misy, perkusjonalia, śpiew) - Maja Baczyńska

Patronat:
Presto. Muzyka Film sztuka, JESTsztuka. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków,Oddział warszawski - SPAM, STOART
Koło Solistów i Kameralistów, portal Taniec, MUDO Music Documentaries

Partnerzy:
Dom Kultury Śródmieście, Służewski Dom Kultury, Fundacja Rezonanse Kultury

Sala widowiskowa SDK / obowiązują bezpłatne wejściówki (dostepne na biletyna.pl oraz w kasie SDK)

Odbierz wejściówkę

 

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury