Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

W nadchodzącym sezonie kulturalnym Monika Małkowska,

w nowym cyklu swych multimedialnych wykładów zamierza przywołać artystow genialnych pod każdym względem – ale nade wszystko stających w opozycji wobec zastanych konwencji, reguł i przyzwyczajeń.

Pisze o tym tak:
Jest wielu genialnych twórców, których podziwiamy za dzieła niezwykłej piękności, za maestrię wykonawczą, za innowacje w indywidualnym zakresie. Jednak, gdy próbujemy wybrać takich, którzy nie tylko górowali nad innymi talentem i umiejętnościami, lecz także wywracali do góry nogami ogólnie i wieloletnio, nawet wielowiekowo przyjęte i powielane sposoby obrazowania – to lista ulegnie skróceniu.

[…] Mój wybór padł na wywrotowców z różnych epok, sprzeciwiających się, i dowodzących swymi dokonaniami, że inna niż dotychczasowa, wizja rzeczywistości jest możliwa.

Cykl wykładów nie będzie poddany chronologii. Każde spotkanie będzie dotyczyć innej „rewolucji”. Czasem obok głównych bohaterów pojawią się kontynuatorzy czy osoby zainspirowane nowatorskimi koncepcjami pionierów.

Cykl zatytułowany JESTEM ŚWIAT otwiera spotkanie poświęcone artyście, który połączył wizję z konkretem; sztywne zasady perspektywy i geometrii ze wzruszeniem i emocjonalną prawdą.

Piero della Francesca (1415 – 1492)
Włoski malarz Piero della Francesca był jednym z pierwszych artystów- wyznawców dzieła Witruwiusza, naukowo podchodzących do zagadnień perspektywy, proporcji oraz uwarunkowań między ludzkim ciałem a architekturą. Sztuką parał się nie tylko praktycznie, także teoretyzował i pisał traktaty o perspektywie (De prospectiva pingendi – zadedykowany księciu Federico II) oraz o pięciu figurach wykorzystywanych w sztukach plastycznych. Najciekawszym okresem twórczości Piera był jego pobyt na dworze księcia Federica da Montefeltro w Urbino. W owym okresie przebywali tamże również inni intelektualiści i wybitni twórcy Dwór księcia, był owym intelektualnym tyglem, który sprzyjał rozpoznawaniu nowych prądów; służąc do badania nowych koncepcji i do samorozwoju.

Dorobek malarski Piera wkrótce po jego śmierci został zepchnięty na dalszy plan. Ponownie odkryty w XIX wieku, a wyciągniety na świecznik na początku XX, po sukcesie kubizmu i neoimpresjonizmu.

Jeden z esejów z cyklu Barbarzyńca w ogrodzie poświęcił malarzowi, Zbigniew Herbert.

Sala widowiskowa SDK / wstęp wolny

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...