W sobotę, 18 kwietnia 2015 r., w Służewskim Domu Kultury, przy ul. Bacha 15, na warszawskim Mokotowie, odbędzie się Festiwal Chorwacki. Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych krajów wybieranych przez Polaków na wakacje. Podczas Festiwalu mieszkańcy stolicy będą mogli zetknąć się z kulturą tego pięknego adriatyckiego kraju. W programie zostaną zaprezentowane m.in.: chorwackie filmy animowane, dokumentalne i fabularne, występy zespołu muzyki regionalnej z Dalmacji, wieczór z poezją chorwacką.

Organizatorzy: Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie, Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Służewski Dom Kultury oraz Towarzystwo Polsko-Chorwackie.

 Wstęp wolny.

 

 Gościem specjalnym będzie charyzmatyczny chorwacki wokalista Goran Karan. Festiwalowi towarzyszą wystawa fotografii i plakatu, zabawy i animacje dla dzieci, a także degustacje chorwackich specjałów i produktów lokalnych oraz stoiska chorwackich restauracji. Festiwal Chorwacki rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do późnego wieczora. Uroczystego otwarcia dokonają Ambasador Republiki Chorwacji – Andrea Bekić oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów – Bogdan Olesiński.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

W ramach organizowanych przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Warszawie obchodów 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Chorwacji, pragniemy w dniu 18 kwietnia  jeszcze bardziej przybliżyć nasz kraj polskim przyjaciołom – mówi  Andrea Bekić Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Chorwacji. - Jeden dzień nie wystarczy, żeby przedstawić całe bogactwo kultury i tradycji, więc zdecydowaliśmy się skupić na tej części naszej literatury, kinematografii, muzyki tradycyjnej i rozrywkowej oraz tradycji kulinarnej, która związana jest z Adriatykiem, ze śródziemnomorskim charakterem naszego kraju.

 

 a1          

Projekcje filmowe i występy artystów odbywać sie będą w sali widowiskowej Służewskiego Domu Kultury. Festiwal rozpocznie pokaz multimedialny "Pozdrowienia z Chorwacji" w wykonaniu grupy teatralnej Bastien, którą tworzą: Ljubo Zečević -aktor teatru Komedija w Zagrzebiu  oraz Jasmin Novljaković - reżyser i wykładowca na Wydziale Aktorstwa Akademii Artystycznej w Osijeku. Grupa Bastien zaprezentuje również  „Dobrojutro more - Witaj morze!"- spektakl poetycki stworzony w oparciu o poezję chorwacką poświęconą morzu i wybrzeżu. Na tle zdjęć adriatyckich krajobrazów, przy dźwiękach muzyki, widzowie wysłuchają wierszy Šiška Menčetića, Marina Držića, Ivana Gundulića,

Petra Preradovića, Antuna Gustava Matoša, Vladimira Nazora, Tina Ujevića, Josipa Pupačića, zarówno w oryginale, jak i w przekładzie na język polski.

Miłośnicy filmu będą mogli zapoznać się z kinematografią chorwacką. Festiwalowe projekcje filmowe ropocznie prezentacja obrazów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Jednominutowych w Požedze. Na tym, oganizowanym od 22 lat, festiwalu pokazywane są filmy amatorskie, nakręcone w różnych gatunkach filmowych, które łączy tylko czas trwania. Pokaz filmów animowanych chorwackiej wytwórnii filmowej Zagreb Film to okazja obejrzenia m.in. zdobywcy Oscara® z 1962 roku  „Surogat" / „The substitute" / „Ersatz" Dušana Vukotića. Prezentowane animacje znalazły się na liście 88 najlepszych filmów animowanych na świecie, sporządzonej przez renomowanego włoskiego krytyka i publicystę Giannalberto Bendazziego. Wyświetlone zostaną dwa filmy fabularne. Pierwszy z nich to  „Vis–á-vis"- autorski film Nevio Marasovicia z 2013 r., wschodzącej gwiazdy chorwackiej kinematografii.Akcja filmu rozgrywa się na wyspie Vis oraz w Zagrzebiu. Film został znakomicie przyjęty na wielu festiwalach na całym świecie. Drugim filmem jest czarna komedia „Jak wybuchła wojna na mojej wyspie" w reż. Vinko Brešana  z 1996 r.  Na małą wyspę przybywa ojciec młodego żołnierza odbywającego tu służbę wojskową w jednostce Jugosłowiańskiej Armii Narodowej, JNA. Za wszelką cenę stara się wydostać z niej syna.

 

Goran Karan Fot. Igor Kelčec

Gościem specjalnym festiwalu będzie wokalista Goran Karan. To wielokrotnie nagradzany artysta, uczestnik Eurowizji, juror chorwackiej edycji programu Idol. Jego przeboje „Ostani", „Aniele" czy „Splitski Tango" znane są w całej Polsce. Goran Karan przyjeżdża na festiwal z koncertem "Serce Dalmacji", a jego charyzmatyczny głos przeniesie widzów w świat ciepłego Adriatyku, skąpanego w chorwackim słońcu!

 

 

Chorwacja to nie tylko słońce i plaże Adriatyku ale także kraj z bogatą, wielowiekową historią. Wystawa fotografii „Śladami Cyryla i Metodego – głagolica, pismo starochorwackie" zabierze nas w podróż po zabytkach tego starego kraju. Urodę Chorwacji będzie można podziwiać także na wystawie „Chorwacja na plakacie".

Od godziny 12.00 do 17.00 na zewnątrz Służewskiego Domu Kultury odbywać się będą degustacje chorwackich specjałów i produktów lokalnych z wysp Vis, Brač, Krk i innych, jak też  potraw kuchni śródziemnomorskiej przygotowanej przez restauracje chorwackie. Warszawiacy będa mogli spróbować jak smakuje m.in. dalmatyński pršut - cieniutko krojony, specjalny rodzaj szynki długo dojrzewającej i suszonej na wietrze, chorwackie oliwki, kapary, sałata z ośmiornicy, ajvar - czyli pasta z pieczonej papryki i kaparów, ekologiczna oliwa z oliwek, specjały z grilla czy przekąski z warzywnymi musami.

 

Jedną z wielu  atrakcji podczas zabaw i animacji dla dzieci będzie nauka śpiewania chorwackiej piosenki wspólnie z dziećmi ze szkoły chorwackiej. Program sportowy Festiwalu Chorwackiego to rozgrywki koszykówki i siatkówki pomiędzy drużynami z Chorwacji i z Polski, które odbywać się będą w XXXIV  LO im. Cervantesa, i których wyniki zostaną ogłoszone podczas Festiwalu. Imprezę zakończy wieczorna potancówka przy muzyce chorwackiej, którą poprowadzi chorwacki DJ – Louis Skok. Potańcówka odbędzie w amfiteatrze Służewskiego Domu Kultury

 

Chorwacja, wyspa Vis, okno rzymskie, Fot. Beata Przybyszewska Chorwacja, wyspa Cres Lubenice, Fot. Davor Rostuhar Chorwacja, wyspa Cres Punta Križa, Fot Davor Rostuhar Chorwacja, Dubrownik, fot. Agnieszka Grudziąż Cromania.pl  Potrawy chorwackie, Fot. Beata Przybyszewska Potrawy chorwackie, Fot. Beata Przybyszewska

 

Organizatorzy: Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie, Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Służewski Dom Kultury oraz Towarzystwo Polsko-Chorwackie.

 
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor