DU 2018 internet beneryNEWS 830x197

DNI UCHODŹCY w Służewskim Domu Kultury
30.06 – 1.07.2018

Zapraszają:

 • Bogdan Olesiński - Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
 • Miłosz Górecki - przewodniczący Rady Dzielnicy

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej Dzielnica Mokotów

PARTNERZY: UNHCR Polska, Refugee.pl, Fundacja Ocalenie / Refugees Welcome Polska, Ukraiński Dom w Warszawie / Fundacja Nasz Wybór, Kuchnia Konfliktu, Stowarzyszenie MY, Chlebem i Solą, Uchodźcy.info, Masław / Tu Było, Tu Stało, Służę Kawą
PARTNER MEDIALNY: RDC

Dni Uchodźcy w SDK organizujemy chwilę po Światowym Dniu Uchodźcy. Minęły dwa lata od ogromnej medialnej burzy związanej z uchodźcami w Europie. Szli z południa w kierunku Niemiec, przeprawiali się na pontonach, łódkach, czymkolwiek co tylko pływa i wzbudza nadzieję na ucieczkę. Od dwóch lat trudno ten temat odnaleźć w mediach. Jeśli już, przekazy są przerażające: to raporty o utonięciach w Morzu Śródziemnym, to krótkie newsy o stanie Syrii i wreszcie wypowiedzi polityków, najczęściej o nie wpuszczaniu i zamykaniu granic. Kryzys migracyjny trwa. Europa się boi, nie do końca wiedząc właściwie czego. A wśród nas żyją ludzie z doświadczeniem migracyjnym. Nie zawsze chodziło o porzucenie domu w obliczu nadchodzącej wojny. Dlaczego wyruszyli? Jak im się wiedzie?

 •  jeśli nie do końca rozumiesz co się dzieje
 •  jeśli chcesz pomóc, ale nie wiesz jak
 •  jeśli nie wiesz kogo posłuchać
 •  jeśli chcesz poznać inne kultury

Przybędą do nas reporterzy i fotoreporterzy, którzy byli w różnych częściach świata, doświadczyli i opisali sytuację uchodźców. Zobaczymy, na czym polega kryzys i jak możemy współpracować nad jego rozwiązaniem. Przybędą także osoby z doświadczeniem migracyjnym - przy wspólnym stole w parku opowiedzą o swoich kulturach, jedzeniu, być może, kto będzie chciał słuchać - dowie się o przyczynach ich wyjazdu z własnych krajów. Zapraszamy na warsztaty - dzieci zbudują 'dom dla uchodźcy', albo przygotują transparenty z wypisanymi swoimi marzeniami. Zobaczymy spektakl taneczny. Posłuchamy muzyki. Ugotujemy na warsztatach i spróbujemy specjałów kuchni z różnych rejonów. Wreszcie dowiemy się jak można się włączyć, pomóc.

1.07 - NIEDZIELA

11.00-18.00 - PARK – PIKNIK
Wspólny stół - poczęstunek etniczny, przybliżający kulturę i zwyczaje cudzoziemców. Co godzinę do naszego wspólnego stołu zasiada nasz specjalny gość. To ktoś, kto mieszka w Polsce a pochodzi z daleka, ma za sobą doświadczenie migracyjne. Na stole pojawiają się potrawy do spróbowania z kraju, z którego pochodzi nasz gość. Jedzenie staje się pretekstem do rozmowy. Jak się je przyrządza, kiedy podaje, z jaką historią się wiąże. To zawsze łączy! Porozmawiamy też o powodach opuszczenia własnego kraju, czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy została wybrana czy tak wypadło? Porozmawiamy też o relacjach sąsiedzkich. Czy nasi goście są tu dobrze traktowani? Z jakimi problemami się borykają? Zapraszamy do rozmowy.

WARSZTATY KULINARNE Z KUCHNIĄ KONFLIKTU [wymagane zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]
11.00 – wschodnie kiszonki
14.00 – kuchnia afgańska
Dowiedz się więcej<kliknij>

11.00 - CHCĘ! MAM PRAWO! – WARSZTATY RODZINNE PLASTYCZNO-KOMUNIKACYJNE [wymagane zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]
Każdy z nas ma marzenia i prawo do ich spełniania. O czym marzymy? Pewnie o nowych zabawkach? Locie w kosmos? A może o tym, by spędza
czas z rówieśnikami i rodziną? Żeby mówi
własnym językiem i by
wszędzie zrozumiałym? Na zajęciach poopowiadamy o swoich marzeniach. Wypiszemy je na transparentach w swoich językach. A potem ruszymy na demonstrację! Warsztaty rodzinne, zapraszamy dzieci z rodzicami/opiekunami
Prowadzi: Kamil Niedziałek. Dzieci w wieku 6-12 lat
[sala plastyczna, budynek edukacyjny]
Dowiedz się więcej<kliknij>

