Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Kubek gorącej czekolady w zimowej scenerii
Grafika pełnego tekstu
Data:
01 grudzień 2019 ─ 14:00
Miejsce wydarzenia
Sala widowiskowa

Zapraszamy do wysłuchania sześciu opowieści o świętowaniu.

 

Naszymi bohaterami są warszawiacy różnych narodowości. Z jakiej okazji siadają do stołu? Czy jest to święto religijne czy państwowe? Co pojawia się na stole, jakie dania i w jakich ilościach? Czy kultywują te tradycje w Warszawie, a jeśli tak, skąd biorą tradycyjne składniki? Wigilia wielokulturowa to okazja do wysłuchania sześciu różnych historii świątecznych, znalezienia elementów wspólnych jak i okazja do poznania innych kultur. Zachęcamy do rozmowy z sąsiadami, warszawiakami, z którymi codziennie mijamy się na ulicach. Poznajmy się.

 

Spotkanie wigilijne i rozmowę poprowadzi Paweł Loroch, dziennikarz kulinarny.

 

Na zakończenie spotkania zapraszamy do degustacji potraw, przygotowanych przez naszych gości.

 

Partnerem wydarzenia jest UNHCR Polska.

 

A oto nasi wędrowcy:

 

Na zdjęciu portret ogólny kobiety ubranej na granatowo, z zasłoniętymi włosami opaską, w tle szara kamienicaLeyla Elsanova z Czeczenii

Leyla to mentorka kulturowa w Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie i edukatorka. W Polsce mieszka od 9 lat. W czasie wojny w Czeczenii była pracownikiem społecznym, przez 6 lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Od 2013 pracuje w Fundacji Ocalenie jako mentorka.

 

 

Na zdjęciu mężczyzna w kapeluszu kowbojskim, z papierosem w ustach. W tle szara, kamienna sceneriaSamer Masri z Syrii

Urodził się w Syrii, a od ponad 20 lat mieszka w Polsce. I jest doktorem nauk ekonomicznych (UJ). Posiada podwójne obywatelstwo – polskie i syryjskie. Jest aktywistą i prezesem Fundacji Wolna Syria, dwukrotnie był odznaczony przez Prezydenta RP, posiada status weterana przyznany przez Ministra Obrony Narodowej. Fotograf z zamiłowania.

  

Podczas wigilii Samer poczęstuje nas tasqią którą można jeść na śniadanie, obiad lub kolację. Występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsze są wersje libańska i syryjska. Tasqię podaje się w jednym dużym naczyniu, z którego je się bezpośrednio łyżkami, zagryzając kiszonkami, papryką i cebulą.

 

Potrtret kobiety ze spiętymi włosami, uśmiechnięta, w tle szare tłoTanja Kusanović z Chorwacji (byłej Jugosławii)

Do Polski przyjechała całkiem przypadkowo, bo chciała wrócić do kraju w czasie wojny w byłej Jugosławii. Obecnie pracuje jako nauczycielka w Szkole Amerykańskiej, gdzie na co dzień spotyka ludzi z ponad 50 krajów świata. Na spotkanie przygotuje FRITULE: deser, usmażone kuleczki na bazie kaszy manny i jabłka. Typowy deser na świeta Bożego Narodzenia w Dalmacji.

 

Na zdjęciu brodaty mężczyzna z fartuchu kucharskimGagik Grigoryan z Gruzji 

Gagik to edukator kulturowy i trener kuchni gruzińskiej. Rodowity Gruzin z miasta Batumi. W Polsce mieszka prawie 7 lat. Prowadzi szkolenia i warsztaty dot. kultury kaukaskiej, w tym gruzińskiej. Gotowanie jest jego pasją życia. Z przyjemnością dzieli się z Polakami i Polkami tajemnicami kuchni gruzińskiej i ormiańskiej. Zasypuje ciekawostkami i karmi doskonałą kuchnią. Na wieczerzę przyniesie chaczapuri.

 

Na zdjęciu krótko ostrzyżona blondynka w okularach, w kolczykach i pomalowanymi na różowo ustamiMyroslava Keryk z Ukrainy

Myroslava to historyczka i socjolożka, specjalistka do spraw migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce. Kandydowała w wyborach do IX jadencji Sejmu. Jest prezeską Fundacji "Nasz Wybór" oraz redaktorką miesięcznika "Nasz Wybir". W swojej pracy łączy działania ukierunkowane na integrację społeczności ukraińskiej w Polsce z realizacją licznych projektów naukowo-badawczych w obszarze migracji. Na wielokulturową kolację wigilijną przeniesie kutię.

 

O prowadzącym:

 

portret mężczyzny w czarnej koszuli, z lewą ręką uniesioną na wysokości brody.Paweł Loroch

Dziennikarz kulinarny, autor książek, programów i audycji radiowych. Od 15 lat prowadzi weekedową „Gastrofazę" w Antyradiu, można go też codziennie rano usłyszeć w Meloradiu.
Pasjonat kultur i tradycji lokalnych. Gotuje dużo i dobrze. Promotor kuchni domowej. Jako kucharz telewizyjny przygotował w „Pytaniu na Śniadanie" ponad 1200 potraw z całego świata.
 
 
**
Projekt jest finansowany z Funduszu Animacji Kultury w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.
 
logo WPEK, niebieskie litery na różowym tle; po prawej stronie logotyp syrenki warszawskiej

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...