"POLA"

Od soboty 25 kwietnia 2014 r. w Galerii przy kozach Służewskiego Domu Kultury prezentowana jest wystawa zbiorowa "Polskiej  Lalki Artystycznej - POLA ".

Choć wystawa, z lalkami umieszczonymi w regałowych konstrukcjach, może początkowo nasuwać skojarzenie ze sklepem z zabawkami to po wejściu na ekspozycję pierwsze wrażenie okazuje się być mylnym i bardzo powierzchownym. Po pierwsze nie są to typowe lalki – produkty koncernów zabawkarskich wdzięczące się z półek do klientów i zachęcające do zabawy, przyciągające wzrok pstrokatą kolorystyką i niemalże mówiące - Kup mnie jestem słodką zabawką! Nie - to wysublimowane i indywidualnie nacechowane projekty pochodzące z zupełnie innego - dorosłego, artystycznego świata.

Po drugie one o nic nie proszą nie zachęcają do zabawy. Pozostają obojętne na przechadzających się po wystawie ludzi - niektóre sprawiają wrażenie obrażonych na widza albo wręcz nieprzyjaznych. Na pewno nie są bezdusznymi produktami kultury masowej. Widać, że ich twórcom nie zależało na poklasku publiczności a forma lalki była dla nich tylko wygodnym narzędziem narracji, sposobem na stworzenie pewnej płaszczyzny niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego artystycznego wyrazu. Prezentowane eksponaty nie są zabawkami, wydają się być tworami posiadającymi duszę gorejącą w ich zamyślonych, szklanych oczach lub odbijającą się w groźnych spojrzeniach. Niektóre można posądzić o posiadanie serca. Prawdziwego, targanego całkiem dojrzałymi rozterkami serca. Widz wyraźnie odczuwa, że lalkowe postaci nie zwracają na niego szczególnej uwagi, są pochłonięte swoimi sprawami.  Zagłębione we własnym wykreowanym przez ich twórców świecie.

Jedne bardzo realistycznie, ludzkie w swych kształtach - wykonane z materii naśladującej ludzką powłokę. Inne minimalistyczne i  uproszczone - zrobione z jednobarwnego materiału, bezokie lub tylko z umownie zarysowanym nicią grymasem ust. Przyciągają wzrok i za razem są trochę odpychające. Mimo, że zastygłe w trakcie różnych czynności lub odpoczywające w sennych pozycjach wywołują jakieś napięcie, wydają się skrywać tajemnice i przywodzą na myśl klimat Bartonowskich filmów. Lalki Grupy POLA mogą zachwycać kunsztem wykonania, mogą rozśmieszać wyglądem lub przerażać surrealistycznymi kształtami. Jedno jest pewne - nie pozostają dla widza obojętne. 

Grupa POLA  zrzesza ośmiu czołowych polskich  artystów - plastyków  zajmujący się tworzeniem lalek, którzy za cel stawiają sobie aby ta dziedzina sztuki rozwijała się w najbardziej wartościowych artystycznie formach. Do grupy POLA należą : Klaudia GaugierRenata Gołaszewska-AdamczykKatarzyna HołdaPaulina KaraPiotr KońskiInez KrupińskaMałgorzata MaćkowiakJózef Wilkoń . Grupa jest objęta patronatem Fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia. Wystawę można zwiedzać do 17 maja br. W godzinach 10:00 – 19:00.

 

foto Marcin Lasotafoto Marcin Lasotafoto Marcin Lasotafoto Marcin LasotaDSC 0935minfoto Marcin LasotaDSC 0973minfoto Marcin Lasota DSC 0943minfoto Marcin LasotaDSC 0984minfoto Marcin LasotaDSC 0979min

Poprzedni
październik 2017
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25 26 27 28 29 30
5
11
13
16
23
24
25
26
30
31
1 2 3 4 5

BOX REPERTUAR

KupBilet EB06

box galeriaprzykozach2

GDz

box 50 MLODZI

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor