... Parasol dla przyrody
/ 28.02.2023 / wtorek./ g. 19
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
/ online: transmisja na profilu SDK na Facebook'u
Żubr jest największym lądowym zwierzęciem i ostatnim przedstawicielem legendarnej megafauny w Europie.
W przeszłości odegrał kluczową rolę w zachowaniu różnorodności przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, ponieważ Puszcza była chroniona ze względu na żubry. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie działania ochronne prowadzone w stosunku do tego dużego roślinożercy, stwarzają warunki dla funkcjonowania i zachowania populacji innych gatunków zwierząt i roślin. Liczne badania wskazują na znaczenie żubra jako istotnego elementu wielu procesów ekologicznych. Żubr spełnia więc rolę swoistego gatunku-parasola, którego obecność oraz ochrona sprzyja zachowaniu różnorodności biologicznej.
Ekspert: prof. dr hab. Rafał Kowalczyk – pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN. Przyrodnik, popularyzator nauki, fotograf przyrodniczy. Od blisko 30 lat mieszka i pracuje w Puszczy Białowieskiej, prowadząc badania nad ekologią, historią i zarządzaniem populacjami ssaków drapieżnych i kopytnych. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jego pasją są żubry, które bada i fotografuje od 20 lat.
Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem. Parasol dla przyrody:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!