SUMARSÓLSTÖÐUR – film SF Amelie Ravalec z udziałem tancerzy butoh (polska premiera), Francja/Wielka Brytania
LABIRYNT NIEWIDZIALNEGO ŚWIATA (premiera) – performans Paula Michael Henry (butoh) i Amélie Ravalec (video tworzone na żywo). Francja/Wielka Brytania
SUMARSÓLSTÖÐUR
Film SF Amelie Ravalec z udziałem tancerzy butoh. W świecie, w którym sztuka i rzeczywistość zderzają się ze sobą, żywe sny Miho ujawniają kosmiczną siłę Architektury, jednocząc ją z artystami z całego świata w desperackiej walce o uzdrowienie wszechświata. Miho, japońska badaczka sztuki, zaczyna doświadczać żywych snów, które wciągają ją w inny wymiar, łącząc jej obecną rzeczywistość z traumą Hiroszimy i troską o środowisko. Odkrywa starożytną siłę zwaną Architekturą, odpowiedzialną za kierowanie ewolucją planety, która została zakłócona przez ciemne siły. Artyści z całego świata, połączeni z istotami zwanymi Synestetykami, zaczynają doświadczać tych samych snów i dołączają do kosmicznej bitwy o naprawę wszechświata. W finałowym występie próbują uleczyć kosmiczną szczelinę, kierując swoją kreatywność, aby przekształcić samą rzeczywistość. Granica między snem a rzeczywistością wciąż się zaciera, pozostawiając wszystkich z pytaniem: czy ta historia jest prawdziwa, czy tylko fantastyczną iluzją? Jedno jest pewne - po tej podróży nic już nigdy nie będzie takie samo.
Trailer https://vimeo.com/1054403031
Strona https://www.circletimestudio.com/sumarsolstodur
AMÉLIE RAVALEC jest mieszkającą w Londynie paryską reżyserką i producentką filmową, fotografką, wydawcą i kolorystką. Jest reżyserką filmów Japanese Avant-Garde Pioneers (2025), Sumarsólstöður (2025), Japan Visions (w postprodukcji), BUTŌ (2022), Art & Mind (2019), Industrial Soundtrack For The Urban Decay (2015) i Paris/Berlin: 20 Years Of Underground Techno (2012). Filmy Ravaleca doczekały się ponad 1000 pokazów w kinach, na festiwalach, w muzeach i instytucjach kulturalnych w 50 krajach, a także zostały zakupione przez sieci telewizyjne, w tym ARTE, Sky Arts UK i ORF Austria.
https://www.amelie-ravalec.com/
LABIRYNT NIEWIDZIALNEGO ŚWIATA (premiera)
Performans stworzony przez Amélie Ravalec i Paula Michaela Henry'ego. Jest to nowe dzieło taneczno-teatralne stworzone przez twórczynię filmową Amélie Ravalec i tancerza/performera Paula Michaela Henry'ego. Łącząc taniec Butoh, oryginalną muzykę, sztukę wideo na żywo i narrację wokalną, dzieło zaprasza widzów do labiryntu fragmentarycznych wspomnień i pękniętych tożsamości. W jego sercu znajduje się odbicie naszego historycznego rozdroża: płonącej planety nawiedzanej przez zbiorową amnezję, gdzie tożsamości rozmywają się, a prawda jest pęknięta. Ale jeśli uda nam się poskładać te odłamki rozbitego lustra, być może uda nam się na nowo odkryć, dlaczego tu jesteśmy – i co należy zrobić, aby znaleźć drogę naprzód.
PAUL MICHAEL HENRY – jest irlandzko-szkockim tancerzem, muzykiem i performerem. Jego praca opiera się na tańcu Butoh, punk rocku i rytuale. Ostatnie projekty to SHRIMP DANCE - multimedialna praca taneczna badająca powiązania między antydepresantami, kryzysem ekologicznym i późnym kapitalizmem, tournée po Stanach Zjednoczonych z Laughter at Being Crushed, występy we Francji i Japonii oraz dwa nowe filmy taneczne, My Whole Face Sort of Fell Off i Excuse Me I Am Expanding. Obecnie pracuje nad doktoratem w Royal Conservatoire of Scotland, badając techniki zmiany naszego poczucia „ja” z indywidualno-konsumenckiego na współzależno-ekologiczne. Jako artysta podejmuje tematy polityczne, społeczne i duchowe, dotyczą miłości, zaniedbania ciała, zniszczenia środowiska i atrofii duszy w społeczeństwie konsumpcyjnym. Jest również dyrektorem artystycznym i twórcą UNFIX, rozwijającej się i eksperymentalnej platformy festiwalowej, na której odbywają się ekologicznie zaangażowane występy, taniec, muzyka, filmy i dyskusje. UNFIX ma być wkładem w przebudzenie gatunku ludzkiego w obliczu naszej trudnej sytuacji w dobie zmian klimatycznych, ogromnych nierówności i szalonego konsumpcjonizmu.
https://www.paulmichaelhenry.com/
Kuratorka: Sylwia Hanff
Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”
Partnerzy: Służewski Dom Kultury, Teatr Akt, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Patroni: e-teatr, kwartalnik TANIEC, Strona tańca, Portal taniecpolska.pl
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Taniec”.