Z jednej strony można powiedzieć, że miejskie życie jest spontaniczne, przypadkowe, chaotyczne. Patrząc na miasto, jako całość, zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy dzieje się w nim z przypadku, jak wiele ludzkich interakcji jest zależnych od ślepego losu. Podobnie fotograf robiąc zdjęcia na ulicy opiera swą pracę na intuicji i łapaniu ulotnych, decydujących momentów, wyławiając tylko niektóre z całej panoramy zdarzeń i kadrów.

Z drugiej strony człowiek tworząc miejską przestrzeń kieruje się często potrzebą porządku, wygody, prostoty. Chcemy planować, w taki sposób, aby rzeczy i przestrzeń były dla nas funkcjonalne i estetyczne. Fotograf uliczny również na swoich kadrach tę przestrzeń porządkuje, wyławia elementy, które stanowią o spójnej kompozycji. Mimo że działamy intuicyjnie, spontanicznie, to wynikiem jest jakiś porządek.

Zatem mówiąc „simplicity” zastanawiam się nad tym zderzeniem – czegoś przypadkowego, wolnego, intuicyjnego i spontanicznego z potrzebą prostoty, uporządkowania, spokoju i wygody.baner

Zdjęcia zostały zrobione w różnych miastach europejskich. Nie podpisuję ich jednak. Nadanie im kontekstu miejsca nie jest dla mnie istotne, lecz ich prosta kompozycja i temat – miasto i ludzie.

Grzegorz Żukowski, wieloletni mieszkaniec Służewa nad Dolinką, na co dzień jest specjalistą od PRu, a po godzinach fotografem. W latach 2011-13 uczęszczał do studium fotograficznego Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawa „Simplicity” jest jego pierwszą indywidualną wystawą.

Wystawa trwa do 18 lipca

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor