20180115 las natolinski WEB NEWS

 „Las Natoliński – mgnienie prastarej puszczy” / reż. Konrad Drzewiecki / czas trwania 25 min / krótkometrażowy film dokumentalny - pokaz premierowy


20180115 las natolinski PLAKAT A3 WEB"Film dokumentalny „Las Natoliński – mgnienie prastarej puszczy” opowiada o miejscu, które w związku ze swą bioróżnorodnością porównywalne jest do obszaru Białowieskiego Parku Narodowego a znajduje się w granicach administracyjnych Warszawy. Z racji swej historii jest ono jednak mało rozpoznawalne a moim zdaniem tylko podnoszenie społecznej świadomości o jego unikatowości może przysłużyć się jego ochronie. Teren obecnego rezerwatu na przełomie XVII i XVIII wieku stał się miejscem polowań króla Jana III Sobieskiego, który oddawał się pasji łowieckiej pośród ostańców Puszczy Mazowieckiej. Obszar Lasu Natolińskiego z czasem stał się częścią założenia parkowego jednak mimo wytyczenia w nim osi widokowych na jego obszarze przetrwały kępy kilkusetletnich drzew. Po 1945 r. teren obecnego rezerwatu stał się częścią terenu rezydencji władz PRL i z tej racji wstęp do niego został praktycznie na pół wieku uniemożliwiony. Po 1991 r. do lasu wkroczyli naukowcy, zgodnie orzekając, iż ten obszar należy objąć ochroną rezerwatową a wstęp na jego teren należy z racji siedlisk i zamieszkujących je gatunków znacznie ograniczyć. Obecnie obszar rezerwatu w ponad 90% pokryty jest siedliskami grądowymi i łęgowymi składającymi się z pomnikowych często ponad 300-letnich dębów, jesionów, grabów oraz lip. Jeszcze w latach 40-tych las pokrywał jednak ok 60 % tego terenu, co uzmysławia nam skalę sukcesji jaka miała tam miejsce. Pod parasolem olbrzymów rozwinęło się nam nowe pokolenie drzewostanu a duża ilość zamierających drzew oraz rozkładającego się drewna pozwoliła utrzymać się tam licznym gatunkom grzybów, porostów, śluzowców, bogactwu świata ptaków i innych zwierząt. Na terenie rezerwatu stwierdzono m.in. drewnowca popękanego, ozorka dębowego czy gwiazdosza rudawego. Sam podczas zdjęć spotykałem tam dzięcioły czarne, stwierdziłem obecność trzmielojada zwyczajnego oraz zaskakujący dla wszystkich fakt gniazdowania tam bociana czarnego. Obecnie plan ochrony określa sposób użytkowania terenu Lasu Natolińskiego jedynie w ramach zorganizowanych grup z przewodnikiem, dzięki czemu udaje się ograniczać presję człowieka na jego teren.

Konrad Drzewiecki z wykształcenia politolog, absolwent INP UW. Z racji pasji filmowej ukończył rownież Akademię Filmu i Telewizji na specjalizacji reżyseria. Miłośnik leśnych spacerów.

15 stycznia 2018 r / g. 19.00 / sala widowiskowa / wstęp wolny

Poprzedni
maj 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30
1
2
3
9
10
15
21
24
25
27
29
31
1 2 3

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor