Zapraszamy na terenową pogadankę o wronach siwych, połączoną z obserwacjami ptaków i przyrody naszego parku.
Wrony siwe w Dolince Służewskiej obserwujemy przez cały rok. Ich lęgowa populacja to ok. 35 par, gniazda budują głównie na wysokich topolach. Pierwotnie związane z dolinami rzek, dziś chętnie zamieszkują wielkie miasta, gdzie znajdują dogodne warunki do życia, w tym wiele źródeł pokarmu. Niby powszechnie znane, a wciąż mylone np. z gawronami. Podczas spaceru dowiemy się m.in., ile wron siwych mieszka w Polsce i w Warszawie, czym się żywią i czym karmią pisklęta, jak wyglądają ich gniazda. Porozmawiamy o ich inteligencji, ochronie, przyczynach śmiertelności i zachowaniach uznawanych przez ludzi za agresywne, będących przejawem rodzicielskiej troski o potomstwo, a także o rzadkich w Polsce czarnowronach.
Współorganizator: Warszawska Grupa OTOP.
Ilustracja artykułu: fot. Agata Skubisz
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
Ptasie Spacery odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o g. 12. Organizowane są by przybliżyć mieszkańcom Warszawy przyrodę unikalnego Parku Dolinka Służewska, będącego pozostałością doliny dawnej rzeki Sadurki. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają występujące w parku gatunki ptaków lęgowych i przelotnych, a także typy siedlisk oraz gatunki roślin i zwierząt i powiązania między nimi. Dzięki cykliczności spacerów uczestnicy i uczestniczki mogą śledzić zmiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych porach roku.