zyciepozyciu news

2. Lot nad Witebskiem d8f680c5ed94d5ee84134e263eaa65ceWykład Moniki Małkowskiej o sztuce. „Życie po życiu” to cykl wykładów o twórcach, których dorobek nie ulega dezaktualizacji i wciąż na nowo inspiruje artystów następnych pokoleń. 

Tytuł wykładu: "Pejzaż z zieloną krową”

Są dzieła sztuki, które mają „swój czas” tylko w epoce, w której powstały.I mimo podziwu nie wzbudzają silnych emocji; nie prowokują twórców późniejszych epok do artystycznej „riposty” czy mierzenia się z nimi na inny sposób. Nie pobudzają wyobraźni autorów innych dyscyplin.
Są też takie dokonania, które – pomimo upływu czasu i upodobań odbiorców wydają się wciąż aktualne. Fascynują i inspirują kolejne pokolenia. Są ponadczasowymi wzorcami estetycznymi. Przez stulecia zachowują to „coś”– powab, którego nie da się wyjaśnić. Są uniwersalne i bardzo osobiste, zarazem.

W kolejnym, trzecim już cyklu ilustrowanych wykładów- Monika Małkowska zapozna nas z arcydziełami, których nie ima się dezaktualizacja. Co więcej, ich sława i wpływ przenika do rozmaitych twórczych dyscyplin we wciąż nowych, nieoczekiwanych odsłonach.

6 spotkanie cyklu poświęcone będzie malarstwu Marca Chagalla; Monika Małkowska tak przedstawia twórcę:

Osobiste losy Marka Chagalla były ściśle powiązane z burzliwą XX-wieczną historią. Zaczynał karierę, jako Mosze Segal. Oczywiście w Paryżu. Pojechał tam w 1910 roku i wynajął pracownię w budynku zwanym La Ruche (Ul) w dzielnicy Montparnasse. Zgodnie z nazwą, kipiało tu życie artystyczne i towarzyskie. Pod jednym dachem około sto czterdzieści pracowni, których mieszkańcy reprezentowali wielonarodową mieszankę i rozmaite twórcze profesje. Co do twórczej koncepcji Chagalla – wprowadził on kulturę chasydzką do dwudziestowiecznej sztuki. Okazał się nieprzemakalny na artystyczne mody. Nie zainteresował go fowizm, futuryzm, kubizm. Abstrakcja? Nie ma mowy, za nic nie porzuciłby figuracji na rzecz geometrycznych figur. Był na to zbyt uczuciowy, impulsywny i szczery. Może, dlatego, że malował zawsze w zgodzie ze sobą, wykreowanie własnego stylu przyszło mu szybko i łatwo.
W ogóle, w czepku urodzony. Z różnych opresji wychodził obronną ręką. Przede wszystkim, miał szczęście do kobiet pięknych, mądrych i oddanych. Dopracował się pozycji jednego z najsłynniejszych XX-wiecznych twórców.
Mimo to, w jego biografii znalazło się wiele tajemnic…

SDK / sala widowiskowa / wstęp wolny

 

 

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
23
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor