Nagłówek artykułów

Galeria Przy Kozach

Maciej Kupczyński / "20 kadrów z Puszczy Boreckiej" / ekspozycja dostępna online

W Galerii przy Kozach lipiec i sierpnień należeć będą do mało znanego zakątka Pojezierza Ełckiego, który okazał się być źródłem inspiracji fotograficznej.

   


Bieżąca ekspozycja w „Galerii przy Kozach” pt. „20 kadrów z Puszczy Boreckiej” jest autorskim projektem Macieja Kupczyńskiego - leśnika, który wrażliwym okiem, od dwóch dekad bez mała obserwuje leśną rzeczywistość i przy pomocy aparatu fotograficznego snuje czułą opowieść …o niej.

 

cicha,

cienista,

mglista,

podmokła i wilgotna - taka jest Puszcza Borecka.

 

Zestaw zaprezentowanych na wystawie zdjęć to fotografia analogowa. Wykonana aparatami średnioformatowymi oraz aparatem otworkowym (camera obscura) i „zrealizowana” pod powiększalnikiem przez autora. Do jej realizacji twórca użył fabrycznego papieru do powiększeń oraz akwarelowego pokrytego światłoczułą emulsją.

 

 Na zdjęciu Puszcza Borecka sfotografowana analogowo w odcieniach szarości. Na pierwszym planie po prawej stronie potężny konar, który upadając wbił się w ziemię i pozostał w lekko pochylonej pozycji. W głębi widać gęsto porośnięte drzewa. Niebo zakryte konarami drzew. Na zdjęciu Puszcza Borecka sfotografowana analogowo w odcieniach szarości. Na pierwszym planiew środowej części fotografi położony pień drzewa, w głębi widać gęsto porośnięte drzewa. Ściółka pokrywa liścmi. Niebo zakryte pniami rosnących drzew. Na zdjęciu Puszcza Borecka sfotografowana analogowo w odcieniach szarości. Na pierwszym planie polewej stronie lekko połomany wpół pień drzewa, w głębi widać szczupłe konary drzew. Ściółka pełna opadłych liści. Niebo szare, w dużej mierze zakryte przez las. Na zdjęciu Puszcza Borecka sfotografowana analogowo w odcieniach szarości. Na pierwszym planie lekko po lewej stronie gruby pień, a za nim widać połamane drzewo leżące na ziemi oraz gołe gałęzie. Niebo zakryte konarami drzew. Na zdjęciu Puszcza Borecka sfotografowana analogowo w odcieniach szarych i niebieskich. Na pierwszym planie zimowa sceneria, ściółka pokryta śniegiem, w środkowej części fotografii częściowo zamarznięta rzeczka. Powiększenie wykonane na papierze akwarelowym. Po prawej stronie lekko pochylone gołe drzewo, w głębi widać gęsto porośnięte konary. Niebo niewidoczne. Na zdjęciu nisko skadrowana Puszcza w odcieniach szarości i brązu. Na pierwszym planie mokradło porośnięte skrzypem bagiennym, w głębi widać gęsto porośnięte drzewa. Niebo zakryte konarami drzew. W tle mglisty obraz lasu.

 

Maciej Kupczyński

 

z zawodu leśnik, z zamiłowania fotograf. Dzieciństwo i młodość spędził w Łodzi. Od 1987 roku mieszka i pracuje na Mazurach.

Swoje fotografie prezentował na wystawach krajowych, między innymi w Warszawie, Olecku, Gołdapi, Wegorzewie, a poza granicami Polski – w Rosji oraz na Litwie.

Ma na swoim koncie publikacje w czasopismach o tematyce przyrodniczej – „Przyroda Polska”, „Las Polski”, „Twoje Mazury”, „Jaćwież”; w tym ostatnim wraz z autorskimi artykułami o Puszczy Boreckiej oraz o restytucji żubra w Puszczy Boreckiej. Jest jednym z autorów fotografii wykorzystanych w albumowej publikacji Wszechnicy Mazurskiej, „Puszcza Borecka”.

W roku 2005 prowadził warsztaty fotograficzne dla młodzieży z Litwy, Rosji i Polski organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, w ramach projektu: „Są takie miejsca w Europie - spotkajmy się na Mazurach” a w roku 2006 warsztaty fotograficzne organizowane przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Promując fotografię bierze udział jako juror, w organizowanych lokalnie, konkursach fotograficznych dla dzieci i młodzieży.

  
Wyróżnienia i nagrody  w konkursach fotograficznych:

  • 2003 – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Leśników w Gołuchowie – II nagroda w dziedzinie fotografii;
  • 2004 – „Złap Oddech Zielonych Płuc Polski” – Ełk – wyróżnienia w kilku kategoriach fotografii;
  • 2006 - Ogólnopolski Przegląd Twórczości Leśników w Gołuchowie – I nagroda w dziedzinie fotografii.