Wieczór filmowy i rozmowę z Arkadiuszem Gołębiewskim poprowadzi Waldemar Czechowski, współautor filmu o Dolanji.
Wyjrzyj przez okno
Co tam zobaczysz, kiedy ustaną wybuchy i opadnie wojenny pył? Film opowiada o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi, na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii. Widzimy konflikt oraz próbę łagodzenia napięć między Serbami, Albańczykami i obywatelami Kosowa. Dokument pokazuje, jaka może być rola artystów i sztuki oraz jaka była rola Polski w projekcie opisywanym przez film.
Dolanji czyli polskie serce w Tybecie
Film opowiada o inicjatywie kobiet zrzeszonych w Fundacji Njatri z Poznania, które zainicjowały pomoc i „adopcję serca” dzieci – sierot uchodźców z Tybetu.
Widzimy i uczestniczymy w drodze Natalii z Polski, która jedzie do ośrodka dla sierot tybetańskich w klasztorze buddyzmu-bon, w Dolanji – w Indiach, aby spotkać się z wybranym do adopcji dzieckiem.
Gość: Arkadiusz Gołębiewski – polski operator, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Ukończył studia w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jako reżyser debiutował w 1998 roku w fabularyzowanym dokumencie Jam jest Maryse Boticelise, a jako autor zdjęć w 1999 roku w filmie fabularnym 4 w 1 w reż. Wenenty Nosul. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne realizowane w Polsce, Europie, Ameryce Południowej i Azji. W swoich najnowszych obrazach skupia się na powojennej historii Polski. Jest autorem projektu edukacyjnego przeznaczonego dla młodych adeptów sztuki filmowej Nakręć dziadka komórką, realizowanego w Polsce oraz zagranicą. Jest pomysłodawcą oraz twórcą Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę powojennej historii Polski. Kieruje projektami „Akademia Filmowa NNW”, „Pitching Forum”.
Prowadzenie: Waldemar Czechowski – operator, reżyser dokumentalista, realizator filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży, animator kultury i współorganizator festiwali filmowych, a także warsztatów z filmu, fotografii i nowych mediów.