Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
12 wrzesień 2021 ─ 15:00
Zakup biletu

  12.09. 2021 / niedziela / g. 17  

/  w sali widowiskowej z publicznością  
 /  
oraz transmisja online na profilu SDK na Facebook`u 
obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania na miejscu przed spotkaniem lub do pobrania na biletyna.pl 
Link prowadzi do wydarzenia na Facebooku


W ramach: 
Otwarcie Sezonu Kulturalnego na Mokotowie 


Gdy trwają publiczne dyskusje na temat odbudowy Pałacu Saskiego i kształtu, jakie przybierze Warszawa, czas porozmawiać o architekturze.

Czy przywrócenie przedwojennej zabudowy placu Piłsudskiego i ulicy Królewskiej ma sens? Co dziś oznacza historyczna pamięć miasta? Jak wyglądało powojenne odbudowywanie Warszawy i czy wciąż jego potrzebujemy?

Nowy sezon Służewskich Spotkań Literackich rozpoczynamy spotkaniem z Grzegorzem Piątkiem, architektem, pisarzem, publicystą, krytykiem, autorem książek: „Senator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (W.A.B. 2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a za bestsellerowe „Najlepsze miasto świata" (W.A.B 2020) nominowany został do Nagrody Literackiej Nike 2021. Jego najnowsza książka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" (Filtry 2021) to opowieść o najbardziej wpływowym polskim architekcie XX wieku.

„Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie... Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa."- oficjalny opis wydawniczy „Najlepszego miasta świata"

Piatek bioO autorze / Grzegorz Piątek (1980) – krytyk i badacz architektury, pisarz, kurator, z wykształcenia architekt.
Autor książek: Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016, Nagroda Literacką m.st. Warszawy), Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949 (2020, Nagroda Literacką m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021).
Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013).
W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, pisał m.in. do „Gazety Stołecznej”, „Vogue’a”, „Salonu”, obecnie stały felietonista „Dobrego Wnętrza”.
W latach 2011-2019 działał w Fundacji Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania pism Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs.
W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji.
następnie m.in.: Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects w Londynie, Modernización podczas festiwalu PhotoEspaña oraz Dane warszawskie w Muzeum Warszawy.


Na zdjęciu siedzący na krześle Kacper Andruszczak. Fot. Zasoby Kacpra Andruszczaka.

Kacper Andruszczak / prowadzący rozmowę - teatrolog, historyk sztuki, animator kultury. Od kilku lat prowadzi spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Joanną Kołaczkowską. Podpisuje się jako #tenodksiążek.













Belaka2 logo

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...