belka DF

11 marca (niedziela), 10.00 – 21.00

Zapraszamy wszystkich na jedyne tego typu wydarzenie – DZIEŃ FOTOGRAFII – czyli spotkania i warsztaty dla miłośników fotografii, zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Naszymi gośćmi będą m.in.: Marek Arcimowicz, Krystian Bielatowicz, kolektyw fotografów ulicznych Un-Posed. W programie m.in. wykłady, akcja fotograficzna Wojciecha Grzędzińskiego „Twarze Polaków”, warsztaty oraz wystawa „Fotograficzna Publikacja Roku 2017”.

Służewski Dom Kultury to prawdziwe MIEJSCE FOTOGRAFII otwarte dla amatorów i profesjonalistów. Prowadzimy warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczymy podstaw fotografowania, bawimy się nią, poznajemy jej historię i techniki, prowadzimy długie o niej rozmowy. Pracujemy także nad zaawansowanymi projektami artystycznymi, w tym nad edycją zdjęć czy przygotowaniem ich do publicznego. To także miejsce, w którym można skorzystać ze studia fotograficznego i ciemni. To miejsce dla każdego, kto lubi robić zdjęcia: od amatora do profesjonalisty, od przedszkola do seniora.

PROGRAM (wykłady i warsztaty)

- WYKŁADY -
13.00 - 14.30 - Kasia Kubicka - książki fotograficzne, jak i po co je robić?
W ostatnich latach polskie książki fotograficzne zdobywają świat, są dostrzegane na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Wielu fotografów kończy swoje wieloletnie prace w formie książki. Po co robić swoją książkę, dlaczego i z kim, jakich błędów unikać – o tym rozmawiamy z projektantką książek Kasią Kubicką. www.kasiakubicka.com

15.00 - 16.30 - Un-Posed – streetmeet
Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, symboli czy anegdot, ukrytych w codziennych sytuacjach, dziejących się w miejscach publicznych, ale niezauważanych przez większość ludzi. Kolektyw „Un-Posed” zaprasza wszystkich zainteresowanych fotografią uliczną na wspólne oglądanie zdjęć i rozmowę. Zaprezentujemy portfolio wybranych osób i omówimy je. Co można poprawić, jak opowiadać lepiej o świecie, jak radzić sobie z tym z pozoru łatwym gatunkiem fotografii. W rozmowie udział wezmą: Damian Chrobak, Marta Rybicka, Katarzyna Kubiak, Tymon Markowski, Ania Kłosek i Joanna Kinowska.
www.un-posed.com

17.00 - 18.30 - Krystian Bielatowicz - gdzieś pomiędzy Andami a Kamczatką
Krystian Bielatowicz zajmuje się przede wszystkim reportażem społecznym, fotografował ludzi w różnych miejscach na świecie. Czym różni się robienie zdjęć w Andach od fotografowania Polski? W ostatnich latach Bielatowicz zajął się filmem. W trakcie spotkania obejrzymy trzy jego realizacje. 
www.bielatowicz.com

Black Gold trailer from Krystian Bielatowicz on Vimeo.

19.00 - 21.00 - Marek Arcimowicz - fotograf na krańcu świata
Marek Arcimowicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. Był z aparatem niemal wszędzie i fotografował w często ekstremalnych warunkach. Porozmawiamy o jego drodze zdjęciowej, o najciekawszych ujęciach, ważnych kadrach. 
www.arcimowicz.com 
Prowadzenie: Joanna Kinowska

12.00 - 18.00 - Akcja fotograficzna: Wojciech Grzędziński „Twarze Polaków”
„Twarze Polaków - portret społeczeństwa" ma na celu stworzenie przekrojowego portretu
fotograficznego polskiego społeczeństwa w 2018 roku. Kolekcja zdjęć ukazujących
różnorodność osób, indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz
polskiego społeczeństwa.
www.wojciechgrzedzinski.com

- WARSZTATY FOTOGRAFICZNE -

dla dzieci 8+

10.00 - 11.30 - Bartek Molga / 13.00 - 14.30 Marta Rybicka

Zajęcia z fotografii dla dzieci 8+, na których nasi podopieczni poznają tajniki fotografii,
między innymi:

  • Co się stanie jak tu nacisnę? - podstawy działania aparatu.
  • Zrób mi zdjęcie - nauka robienia portretu.
  • Co widzi żaba, a co żyrafa - nauka obserwacji z różnych punktów. 

dla dorosłych na zapisy:

10.00 - 11.30 - Podstawy fotografii w 90 minut - Krzysztof Pacholak
Zdjęcie za jasne, za ciemne i w sam raz. Jak naświetlać, jak unikać poruszenia, jak mierzyć ostrość? Intensywne zajęcia z absolutnych podstaw fotografii. Dla każdego! 
Ilość miejsc: 10
Poziom podstawowy; każdy przychodzi z własnym aparatem

12.00 - 14.00 - Fotografia analogowa - Karol Bagiński
Pamiętacie jeszcze świat kliszy i ciemni? Dźwięk przesuwania filmu w aparacie, czerwone światło nad kuwetami, niezapomniany zapach chemii fotograficznej… Zapraszamy do magicznego analogowego świata! 
Ilość miejsc: 4
Poziom podstawowy; nie trzeba mieć własnego aparatu analogowego

14.00 - 15.30 - Błyśnij! - portret w studio - Mirek Kania
Jak działa lampa błyskowa? Kiedy musimy jej używać? Kiedy pomoże nam zrobić lepsze zdjęcie? Postaramy się ujarzmić lampę wbudowaną w aparat i przekuć jej wady w zalety. Poznamy, jak prostymi zabiegami zmodyfikować światło lampy wbudowanej, żeby było łagodniejsze i bardziej przewidywalne. Na koniec poznamy podstawy fotografowania w studio i dowiemy się, jak z lampą reporterską zrobić zdjęcie studyjne. 

16.00 - 17.30 - Idealna skóra na zdjęciu – Tomek Kubaczyk
Podczas warsztatów w sposób skondensowany przećwiczymy podstawy retuszu skóry w portrecie z zastosowaniem metody separacji częstotliwości. Przydatna okaże się średnio zaawansowana znajomość photoshopa. Możliwa praca na zdjęciach z wcześniejszych warsztatów, można też przyjść z własnymi zdjęciami portretowymi.

17.00 - 19.00 - Portret wielkoformatowy - Łukasz Gietka
Zrobimy portret jak wielcy mistrzowie gatunku! Oswoimy pracę z aparatem wielkoformatowym, poznamy jego budowę i obsługę. Wreszcie wykonamy zdjęcie. Każdy z zajęć wyjdzie w wykonanym własnoręcznie portretem na papierze! 

„Fotograficzna Publikacja Roku 2017"
Wystawa piętnastu najlepszych i najciekawszych książek fotograficznych w Polsce wydanych w 2017 roku. Wystawa, po Łodzi i Wrocławiu, po raz pierwszy zostanie pokazana w Warszawie.
Organizatorzy konkursu: Fotofestiwal, Bookoff, Miejsce Fotografii http://fotopublikacja.pl/ 

                              2       3     1            

                                                4     5

Wszystkie warsztaty w dniu 11 marca są bezpłatne.
Wymagane zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ten najbardziej rozpoznawalny polski kolektyw skupiony wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powrócił na początku 2016 roku w nowej odsłonie. W skład reaktywowanej grupy wchodzą: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Joanna Kinowska (kuratorka), Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Katarzyna Kubiak, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota. Celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych - www.un-posed.com

kasiakubicka fot.Filip CwikKasia Kubicka – (ur. 1980, Warszawa) Graficzka, większość życia spędziła we Francji, gdzie studiowała w Arts Decoratifs w Strasburgu. W 2005 roku wróciła do Polski na studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki. Na jej doświadczenie składa się kilka lat pracy w prasie, m.in. w Newsweeku, a także długoletnia współpraca z takimi instytucjami kultury jak Fundacja “Pogranicze”, Dom Spotkań z Historią, organizatorami Miesiąca Fotografii w Krakowie, Fundacja Archeologii Fotografii oraz wydawnictwami „Wielka Litera” i Burda. Jako pasjonatka książek, papieru i fotografii zajmuje się głównie projektowaniem książek i albumów. Laureatka licznych nagród, m.in.: International Photo Awards 2017 w kategorii Book (self-published) za projekty “Invisible People of Belarus” Jadwigi Bronte i “Flow” Tymona Markowskiego, a także najlepszej książki roku 2016 Grand Press Photo za “317 Days to Mars” Macieja Jeziorka. Wraz z Joanną Kinowską zainicjowała projekt PhotoBooks_from_Poland, promujący polskie fotobooki, prezentowany na targach Polycopies 2017 w Paryżu. Prowadzi także warsztaty tworzenia fotobooków. www.kasiakubicka.com

Krystian BielatowiczKrystian Bielatowicz – (ur. 1978, Gottwaldov, Czechy) Fotograf, reportażysta. Z wykształcenia archeolog, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Jest fotografem-samoukiem. Pierwszy raz miał aparat w ręku po swojej maturze. Zawodowo zajmuje się fotografią od 2004 roku. Zainteresowanie Ameryką Łacińską popchnęło go do wyjazdu do Peru i Boliwii, gdzie zrealizował swój pierwszy duży materiał zdjęciowy – Bogowie Andów. Od 2006 roku jest członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Współpracuje na stałe z firmą Nikon Polska oraz z nowojorską organizacją Vision Project. Wielokrotnie nagradzany w konkursach, m.in. w BZWBK Press Foto 2007, w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2007, „Newsreportaż” 2007, w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Górskiej Przestrzeń Życia 2008. Publikował m.in. w „National Geographic Polska”, „Newsweek Polska”, „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Przekroju”. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Limie, Cuzco, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Toruniu, Lublinie i Zakopanem. www.bielatowicz.com

Marek ArcimowiczMarek Arcimowicz – (ur. 1972). Fotograf zawodowy od „zadań specjalnych” z ponad 20-to letnim stażem. Fotograf magazynu NATIONAL GEOGRAPHIC Polska - od początku jego istnienia, czyli od roku 1999. Od 2014 uczestniczy jako fotograf w projekcie KNKŚ - Martyny Wojciechowskiej. Okazjonalnie wykładowca akademicki. Początkowo jego zainteresowania fotograficzne skupiały się wokół architektury i sztuki użytkowej. Przez ostatnie lata koncentruje się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii. Wynika to z jego zaangażowania w dalekie wyprawy i w sporty ekstremalne. Fotografował w różnych stronach świata, w regionach obcych kulturowo Europejczykowi, bardzo egzotycznych, dziwnych, nieznanych, odległych. Od śnieżnej pustki Spitsbergenu, przez pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, Nepal i himalajskie szczyty. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. W ramach międzynarodowej ekspedycji naukowej w roku 2012 wspiął się na niezdobyty wcześniej szczyt Tramen Tepui w Wenezueli, plonem wyprawy było również odkrycie trzech nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Uczestnicząc we wspólnych wyprawach, wspinając się i fotografując niejednokrotnie współdziałał z elitą wspinaczy i alpinistów.
Przez lata redaktor i „frontowy" fotograf Magazynu „Góry"". Jego prace i artykuły publikowano na łamach wydawnictw książkowych i prasy, m.in.: "National Geographic”, Traveller", „Geo”, „Podróże”, „Focus”. Jego prace były eksponowane na wystawach Oczami Fotografów National Geographic. Współpracował z czołowymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą. Jego prace nagradzane były wielokrotnie w Polsce i w świecie. www.arcimowicz.com

Wojtech GrzedzinskiWojciech Grzędziński – (ur. 1980, Warszawa). Fotoreporter. Laureat konkursów forograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek ZPAF. http://www.wojciechgrzedzinski.com/

Marta Rybicka 2Marta Rybicka - fotograf dokumentalny. Ukończyła Stosunki Międzynarodowe na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym oraz wydział zarządzania na warszawskiej Akademii Obrony Narodowej. Pracuje jako freelancer, współpracując z Polską Agencją Fotografów FORUM. Swoją karierę rozpoczęła dokumentując skutki trzęsienia ziemi na Haiti oraz powodzi w Polsce. Fotografowała życie i warunki pracy w Indiach i Sudanie. Obecnie prowadzi projekty długoterminowe dotyczące tematu uchodźców oraz życia codziennego i politycznego w Polsce. Jako fotograf i organizator, bierze udział w akcjach pomocowych dla, m.in. uchodźców syryjskich w Jordanii, czy dla Polonii w Naddniestrzu. Członek kolektywu fotograficznego UN-POSED, agencji reporterskiej MT REPORTERZY, autorka polskich i zagranicznych publikacji, laureatka konkursów i uczestniczka festiwali fotograficznych. www.martarybicka.pl/

KRZYS2Krzysztof Pacholak - Krzysztof Pacholak (1986). Fotograf dokumentalista, kurator, animator kultury. Koordynator projektów fotograficznych w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych "ę". Opiekun artystyczny wystaw i photobooków, twórca programu „Migawki“ dla młodych artystów-fotografów, tutor w programach „Fotoprezentacje“, "Polis(h) Photo Lab“, "Polska.Doc“. Jest członkiem sieci Latających Animatorów Kultury. Kurator i członek rady programowej TIFF Festival. Prowadzi autorską "Pracownię fotografii artystycznej" w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Ukończył socjologię w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Krzysztof to nasz główny animator i coach. Praca w grupie to ogromna siła, a on potrafi zmotywować i wyciągnąć z grupy (i jednostki) to co najlepsze! Sam jest fotografem. Uczy fotografii, ale też pracy z modelem, czy niepoddawania się w długofalowym projekcie, itd. 

LUKASZ

 Łukasz Gietka - fotograf, absolwent Studium Fotografii ZPAF. Jest współzałożycielem i prezesem Instytutu Technik Szlachetnych przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Fotografików. Łukasz to nasz człowiek od ciemni i technik fotograficznych. Nie zagniesz go w żadnym z tych tematów, a pewnie nie wiesz jak można eksperymentować w ciemni, ile można wymyślić i zrobić. Negatyw to dopiero początek przygody, a Łukasz to doskonały przewodnik po tym magicznym świecie!

 

 

kinoJoanna Kinowska - historyk sztuki specjalizujący się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Przez wiele lat pracowała w Dziale Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Wykładowca Akademii Fotografii. Redaktorka prowadząca http://miejscefotografii.blogspot.com, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z "Digital Camera Polska" i fotopolis.pl. Joanna wymyśliła kiedyś miejsce fotografii, bo brakowało w internecie przestrzeni do myślenia nad fotografią. Teraz opiekuje się autentycznym i realnym miejscem fotografii w SDK. Złego słowa nie powie, ale zmotywuje, doradzi, popchnie w dobrym kierunku.

 

BartekBartek Molga - fotograf, fotoedytor. Pracował w ogólnopolskich tytułach, takich jak "Gazeta Wyborcza", "Newsweek Polska", "Dziennik Polska Świat", "Rzeczpospolita". Obecnie związany z wydawnictwem "Czerwone i Czarne" oraz prasą komercyjną. Bartek nauczy Was jak najlepiej jest przeglądać i wybierać zdjęcia, jak obiektywnie decydować, co zachować, a co odrzucić :).

 

 

 

ZbyszekZbyszek Kordys - fotograf, edukator. Od lat związany z fotografią, uczył się jej od czołowych polskich twórców fotografii modowej i reklamowej. Współpracował z takimi czasopismami jak „Viva”, „Gala” czy „Zwierciadło” oraz licznymi warszawskimi i dolnośląskimi agencjami reklamowymi. Specjalizuje się w kompleksowym przygotowaniu produkcji wystaw. Prowadzi laboratorium PrintShop1923 (1923.pl) i uczy jak się robi zdjęcia. Zbyszek jest specjalistą od postprodukcji fotografii. Powie Wam jak naświetlać i wywoływać, skanować itd., czyli jak wykonać zdjęcie i co potem z nim zrobić, żeby je potem pokazać innym.

 

MirekMirek Kania – fotograf samouk. Jako freelancer swoje zdjęcia publikował na łamach m.in. „Moda & Styl”, „Jazz Press”, „Polish Jazz” oraz prasie komercyjnej. Współpracował z różnymi agencjami artystycznymi min. z Original Artists. Od 2015 r. związany z redakcją „doc! photo magazine” i wydawnictwem BLOW UP PRESS. Swoje umiejętności doskonalił na kursach fotograficznych organizowanych przez ZPAF, Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w portrecie, dokumencie i fotografii produktowej. Mirek uwielbia pracę w studio i operowanie lampami. Uważa, że dobre zdjęcie musi być dobre już na etapie wyzwolenia migawki. W studio nauczy was widzieć światło, maksymalnie wykorzystać wszelkie dostępne środki do uzyskania najlepszych efektów, myśleć samodzielnie i samodzielnie kreować fotografię.

TomekTomek Kubaczyk - absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Od 20 lat zajmuje się zawodowo fotografią, jej digitalizacją i postprodukcją oraz projektowaniem i składem DTP książek, albumów oraz wystaw. Przez 20 lat pracy pracował przy produkcji około 40 książek oraz 50 wystaw. Wśród instytucji, z którymi współpracował są m.in. Zachęta, Ossolineum, Muzeum Pana Tadeusza, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Teatralny, Ośrodek KARTA i wiele innych. Zawodowo prowadzi Pracownię DTP w Domu Spotkań z Historią. Jako fotografa interesują go ekspresja i wrażenia, których poszukuje przede wszystkim w krajobrazie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty. Tomek jest naszym człowiekiem od cyfrowej obróbki obrazu, wyjaśni wszelkie meandry na jakie trafia fotografia w komputerze.

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor