Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie.
Intuicyjnie sądzimy, że świat jest dokładnie taki, jakim go postrzegamy. Czy jednak zmysły mogą nas mylić? Odpowiedzi poszukamy w nawiązaniu do filozofii Johna Locke’a i Davida Huma’a. Punktem wyjścia rozważań będzie słynne twierdzenie Locke’a, że umysł ludzki jest czystą kartą (tabula rasa), na której zapisują się nasze doświadczenia. Zastanowimy się również, dlaczego filozof ten uważany jest za ojca liberalizmu. Następnie omówimy myśl Hume’a, który był jeszcze radykalniejszym empirystą. Filozof ten podzielił percepcje umysłu na impresje i idee, a wszelką wiedzę wykraczającą poza doświadczenie uznał za pozór. Wynikał z tego jego sceptycyzm wobec nauki, metafizyki i religii. Na koniec zastanowimy się, jakie ograniczenia wynikają z konsekwentnego empiryzmu.
O cyklu:
zastanowimy się nad wielkimi pytaniami filozoficznymi, które będą wyznaczać zasadnicze tematy spotkań. Część wykładowa wprowadzi słuchaczki i słuchaczy w dane zagadnienie, część dyskusyjna będzie okazją do aktywnego pofilozofowania. Spotkania filozoficzne są otwarte dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i rozwijać umiejętność krytycznego myślenia. Nie potrzebujesz wcześniejszego doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy.
Prowadzący:
Adrian Krupa – filozof, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Wydziału Filozofii UW, edukator i nauczyciel.