S E K C J A N O N – F I C T I O N
14.00 -15.30 - FOTOGRAFOWANIE UCHODŹCÓW
Kryzys migracyjny w ostatnich latach przybrał na wadze szczególnie w mediach. Konkursy fotograficzne, czasem prasa pokazywały zdjęcia z przepraw morskich, lądowych. Fotoreporterzy towarzyszyli uchodźcom – w trakcie drogi, w obozach przejściowych, także na miejscu. Czym się różni praca w trakcie trasy a podczas choćby tymczasowego pobytu? Czy fotoreportaż komukolwiek pomaga?
Marta Rybicka/Un-Posed, Maciek Nabrdalik/VII, Karol Grygoruk, Konstancja Nowina Konopka/Edytor.
Prowadzi: Joanna Kinowska

16.00 – 17.30 - O UCHODŹCACH W POLSCE - MARTA MAZUŚ
Gościem kolejnego spotkania będzie autorka książki „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce", opowiadającej o losach cudzoziemskich migrantów w Polsce. Podczas spotkania nie tylko odświeżymy historie opisanych w książce osób, ale także zastanowimy się nad tym jakie wzajemne lęki łagodzi, a jakie pielęgnuje interakcja uchodźców i Polaków.
Prowadzi: Rafał Grzenia - współautor książki „Sura” dotyczącej rewolucji i wojny w Syrii, dokumentującej między innymi losy uchodźców z Bliskiego Wschodu.

18:00 - PRZYSTANEK - DOM. O CODZIENNOŚCI MUZUŁMAŃSKICH UCIEKINIERÓW DO POLSKI
Rozmowa z Dukwachą i Madiną T., mieszkającym od roku w Warszawie - małżeństwem z Czeczenii. Dukwacha T. współpracował z rosyjską działaczką praw człowieka Nataszą Estemirową i dziennikarką Anną Politkowską, między innymi wydobywając z rosyjskich aresztów w Czeczenii ludzi skazywanych często na śmierć. Był za to więziony i torturowany. Uciekając przed prześladowaniami trafił do Niemiec, skąd odesłano go z rodziną do Polski. Tu za strajk wobec postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w ośrodku w Białej Podlaskiej został oskarżony o napaść i bierze udział w szeroko komentowanym w prasie procesie. Podczas spotkania razem ze swoją żoną Madiną odpowiedzą o tym, czym jest dla człowieka porzucenie rodzinnego domu i kraju, o emocjach związanych z ucieczką, o trudnościach życia w nowym miejscu i kulturze, a także – o obawach i lękach tych, których kraj staje się drugą ojczyzną uchodźców. 

Prowadzi: Rafał Grzenia – współautor książki „Sura” dotyczącej rewolucji i wojny w Syrii, dokumentującej między innymi losy uchodźców z Bliskiego Wschodu.
Tłumaczyć będzie Michał Przedlacki – dokumentalista i reportażysta, od 15 lat ekspert i wysłannik organizacji humanitarnych do różnych punktów zapalnych na świecie, a prywatnie – przyjaciel Madiny i Dukwachy. Jest laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) im. Kazimierza Dziewanowskiego za najlepszy materiał o tematyce międzynarodowej oraz laureatem Grand Pressa w kategorii najlepszy reportaż telewizyjny.

PONADTO
Monidło – ścianka fotograficzna z grafiką, przy której będzie można wykonać zabawne, pamiątkowe zdjęcie
Czytanie bajek dla dzieci – bajki etniczne
Pisanie imion po arabsku
Akcja: „Warszawiacy się nie boją”
Domek literacki – przez cały dzień pokaz krótkich filmów:

 • Akcja „Warszawiacy się nie boją” i making-of
 • Akcja: „Chleb nasz powszedni”
 • „Mieszkam tu, bo kocham”
 • „What They Took With Them” / UNHCR / z polskimi napisami

_________________________________________________________
W Y S T A W Y
WYSTAWA „RAZ, DWA, TRZY… UCHODŹCĄ BĘDZIESZ TY” jako pierwsza pokazuje na fotografiach życie codzienne uchodźców w Polsce, które dodatkowo zostały wykonane przez… dzieci! Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane zostały wykonane w 2017 roku podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Kunicką i Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, a w projekcie wzięły udział dzieci różnych narodowości w wieku 5-14 lat.
Wystawa była prezentowana tylko w Warszawie w 2017 roku i współfinansowana z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa i środków Fundacji.

Agnieszka Kunicka, kuratorka wystawy: Planując warsztaty z dziećmi i późniejszą wystawę chciałam dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją. Autorami i autorkami są dzieci, których rodzice starają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Jest to absolutnie unikatowy w Polsce materiał: powstał na terenie istniejących w Polsce Ośrodków dla cudzoziemców, został wykonany przez jego najmłodszych mieszkańców, dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją.
Partner: Refugee.pl

„WHAT THEY TOOK WITH THEM” (TŁUM. „CO ZE SOBĄ WZIĘLI”)
Projekt fotograficzny Briana Sokola "Najważniejsza rzecz", zrealizowany we współpracy z UNHCR. Podczas swoich podróży z Syrii do Sudanu, Sokol zgromadził relacje uchodźców dotyczące ich życia oraz liczne silne portrety tych osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Spora część projektu jest poświęcona przedmiotom, które każdy z bohaterów wziął ze sobą.
Brian Sokol – fotograf, urodzony w Stanach Zjednoczonych. Pół życia spędził za granicą, głównie w Azji Południowej i Afryce Środkowej. Autor i prelegent zajmujący się dokumentowaniem problemów dotyczących praw człowieka i kryzysów humanitarnych na całym świecie. Współpracuje z UNHCR, UNICEF i innymi organizacjami humanitarnymi, aby dokumentować i podnosić świadomość na temat globalnych problemów społecznych.
Jego projekt ,,Najważniejsza rzecz”, rozpoczęty w 2011 roku był wystawiany na festiwalach fotograficznych, galeriach i muzeach na pięciu kontynentach. „Najważniejsza rzecz” została zaadoptowana do sztuki performance z udziałem gwiazd Hollywood i wyświetlana na festiwalu w Cannes. / Reprezentowany przez Panos Pictures, ambasador Sony Global Imaging.
[Film pokazywany będzie w domku literackim]
Działający w ramach ONZ Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców stworzył film, gdzie gwiazdy światowego kina recytują poemat Jenifer Toksvig "What They Took With Them".
Lista artystów biorących udział w projekcie naprawdę robi wrażenie: Cate Blanchett, Keira Knightley, Juliet Stevenson, Peter Capaldi, Stanley Tucci, Chiwetel Ejiofor, Kit Harington, Douglas Booth, Jesse Eisenberg oraz Neil Gaiman.
Jenifer Toksvig stworzyła "What They Took With Them" łącząc w logiczny ciąg z pozoru poszatkowane relacje uchodźców. Z tekstu wyłania się obraz tego, jak niewiele może pozostać po dotychczasowym życiu w obliczu tragedii oraz tego, jak czasem niewiele trzeba by zachować tożsamość. Jednak najsilniejsze w tym obrazie jest to, jak otwiera oczy na to, że uchodźcy to nie liczby, zagrożenie, obcy czy niebezpieczni inni. To ludzie, których dotknęła tragedia i ich jedynym marzeniem jest móc żyć i zacząć od nowa, mając za fundament te okruchy życia, które udało im się uratować.
Partner: UNHCR Polska

__________________________________________________________
Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz (ur. 1983) od ponad dekady podróżuje i pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Jest autorką reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerką „Polityki”, okazjonalnie tłumaczy z białoruskiego i rosyjskiego. Studiowała w Poznaniu, Warszawie, Mińsku, Charkowie i Moskwie. Uhonorowano ją nagrodą Amnesty International „Pióro Nadziei” (2011), była nominowana między innymi do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za zawarty w książce „Zabić Smoka” reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowej. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Książka „Zabić smoka” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017).

Marta Mazuś – socjolożka i reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka”, współautorka książki “Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji. W pracy dziennikarskiej zajmowała się m.in. opisem rzeczywistości uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Autorka książki "Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce", o cudzoziemcach żyjących w Polsce, oraz książki "Historie dziwnych samotności", która ukaże się we wrześniu 2018 r.

Maciej Moskwa - Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Współautor książki "SURA" o wojnie i rewolucji syryjskiej. Założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Laureat wielu głównych nagród w konkursach fotograficznych.

 SDK/wstęp wolny

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

 • mokotow
 • warszawa
 • snd
 • seniuor