Mandarynki uważane są za jedne z najładniejszych warszawskich kaczek. Kojarzone najczęściej z Łazienkami Królewskimi, od lat pojawiają się także w innych stołecznych parkach, gdzie również wyprowadzają lęgi.
Na wykładzie dowiemy się, skąd mandarynki wzięły się w Europie, w Polsce i Warszawie, ile ich tu jest i w jak wyglądają ich badania. Poznamy też odpowiedzi na wiele innych pytań, m.in. gdzie gniazdują, co jedzą, czy odlatują od nas na zimę oraz jaki jest ich wpływ na inne, rodzime gatunki kaczek.
Ekspertka:
Fatima Hayatli – ornitolożka, edukatorka przyrodnicza, liderka Warszawskiej Grupy OTOP, doktorantka na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi badania nad awifauną w Warszawie w ramach prac Warszawskiego Zespołu Obrączkarskiego TRIDACTYLUS. Jej głównym tematem badawczym jest populacja kaczki mandarynki w Polsce, który realizuje w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Łódzkiego.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!
Nagrania video dotychczasowych Przyrodniczych wtorków z ekspertem