Czy nasze życie, zawsze naznaczone jest miejscem, z którego pochodzimy, rodzinnymi traumami, dziedziczonymi z pokolenia na pokolenie oraz wspólnymi uzależnieniami?
"Chciałbym, żeby dzisiaj coś się wydarzyło" to powieść, w którym poznajemy życie Marka - od momentu jego dzieciństwa, studia, dorosłe życie. Marek, ukazany jest w książce w różnych momentach swojego życia, naznaczonego alkoholizmem ojca i patriarchalnym modelem rodziny. Marek pochodzi ze Śląska, jego ojciec pracuje w kopalni. W środowisku tym, alkohol staje się narzędziem odreagowywania emocji.
Książka Nalewajka, porównywana stylem i skrupulatnością opisu do prozy Knausgårda, problemami klasy robotniczej - do prozy Éduarda Louisa, opisuje próby radzenia sobie z uzależnieniem i nieustanną walkę o siebie. Autor, zdaje się zadawać ciągłe pytania o pozorną niezależność własnych wyborów oraz o to, jak środowisko kształtuje schematy, które powielamy?
Współorganizator: Wydawnictwo Cyranka
O gościu:
Tomasz Nalewajk - psycholog, psychoterapeuta, autor debiutu literackiego „Chciałbym, żeby dzisiaj coś się wydarzyło”, wydanego w Wydawnictwie Cyranka, w 2019 roku.
O prowadzącym:
Kacper Andruszczak – animator kultury, teatrolog, historyk sztuki. Od kilku lat prowadzi spotkania literackie ze znanymi autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Jakubem Małeckim. Podpisuje się jako #tenodksiążek.