Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Tak!
Jak pokazują liczne badania wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego.
Dlatego też projekt „Onkoprzestrzeń Kreatywna” ma promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci.
W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z i po chorobie nowotworowej.
II Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa częściowo odbędą się 12 września w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, a częściowo online: http://onkoprzestrzen.pl/filmy_online/ . Na część offline obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w serwisie biletyna.pl
O godzinie 17.00 zapraszamy na finisaż trwającej już od kilku dni wystawy rysunku i malarstwa uczestników pleneru Onkoprzestrzeń Kreatywna,
który odbył się w Domu Plenerowym Akademii Sztuk Pięknych w Dłużewie pod kierunkiem artysty malarza i pedagoga Stefana Żuchowskiego. Autorami wystawionych kompozycji są uczestnicy pleneru - osoby w różny sposób dotknięte problemem onkologicznym. Większość z nich po raz pierwszy używała pędzla i farb od czasów szkoły podstawowej. Prace są wyłącznie efektem tego czterodniowego spotkania w Dłużewie.
O godz. 19-tej zapraszamy na projekcje filmów: "Po prostu Jadzia" oraz "Onkoprzestrzeń Kreatywna".
„Po Prostu Jadzia” to wyprodukowany przez Fundację Twórczość i Dokumentacji półgodzinny film dokumentalny w reżyserii Marii Poszwińskiej i zmontowany przez Piotra Srokę. Bohaterami filmu jest małżeństwo rolników spod Torunia: Jadzia Jurgielska, która 4 lata temu chorowała na raka oraz towarzyszący jej w chorobie mąż Jurek. Jadzia wybrała holistyczną drogę powrotu do zdrowia i całkowicie zmieniła swój styl życia i świadomość dotyczącą zdrowienia, co bardzo pozytywnie wpłynęło na jej komfort bycia w chorobie i zdrowienia. Bardzo często stosuje techniki relaksacyjne i różne formy aktywności. Jurek, jej mąż stara się jej towarzyszyć, rozumieć jej potrzeby i podążać podobną drogą. Uczy się też być w grupie osób doświadczonych chorobą i wiele informacji czerpie także z korzyścią dla swojego zdrowia i rozwoju.
„Onkoprzestrzeń Kreatywna” to integralna część poprzedniej edycji projektu o tej samej nazwie. Ma na celu wsparcie osób chorych, szczególnie pacjentów onkologicznych, ich rodzin i bliskich. Jest wielopłaszczyznową wypowiedzią artystyczną na temat roli kreatywności i aktywności w procesie zdrowienia i pozytywnego myślenia.
Projekt "Onkoprzestrzeń Kreatywna", którego autorką jest Maria Poszwińska, pacjentka sprzed 20 lat, to filmowo-warsztatowy projekt terapeutyczno-artystyczny promujący arteterapię, techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności w procesie leczenia onkologicznego. Ideą inicjatywy jest przywracanie w pacjentach nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu szeregu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych.
Kiedy dotyka nas choroba powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia, dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, a także terapeutów i lekarzy, że aktywna postawa wobec życia może nas wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do zdrowia - mówi Maria Poszwińska