Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
zdjęcie makramy
Data:
10 grudzień 2022 ─ 12:00

  10.12.2022 / sobota / g. 13 

/ offline: sala widowiskowa / wstęp wolny / online: transmisja na profilu SDK na Facebook'u 



FB fanpageGREY 


Wydarzenie towarzyszące wystawie „Plakaty filmowe studentów UAP"  


Spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Adamczakiem oraz pokaz etiud filmowych studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz.

„Animacja komentarzem otaczającej rzeczywistości" to tytuł seansu, na który złożą się etiudy studentów kierunku Animacja, prowadzonego na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Studenci wielokrotnie w swoich realizacjach podejmują wyzwania, aby za pomocą języka animacji odnieść się do rzeczywistych wydarzeń bądź szerszej problematyki społecznej, ekologicznej czy egzystencjalnej. Język animacji operując metaforą i syntetycznym charakterem obrazowania, potrafi celnie opisać zjawiska, których codziennie jesteśmy świadkami. Te zjawiska i zdarzenia, wzbudzają w nas coraz częściej irytację oraz złość. Niektórych zjawisk, w gonitwie dnia codziennego, nie zauważamy w ogóle i dopiero artystyczny komentarz wzbudza w nas refleksję, a nierzadko tak potrzebny uśmiech.

Pokaz filmowy uzupełni komentarz prof. Jacka Adamczaka połączony z prezentacją pt. „Etap projektowy filmu animowanego". Autor przedstawi swoje unikatowe materiały powstałe w procesie przygotowania jego animowanych filmów do produkcji. Etap projektowy, to podejmowanie przez twórcę kluczowych decyzji artystycznych i warsztatowych. Prezentacja ukaże wielopłaszczyznowe i interesujące aspekty procesu twórczego realizatora filmu animowanego.

animacja BIOJacek Adamczak: ur. w 1955 r. w Poznaniu. Reżyser, grafik, animator, scenarzysta. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Profesor sztuk plastycznych. Kierownik I Pracowni Animacji na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Prodziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej (2003-2008), prorektor ds. studenckich (2008-2016).

Realizator autorskich filmów animowanych współpracujący od 1982 r. zTV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Specjalizuje się w różnorodnych technikach animacji rysunkowej. Twórczość skierowana głównie do młodego odbiorcy. W dorobku artystycznym znajdują się między innymi realizacje z cyklu filmów do muzyki klasycznej jak „Eine kleine Nachtmusik", ekranizacje bajek Leszka Kołakowskiego „Jak szukaliśmy Lailonii" i „O wielkim wstydzie" czy tytuły zawarte w antologii Baśni i bajek polskich. Laureat nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych. Uhonorowany w 2008 r. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz „Platynowymi Koziołkami" za całokształt twórczości filmowej podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino" w Poznaniu w 2016 r.

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Stałe spotkania we Wspólnym Ogrodzie w październiku

Zapraszamy do Wspólnego Ogrodu przy SDK! Uprawiamy tu zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...