Przejdź do treści (Skrót: Ctrl+Shift+5)

Nagłówek artykułów

Spotkanie / Wykład

Marta Abramowicz "Dzieci księży" / Służewskie Spotkania Literackie

Wpis archiwalny

 06.02.2022 / niedziela / g.18  

/  w sali widowiskowej z publicznością oraz transmisja online na profilu SDK na Facebook'u  
/ wstęp wolny
 
FB fanpageGREY
  


 Ludzie znają dzieci księży. Znają ich matki i ojców. Ale o tym się głośno nie rozmawia. Niektórzy mówią – tabu. Inni – hańba. Nikt nie zagadnie takiej matki, jak się czuje, nie doradzi, nie pocieszy. Synów i córek księży nikt nie wysłucha, nie zapyta o ojca, nie powie dobrego słowa. Czasem ktoś rzuci kąśliwy żart, który przypomni im, że wszyscy wiedzą. Bo ludzie rzadko kiedy coś mówią w oczy, ale chętnie za plecami. Dzieci księży i ich matki żyją w bańce samotności. Otoczeni plotkami, w cieniu tajemnicy.

Wszyscy wiedzą, że księża nie przestrzegają celibatu. Jest to wiedza tak powszechna, że nie wywołuje ani zdziwienia, ani zgorszenia. Tak po prostu jest. To historie o sąsiadkach, ciotkach, kuzynach i kolegach. Ale o tym się nie mówi. Po co to nagłaśniać. Nie wchodzić z butami. Przecież nie zapytam. Nie moja sprawa. Milczą wierzący, milczą ateiści. Wszyscy zgodnie podtrzymują system.
Dlaczego nikt nie przerwie milczenia? Dlaczego matki są odsądzane od czci i wiary, bo ściągnęły hańbę na księdza, siebie i dziecko, a ojców oczyszcza się ze wszystkich grzechów? Dlaczego ludzie się na to zgadzają, nawet jeśli widzą, że to nie tak? Dlaczego biskupi są gotowi zatuszować sprawę, zamiast suspendować swojego pasterza i wysłać go na przymusowy urlop tacierzyński?

 W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.

 Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Wydawnictwo Krytyka Polityczna


Służewskie Spotkania Literackie to również okazja, aby porozmawiać o ważnych, ukrywanych tematach społecznych. W styczniu Kacper Andruszczak gościć będzie Martę Abramowicz, opisującą ukrywane przez instytucje kościoła, historie.


Na zdjęciu: Marta Abramowicz przy stole między stertami książek; opiera głowę na dłoniach.O autorce: Marta Abramowicz - reporterka, badaczka społeczna, psycholożka. Autorka bestsellerowych reportaży: „Zakonnice odchodzą po cichu" (Krytyka Polityczna 2016) oraz „Dzieci księży: nasza wspólna tajemnica" (Krytyka polityczna 2018).


Na zdjęciu siedzący na krześle Kacper Andruszczak. Fot. Zasoby Kacpra Andruszczaka.

Kacper Andruszczak / prowadzący rozmowę - teatrolog, historyk sztuki, animator kultury. Od kilku lat prowadzi spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Joanną Kołaczkowską. Podpisuje się jako #tenodksiążek.