16.07.2023 / niedziela / g. 18
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
/ online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
/ wiek: 15+
Razem z wydawnictwem Krytyki Politycznej zapraszamy na spotkanie z Adamem Leszczyńskim, autorem głośnej i szeroko komentowanej Ludowej Historii Polski.
„Kim byli i o czym myśleli ludzie walczący ze zniesieniem pańszczyzny? Czego się obawiali?
Jakich wartości bronili? Jak postrzegali chłopstwo? I, co najważniejsze: dlaczego nie uważali pańszczyzny za formę niewolnictwa? Dużo pisano w Polsce o demokratach i reformatorach, którzy chcieli zmniejszyć wymiar pańszczyzny lub ją znieść. Znacznie mniej jednak się mówi o konserwatystach broniących pańszczyzny. Ich argumenty ani popularność nie stanowią powodu do narodowej chwały. Tymczasem to oni dominowali w publicznym dyskursie. Adam Leszczyński zagląda za kulisy jednej z najważniejszych historycznych debat. Ze swadą rekonstruuje oraz obnaża argumentację i poglądy obrońców pańszczyzny. Argumenty używane wówczas wracają bowiem współcześnie — choćby w odniesieniu do progresywnych polityk społecznych, rynku pracy czy kwestii mniejszości. Zrozumienie, jakie są źródła lęków i uprzedzeń prawicy, stanowi doskonałe uzupełnienie debaty dotyczącej ludowej historii Polski” – oficjalny opis wydawcy.
O autorze:
Adam Leszczyński – dziennikarz OKO.press, historyk i socjolog, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor dwóch książek reporterskich, Naznaczeni. Afryka i AIDS (2003) oraz Zbawcy mórz (2014), dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak za reportaże. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazały się jego książki Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980 (2013) i Eksperymenty na biednych (2016). W 2020 roku ukazała się jego Ludowa historia Polski.
O prowadzącym:
Kacper Andruszczak – animator kultury, teatrolog, historyk sztuki. Od kilku lat prowadzi spotkania literackie ze znanymi autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Jakubem Małeckim. Podpisuje się jako #tenodksiążek.
Organizatorzy:
Służewski Dom Kultury
Wydawnictwo Krytyka Polityczna