kino news

Zapraszamy Państwa na projekcję filmu w ramach projektu „Kino Dobrego Filmu”. W dniu żołnierzy wyklętych obejrzymy dokument „Bronisław Piłsudski - zesłaniec, etnograf, bohater”. Po projekcji zapraszamy na dyskusję.

Sala widowiskowa/wstęp wolny

reżyseria: Waldemar Czechowski
produkcja: STUDIO GOŁĄB dla TVP-1

kino web„Bronisław Piłsudski – zesłaniec, etnolog, patriota” to film o losie zesłańca, który potrafił przekuć swój tragiczny wyrok w stworzenie czegoś wyjątkowego dla nauk humanistycznych. Mimo, że Polak żył w tak nieludzkim systemie kolonialnym i na takim padole ludzkiej biedy, jakim był Sachalin, siłą swojego ducha bronił najbiedniejszych i najsłabszych – mówi reżyser filmu, Waldemar Czechowski.

Unikalne zdjęcia sprzed blisko stu lat!

Film realizowany był w Japonii, Polsce i na Litwie. Bogaty jest w unikalne zdjęcia archiwalne z Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii. Materiały filmowe pochodzą m.in. sprzed prawie 100-lat i zostały zakupione z Royal Anthropological Institute w Londynie. Mamy też niepowtarzalną okazję usłyszeć archaiczne dźwięki zarejestrowane dzięki wałkom woskowym Edisona. Producentem filmu jest Arkadiusz Gołębiewski i Studio Gołąb. Film powstał w koprodukcji z TVP i FINĄ. - Polska jest chyba największą skarbnicą nieodkrytych historii i postaci, które zasłużyły się dla świata i wciąż nie istnieją w zbiorowej świadomości. Tak jest z Bronisławem Piłsudskim. Tymczasem i on i jego młodszy brat, walczyli o niepodległość. Józef orężem, Bronisław nauką. Pierwszy militariami, drugi intelektem. Dziś postawę Bronisława Piłsudskiego nazwalibyśmy soft power, czy nowoczesnym patriotyzmem – mówi producent filmu Arkadiusz Gołębiewski.

 

INFO Bronisław Piłsudski

Koniec XIX w. Bronisław Piłsudski zostaje zesłany prze Rosjan na 15 lat najcięższej kolonii karnej na Sachalinie, za przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III. Na wyspie śmierci – jak określił to miejsce Antoni Czechow, będąc pozbawiony wszelkich praw, staje się wybawcą rdzennych mieszkańców Sachalina i zdobywa ogromny szacunek rosyjskich agresorów. Do tego stopnia, że Rosjanie... budują mu pomnik.

 

Historia Bronisława Piłsudskiego (z wywiadu prasowego z W. Czechowskim)

Antoni Czechow napisał, że Sachalin to była wyspa śmierci i że to nieludzka ziemia – mówi reżyser Waldemar Czechowski. Obozy dla więźniów politycznych i kryminalistów, w których przebywał Polak sąsiadowały z osadami rdzennych mieszkańców wyspy – Ajnów, Oroków i Niwchów. Byli oni przez Rosjan nieludzko traktowani i poniżani. Bronisław Piłsudski, choć był skazańcem, zaczął się za nimi wstawiać. Uczyć ich swoich praw. Choć był człowiekiem, który zrobił dla Rosjan spis ludności, nie był przedłużeniem działań agresora. Wymógł na Rosjanach stworzenie szkoły dla Ajnów. Rozpoczął też pracę badawczą. Zafascynowany kulturą tego plemienia zapisał na wałkach Edisona ich język i pieśni. W efekcie swoich prac stworzył popisową wystawą w Paryżu. - Bronisław Piłsudski przez swoje dokonania jako etnograf został wysoko oceniony przez rosyjskich naukowców, do tego stopnia, że został członkiem elitarnego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Petersburgu i reprezentował Rosję na wystawie techniki w Paryżu w 1900 r. Rosja dostała złoty medal na tej wielkiej światowej wystawie, w której etnograficzno-badawcze stanowisko, prezentujące całość badań i kolekcję Ajnów sachalińskich, było ozdobą rosyjskich osiągnięć naukowych - tłumaczy Waldemar Czechowski.

Korzystając z konfliktu zbrojnego rosyjsko-japońskiego, Piłsudski postanawia przez Stany Zjednoczone wrócić do Polski. Znajduje przystań w Zakopanem u swojego kuzyna Stanisława Witkiewicza, gdzie rzuca się w wir prac dokumentując kulturę góralską. Mieszkał również w Genewie włączając się w nurt działalności niepodległościowej. Mimo swoich wyjątkowych dokonań i szerokich znajomości w świecie nauki i polityki, tak jak wielu polskich emigrantów, żył w biedzie. Bronisław Piłsudski umarł w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach w 1918 r. w prądach Sekwany.

Sala widowiskowa/wstęp wolny

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor