DU 2018 internet beneryNEWS 830x197

DNI UCHODŹCY w Służewskim Domu Kultury
30.06 – 1.07.2018

Zapraszają:

 • Bogdan Olesiński - Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
 • Miłosz Górecki - przewodniczący Rady Dzielnicy

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej Dzielnica Mokotów

PARTNERZY: UNHCR Polska, Refugee.pl, Fundacja Ocalenie / Refugees Welcome Polska, Ukraiński Dom w Warszawie / Fundacja Nasz Wybór, Kuchnia Konfliktu, Stowarzyszenie MY, Chlebem i Solą, Uchodźcy.info, Masław / Tu Było, Tu Stało, Służę Kawą
PARTNER MEDIALNY: RDC

Dni Uchodźcy w SDK organizujemy chwilę po Światowym Dniu Uchodźcy. Minęły dwa lata od ogromnej medialnej burzy związanej z uchodźcami w Europie. Szli z południa w kierunku Niemiec, przeprawiali się na pontonach, łódkach, czymkolwiek co tylko pływa i wzbudza nadzieję na ucieczkę. Od dwóch lat trudno ten temat odnaleźć w mediach. Jeśli już, przekazy są przerażające: to raporty o utonięciach w Morzu Śródziemnym, to krótkie newsy o stanie Syrii i wreszcie wypowiedzi polityków, najczęściej o nie wpuszczaniu i zamykaniu granic. Kryzys migracyjny trwa. Europa się boi, nie do końca wiedząc właściwie czego. A wśród nas żyją ludzie z doświadczeniem migracyjnym. Nie zawsze chodziło o porzucenie domu w obliczu nadchodzącej wojny. Dlaczego wyruszyli? Jak im się wiedzie?

 •  jeśli nie do końca rozumiesz co się dzieje
 •  jeśli chcesz pomóc, ale nie wiesz jak
 •  jeśli nie wiesz kogo posłuchać
 •  jeśli chcesz poznać inne kultury

Przybędą do nas reporterzy i fotoreporterzy, którzy byli w różnych częściach świata, doświadczyli i opisali sytuację uchodźców. Zobaczymy, na czym polega kryzys i jak możemy współpracować nad jego rozwiązaniem. Przybędą także osoby z doświadczeniem migracyjnym - przy wspólnym stole w parku opowiedzą o swoich kulturach, jedzeniu, być może, kto będzie chciał słuchać - dowie się o przyczynach ich wyjazdu z własnych krajów. Zapraszamy na warsztaty - dzieci zbudują 'dom dla uchodźcy', albo przygotują transparenty z wypisanymi swoimi marzeniami. Zobaczymy spektakl taneczny. Posłuchamy muzyki. Ugotujemy na warsztatach i spróbujemy specjałów kuchni z różnych rejonów. Wreszcie dowiemy się jak można się włączyć, pomóc.

30.06 - SOBOTA

11.00 - 18.00 - PARK – PIKNIK
Wspólny stół - poczęstunek etniczny, przybliżający kulturę i zwyczaje cudzoziemców. Co godzinę do naszego wspólnego stołu zasiada nasz specjalny gość. To ktoś, kto mieszka w Polsce a pochodzi z daleka, ma za sobą doświadczenie migracyjne. Na stole pojawiają się potrawy do spróbowania z kraju, z którego pochodzi nasz gość. Jedzenie staje się pretekstem do rozmowy. Jak się je przyrządza, kiedy podaje, z jaką historią się wiąże. To zawsze łączy! Porozmawiamy też o powodach opuszczenia własnego kraju, czy Warszawa jest dobrym miejscem do życia? Czy została wybrana czy tak wypadło? Porozmawiamy też o relacjach sąsiedzkich. Czy nasi goście są tu dobrze traktowani? Z jakimi problemami się borykają? Zapraszamy do rozmowy.

WARSZTATY KULINARNE Z FUNDACJĄ OCALENIE [wymagane zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]
11.00 - Czeczenia
15.00 – Gruzja
Dowiedz się więcej <kliknij>

17.00 – 19.00 - WARSZTATY MUZYCZNE Z ZESPOŁEM PAPRYKALABA
Paprykalaba to eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Członkowie orkiestry swoje instrumenty wykonują własnoręcznie z marchewek, ogórków, cukinii, dyni i innych warzywach sezonowych.  
Uczestnictwo w Orkiestrze Warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba cover band nawiązuje do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba), która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych. Niezależnie od języka - każdy jest mile widziany.
Warsztaty zakończą się wspólnym koncertem.
Paprykalaba / Stowarzyszenie MY

11.00 - BUDUJEMY DOM DLA UCHODŹCY – WARSZTATY PLASTYCZNO-ARCHITEKTONICZNE [wymagane zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]
Każdy potrzebuje dachu nad głową. Jaki będzie miał kształt? Co powinno się znaleźć w idealnym domu? Ile sprzętów i pomieszczeń? A gdyby trzeba było przenieść się w inne miejsce, jak taki dom spakować i wziąć ze sobą? W trakcie warsztatu dzieci projektują i budują dom z kartonów (i innych materiałów). Dowiadują się o tym kim jest migrant i uchodźca. Rodzinne warsztaty plastyczne ze Stowarzyszeniem MASŁAW „Tu było, tu stało” - stowarzyszenie zajmujące się dokumentacją i prezentacją cennych pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych, które zniknęły z mapy współczesnej Warszawy.

Prowadzi: Patrycja Jastrzębska i Karolina Iwańczyk. Dzieci w wieku 6-12 lat
[sala plastyczna, budynek edukacyjny]
Dowiedz się więcej <kliknij>

S E K C J A N O N – F I C T I O N
14.00 -15.30 - KATARZYNA KWIATKOWSKA-MOSKALEWICZ /UKRAINA
Gościem spotkania będzie autorka jednej z najciekawszych książek reportażowych o Ukrainie: „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje”. Porozmawiamy o samej pracy nad książką, o powodach destabilizacji politycznej Ukrainy, ale także o kulturze ukraińskiej, blaskach i cieniach masowej migracji Ukraińców do Polski.
Prowadzi: Rafał Grzenia / sala widowiskowa

16.00 – 18.00 - SPOTKANIE Z MAĆKIEM MOSKWĄ /TESTIGO DOCUMENTARY
Porozmawiamy o życiu codziennym w strefach konfliktu, o tym, jak się fotografuje uchodźców, jak takie doświadczenia wpływają na samego fotografa.
Prowadzi: Joanna Kinowska - historyk sztuki specjalizujący się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Przez wiele lat pracowała w Dziale Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Redaktorka prowadząca http://miejscefotografii.blogspot.com. Opiekuje się „miejscem fotografii” w SDK.

19.00 - SPEKTAKL „UCHODŹCY” 
11111Spektakl „Uchodźcy” teatru DzikiStyl Company, poruszający problem ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów oraz ich zmagania spowodowane brakiem schronienia, żywności i poczucia bezpieczeństwa.
Sala widowiskowa
Dowiedz się więcej<kliknij>

 

 

 

20.00 – 22.00 - MUZYKA, ŚPIEWANIE, TANIEC 
Feras, Syryjczyk rozkręci imprezę! Można przyjść z własnym instrumentem, można pośpiewać lub potańczyć. Jam session, wspólna orkiestra, tańce na dechach. Nie wiemy, co z tego wyniknie, ale wiadomo, że będzie międzykulturowy ogień!
Amfiteatr

PONADTO
Monidło
– ścianka fotograficzna z grafiką, przy której będzie można wykonać zabawne, pamiątkowe zdjęcie
Czytanie bajek dla dzieci – bajki etniczne
Pisanie imion po arabsku
Akcja „Chleb nasz powszedni”
Domek literacki – przez cały dzień pokaz krótkich filmów:

 • Akcja „Warszawiacy się nie boją” i making-of
 • Akcja: „Chleb nasz powszedni”
 • „Mieszkam tu, bo kocham”
 • „What They Took With Them” / UNHCR / z polskimi napisami

ZOBACZ PROGRAM DRUGIEGO DNIA - NIEDZIELA

SDK/wstęp wolny

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

 • mokotow
 • warszawa
 • snd
 • seniuor