kultury news

WYKŁAD w ramach cyklu „Kultury świata – poznajemy świat”.Wykład poświęcony imponującym klejnotom z okresu panowania władców z muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów, która rządziła Indiami w XVI-XIX w. Władcy mogolscy byli miłośnikami drogich kamieni, a do najbardziej przez nich pożądanych należały diamenty wyróżniające się znaczną wielkością i przejrzystością, która decydowała o ich pięknie i wysokiej wartości klejnotu oraz cenione ze względu na swoją kolorystykę rubiny i szmaragdy, a także perły. Zdobiły one zarówno niezliczone typy biżuterii:
naszyjniki, bransolety, kolczyki i wymyślne ozdoby turbanów, jak i przedmioty codziennego użytku. Wyróżniające się bogatą kameryzacją przedmioty pozostają niedościgłymi przykładami złotniczej wirtuozerii dzięki zastosowaniu misternych techniki oprawy kamieni.
Obecnie o przepychu i bogactwie dworu Wielkich Mogołów świadczą słynne klejnoty, które w wyniku burzliwych wydarzeń zmieniały wielokrotnie właścicieli i trafiały do Europy. Najsłynniejszym z nich jest niewątpliwie legendarny diament Koh-i-Noor, kryjący w sobie długą i skomplikowaną historię, który zdobi koronę brytyjskiej Królowej Matki.
Salonik literacki/wstęp wolny

kultury WEB

 
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor