wieczorbalkanski news 1

BAŁKANY to niezwykle malowniczy region zróżnicowanych krain geograficznych, fascynujących zabytków kultury i sztuki, pięknych miast – prawdziwych pereł architektury kryjących w sobie ślady minionych epok. Bałkany intrygują kontrastami, burzliwą historią, zderzeniem tradycji i kultur. Zachwycają gościnnością i otwartością ich mieszkańców. Każdego, kto postawi stopę na tym obszarze, przyciągają potem jak magnes. 

wieczorbalkanski WEBSwoistym bohaterem bałkańskiego wieczoru będzie leżące w sercu Bałkanów, na styku kultur Wschodu i Zachodu SARAJEWO. Autorka książki „Chwila na miłość”, Joanna Stovrag – Polka, rodowita krakowianka, miała okazję poznać je pod koniec lat 80. XX w., zanim Bałkany ogarnęła wojenna zawierucha, w wyniku której miasto przeżyło prawie 4-letnie oblężenie. Przed wybuchem konfliktu Sarajewo tętniło bałkańską muzyką, pachniało aromatyczną kawą, było miastem, w którym panował wyjątkowy duch tolerancji oraz poszanowania jakiejkolwiek inności. Żyli w nim przedstawiciele różnych narodowości i religii – Muzułmanie wyznający islam, prawosławni Serbowie, katoliccy Chorwaci oraz Żydzi – wyznawcy judaizmu. Nazywane Jerozolimą Europy, intrygowało orientalnym charakterem, jaki nabyło na skutek prawie 400-letniej obecności Turków na Bałkanach. Joanna Stovrag na kartach książki wspomina Sarajewo przedwojenne, ale także opisuje jego losy w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Towarzyszyła bowiem ekipie TVP Waldemara Milewicza w wyjazdach do ogarniętego wojną kraju. Autorka opowiada także o swojej miłości do… pewnego Sarajewianina oraz fascynacji Sarajewem, które nosi w sercu. Jej bałkańska opowieść jest wzbogacona o autentyczne listy z oblężonego miasta, które otrzymywała od narzeczonego, oraz fotografie przybliżające czytelnikowi opisany okres.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się wybrać w swoistą podróż, słuchając opowieści Joanny Stovrag o Sarajewie – mieście-legendzie oraz o miłości wystawionej na wyjątkowo ciężką próbę.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki w atrakcyjnej cenie oraz posmakowania słodkiego przysmaku – BAKLAWY.

Joanna Stovrag 
ukończyła slawistykę na UJ, jest tłumaczem przysięgłym języków: chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. Współautorka przewodnika „Chorwacja – polscy autorzy” z serii Przewodnik praktyczny, wydanego przez Pascal, autorka książki „Jeszcze żyję… Historia prawdziwa” Wydawnictwo Branta.

Data i godzina: 04.12.2017 (poniedziałek), godz. 18.30
Miejsce: Służewski Dom Kultury – sala widowiskowa/wstęp wolny

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor