Ptasi spacer po Parku Dolinka Służewska poświęcony dzięciołowi czarnemu i innym dzięciołom występującym w Polsce.
Dzięcioł czarny w Dolince Służewskiej jest gatunkiem zalatującym. Nie jest łatwo go tu spotkać, o wiele łatwiej natomiast zauważyć charakterystyczne ślady jego żerowania. Spacerując po parku postaramy się odnaleźć te ślady, a być może uda nam się zaobserwować też inne, częściej tu występujące dzięcioły: dużego, białoszyjego czy zielonego. Poznamy niezwykłe cechy i przystosowania tych ptaków, zwanych dziuplakami pierwotnymi oraz dowiemy się, jakie inne gatunki zwierząt korzystają z wykutych przez nie dziupli.
Współorganizator: Warszawska Grupa OTOP.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
Ptasie Spacery odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o g. 12. Organizowane są by przybliżyć mieszkańcom Warszawy przyrodę unikalnego Parku Dolinka Służewska, będącego pozostałością doliny dawnej rzeki Sadurki. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają występujące w parku gatunki ptaków lęgowych i przelotnych, a także typy siedlisk oraz gatunki roślin i zwierząt i powiązania między nimi. Dzięki cykliczności spacerów uczestnicy i uczestniczki mogą śledzić zmiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych porach roku.