Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
26 kwiecień 2024 ─ 16:00

 26.04 — 26.05.2024 / 9.00 – 21.00 / wystawa 
 26.04 2024 / piątek / 18.00 / wernisaż 

/ Galeria Służewskiego Domu Kultury „Przy Kozach" (foyer) / wstęp wolny

 

FB fanpageGREY

 

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Służewskiego Domu Kultury, w której – tym razem, gościmy wystawę Elżbiety Dziuk – Tancerze i Wojownicy. Wystawa jest fotograficzną opowieścią o współczesnym świecie tradycyjnego tańca indyjskiego. Ekspozycja składa się z trzech tematycznych części.

 

Część I – to opowieść o indyjskim tańcu klasycznym. Pod określeniem tym kryje się kilka form tanecznych zarówno z północnych, jak i południowych Indii. Ich korzenie sięgają hinduistycznych świątyń, ale też i dworów dawnych władców indyjskich królestw. Różnią się typem kostiumów, układami choreograficznymi, typem kroków i ułożeniem stóp tancerek/tancerzy. Elementem, który zbliża do siebie indyjskie formy tańca klasycznego, jest gest. Stanowi on niewerbalny, język gestyczny, za pomocą którego artystka/artysta opowiada historię przedstawianą w tańcu. Są to opowieści o radości i nieszczęściu, wierności i zdradzie, miłości i nienawiści. Opowieści pełne emocji przekazywanych tańcem.

Część II – to impresja o makijażu, który towarzyszył tancerzom, aktorom i szamanom, słowem ludziom w kostiumach, którzy tworzyli widowiska taneczne, teatralne, a także obrzędowe. Poprzez makijaż twórcy widowisk podkreślali odmienność świata przedstawianego w widowisku od świata naszych codziennych doświadczeń. Bohaterowie przedstawiani w widowiskach nie byli wyłącznie ziemianami. Ich pochodzenie było inne – często niebiańskie, wymykające się doczesności. Na wystawie prezentowane są zdjęcia obrazujące makijaże klasycznego teatru sanskryckiego Kudijjattam, charakteryzacje występujące w widowiskach teatru świątynnego Krisznanattam, a także ucharakteryzowane twarze artystów widowisk taneczno-teatralnych Kathakali, która to tradycja czerpała wiele z treningu wojennego.

Cześć III – to seria fotografii masek tanecznych wykorzystywanych w obrzędowym tańcu buddyjskich mnichów o nazwie Ćam. Tańce te odbywały się na dziedzińcach świątyń tradycji tybetańskiej z okazji dorocznego święta celebrowanego przez wspólnotę lokalną. Maski taneczne zakładane przez mnichów były wizualizacją wyobrażeń na temat bytów nienależących do świata materialnego. Symbolizowały łączność świata doczesnego ze światem niematerialnym, niewidocznym, ale dla człowieka wierzącego istniejącym tak samo realnie, jak świat materii.

Artystki i artystów, uznanych i nagradzanych w świecie indyjskiego tańca, fotografowałam na prestiżowych scenach stolicy Indii – w New Delhi. Widowiska taneczne, teatralne i obrzędowe fotografowałam także poza New Delhi, podczas uroczystości świątecznych w różnych częściach Indii. Chciałam utrwalić piękno tańca, urodę tancerek oraz barwne kostiumy, makijaże, a niejednokrotnie i maski. Moja fotograficzna opowieść o artystkach i artystach tanecznej, teatralnej i obrzędowej sceny Indii powstawała podczas kilku wielomiesięcznych pobytów w Indiach, a także w trakcie czterech lat spędzonych w New Delhi. Była jedną z licznych, indyjskich przygód fotograficznych.

Elżbieta Dziuk – od wielu lat fotografuje w krajach Azji południowej i południowo-wschodniej. Specjalnym zainteresowaniem darzy kulturę i sztukę tego regionu. Zdjęcia obrazujące tradycje artystyczne Azji prezentowała między innymi w Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa), Państwowym Muzeum Etnograficznym (Warszawa), Muzeum Literatury (Warszawa), Muzeum Ziemi PAN (Warszawa), Państwowym Muzeum Morskim (Gdańsk), Instytucie Jerzego Grotowskiego (Wrocław), Muzeum Toni Halika (Toruń). Prace fotograficzne Elżbiety Dziuk towarzyszyły między innymi Festiwalowi Nauki w Warszawie oraz Festiwalowi Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze.

———

Wernisaż wystawy
odbędzie się 26 kwietnia 2024, o godz. 18:00.

Wernisaż uświetnią projekcje filmów, do których zdjęcia wykonała Elżbieta Dziuk, autorka wystawy.
Film Wojownicy i tancerze opowiada o związkach tradycji tanecznych Indii ze staroindyjską sztuką walki kalaripajattu. Układy choreograficzne wielu indyjskich tradycji tanecznych nawiązują bowiem do treningu, który prowadzili wojownicy uprawiający kalaripajattu.
Czas 16’.

Tańcząc dla bogini to filmowa opowieść o rytualnym tańcu, który nawiązuje do mitu o bogini Bhadrakali. Stworzona przez niebian bogini, pokonuje demonicznego króla Darikę siejącego nieporządek w świecie ludzi, ale także i w świecie niebian. Po stoczeniu walki bogini nie może opanować swego gniewu. By ją uspokoić, niebianie tworzą przed jej obliczem taneczne widowisko. Najważniejszym widzem tego widowiska staje się właśnie Bhadrakali.
Czas 16’.

 

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Wieczór wspomnień o Zdzisławie Beksińskim w 20. rocznicę śmierci

Nasze osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty...

  • Dzieci
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Warsztaty

Kapelusze – wcale nosić ich nie muszę / warsztaty rodzinne z cyklu Przyrodnicze sąsiedztwo

Kim/czym są grzyby? Co jedzą? Gdzie mieszkają? Czy wszystkie noszą kapelusze? Podczas zajęć odpowiemy sobie na te i inne pytania dotyczące grzybów. Poszukamy ich w...

  • Dzieci
  • Bezpłatne
Warsztaty

Zima w Służewskim DK / 10-14 lutego 2025

Zapraszamy na warsztaty podczas ferii. Zajęcia plastyczne, muzyczne i przyrodnicze czekają na Ciebie!

  • Dorośli
Konkursy/Festiwale

8. Dyktando nad Dolinką

Zapraszamy do udziału w 8. Konkursie Ortograficznym „Dyktando nad Dolinką”!