kultury news

WYKŁAD z cyklu „Kultury Świata”. Tym razem przyjrzymy się skarbom Nomadów Azji Centralnej, czyli biżuterii turkmeńskiej.

SKARBY NOMADÓW - BIŻUTERIA TURKMENÓW

Wykład poświęcony cenionej ze względu na swoje walory artystyczne biżuterii Turkmenów, zamieszkujących przede wszystkim Turkmenistan i inne państwa Azji Centralnej. Wykonana ze srebra i zrobiona złoconymi ornamentami biżuteria turkmeńska wyróżnia się imponującymi rozmiarami i silnie zgeometryzowanymi formami. Charakterystyczną cechą tej biżuterii jest stosowanie do kameryzacji niemal wyłącznie karneoli, co ma związek z symboliką barwy kamienia. Jego intensywna czerwień ma konotacje związane z żywotnością, płodnością, powodzeniem i szczęściem. Ozdoby turkmeńskie są zdobione symetrycznymi, rytowanymi ornamentami opartymi na zgeometryzowanych i uproszczonych formach roślinnych i abstrakcyjnych motywach zwierzęcych, wywodzących się z tradycyjnych motywów zdobniczych Cywilizacji Wielkiego Stepu.
Wykład wygłosi Karolina Krzywicka, historyczka sztuki i kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku, badaczka i miłośniczka biżuterii etnicznej.

Sala widowiskowawstęp wolny

kulturty web

Poprzedni
wrzesień 2017
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
1
3
4
7
11
13
18
19
20
25
26
27
28
29
1

WEB BelkaBoczna 2017PD

BOX REPERTUAR

box bartok

senioraliawiolWEB BELKApink

KupBilet EB06

box galeriaprzykozach2

GDz

box 50 MLODZI

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor