KATHAK

Tancerze kathak z Indii w Służewskim Domu Kultury. Katak, kathak – jeden z klasycznych stylów północnych tańca hinduskiego.
Nazwa pochodzi od słowa katha – bajka, opowiadanie. Tradycja wywodzi go od mitycznego "barda" Kathaksa, który żył 2000 lat temu, podróżował od wsi do wsi i zarabiał na życie opowiadaniem legend, tekstów świętych ksiąg i hymnów religijnych, pomagając sobie przy tym tańcem i śpiewem.
Słowem kathak nazywa się także ulicznych opowiadaczy bajek na północy Indii (źródło:wikipedia.org)

12 września o godzinie 18:00 w sali widowiskowej SDK odbędzie się wyjątkowy pokaz tańca kathak w stylu Jaipur Gharana w mistrzowskim wykonaniu Sonali Sharmy oraz Harisha Ganganiego z zespołem.

Styl tańca kathak Jaipur rozkwitał od XVI wieku pod patronatem hinduistycznych władców dworu w mieście Jaipur w stanie Rajasthan. Ta ciągle ewoluująca forma sceniczna porusza tematy związane z mitologią indyjską. Słynie z niezwykle szybkiej techniki obrotów i kompleksowych kompozycji rytmicznych wytupywanych stopami. Pokazy stanowią ucztę nie tylko dla znawców kultury Indii, ale dla wszystkich miłośników sztuki tańca.

Sonali Sharma to artystka, która żyje tańcem, widać to najlepiej podczas jej występów. Swoją życiową podróż z tańcem kathak rozpoczęła w wieku 9 lat pod okiem Guru Gitanjali Lal, a później Pt. Rajendry Ganganiego, który wprowadził ją w styl stylu Jaipur Gharana. Kathak jest bezsprzecznie jej powołaniem.

Harish Gangani to obok swojego starszego brata Pt. Rajendry Ganganiego jeden z najznakomitszych tancerzy stylu Jaipur. Koncertował nie tylko w Indiach, ale także na całym świecie. Nagrodzony "Shringarmani" przez Sur Singar Samiti w Bombaju. Obecnie uczy w państwowej szkole tańca kathak Kathak Kendra w New Delhi.


Zapraszamy!

SDKsonali web

Poprzedni
wrzesień 2017
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
1
3
4
7
11
13
18
19
20
25
26
27
28
29
1

WEB BelkaBoczna 2017PD

BOX REPERTUAR

box bartok

senioraliawiolWEB BELKApink

KupBilet EB06

box galeriaprzykozach2

GDz

box 50 MLODZI

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor