Anna Riveiro: śpiew, wybór wierszy, kompozycje, koncepcja i scenariusz koncertu
Anna Hajduk: fortepian, aranżacje instrumentalne
Michał Zuń: kontrabas
***
Koncert z okazji 87. rocznicy śmierci poety. Autorką koncepcji i scenariusza koncertu oraz muzyki do wierszy Bolesława Leśmiana jest wybitna pieśniarka Anna Riveiro. Dzięki kompozycjom Artystki poezja Bolesława Leśmiana pochodząca ze zbiorów „Sad rozstajny”, „Łąka”, „Napój cienisty” i „Dziejba leśna” przemówi do słuchacza w nowym wymiarze.
Autorskie melodie Anny Riveiro nawiązują do muzyki żydowskiej (ze względu na pochodzenie poety) oraz muzyki sefardyjskiej i orientalnej a także do muzyki klasycznej i transowej. Artystce towarzyszą uznani i wszechstronni instrumentaliści: pianistka Anna Hajduk-Rynkowicz oraz kontrabasista Michał Zuń.
Charyzmatyczny głos Anny Riveiro przy kunsztownym akompaniamencie muzyków prowadzi słuchaczy tajemniczymi ścieżkami miłości przez magiczny świat poezji Bolesława Leśmiana.
***
Anna Riveiro
Pieśniarka, solistka kantoralna, trenerka głosu, gitarzystka, kompozytorka, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów. Stale koncertuje w Polsce i na świecie. Koncertowała m.in.: w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska a zwłaszcza sefardyjska. Artystka wykonuje również pieśni jidisz oraz pieśni hebrajskie, w tym liturgiczne. Jest stale zapraszana na międzynarodowe festiwale w Polsce i na świecie, a jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem.
Dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym 8 płyt solowych m. in. dla wytwórni UNIVERSAL MUSIC. Jej płyty z pieśniami sefardyjskimi nagrane zostały pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie. W 2019 r. ukazała się płyta duetu Anna Riveiro & Anna Hajduk „AHAVAT OLAM – Najpiękniejsze modlitwy hebrajskie na Wielkie Święta i Szabat”, a w 2023 roku najnowsza płyta artystki „ENTRE LOS MUNDOS – Pomiędzy światami”, na której znalazły się polskie pieśni dawne i ludowe oraz utwory starohiszpańskie, sefardyjskie, hebrajskie i jidisz.
Obok działalności koncertowej i fonograficznej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie. Udziela też lekcji śpiewu, również „online”, stosując autorską metodę nauczania, w ramach ANNA RIVEIRO VOCAL STUDIO. Więcej o twórczości Anny Riveiro: www.annariveiro.com.
„Anna Riveiro to jedna z najbardziej charakterystycznych polskich wokalistek. Wyjątkowy głos, o ciepłej, południowej barwie oraz różnorodne inspiracje muzyczne pozwalają zająć jej szczególne miejsce na polskiej i światowej scenie muzycznej” – Jazz Forum, The European Jazz Magazine.
Anna Hajduk-Rynkowicz
Pianistka i dyrygentka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz studiów pianistycznych w Schola Cantorum w Paryżu. Specjalizuje się także w grze na fortepianach historycznych. Regularnie koncertuje na polskich i zagranicznych estradach, głównie z repertuarem chopinowskim. Od lat współpracuje jako solistka i kameralistka z Filharmonią Narodową w Warszawie. Występowała z recitalami m.in. na Węgrzech, we Włoszech, Belgii, Francji, Szwecji oraz Kambodży.
Laureatka polskich i zagranicznych konkursów pianistycznych oraz uczestniczka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Stypendystka Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Za swoje osiągniecia otrzymała także kilkakrotnie Stypendium m. st. Warszawy im. Jana Pawła II. W 2012 roku została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej za całokształt twórczości artystycznej.
Michał Zuń
Kontrabasista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swe umiejętności również w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Wyśmienicie odnajduje się w każdym gatunku muzyki, w którym jest zapotrzebowanie na niskie dźwięki. Ma w swym dorobku współpracę z orkiestrami filharmonicznymi, zespołami kameralnymi, big bandami, teatrami, zespołami tangowymi, klezmerskimi, folkowymi, rockowymi i jazzowymi.
Występował na prestiżowych festiwalach na kilku kontynentach m.in.: Jazz Jamboree, La Folle Journee, Chopin i jego Europa, Męskie Granie, Lato z Radiem, Folk Azores, PiF Castelfidardo, The Mondial Des Cultures w Kanadzie, Rencontres de Folklore Internationales de Fribourg i wielu innych.