''Plus Minus czyli kobieca energia".
Wystawa GRUPY PLUS MINUS pt. „O niej" nieprzypadkowo została otwarta w Służewskim Domu Kultury w dniu 7 marca br. Data poprzedzająca międzynarodowy Dzień Kobiet była idealnym terminem do prezentacji dokonań twórczych dziewięciu łódzkich malarek tworzących Grupę PLUS MINUS.
Pozornie dosyć nietypowa, ponieważ nasuwająca bardzo fizyczne skojarzenia, nazwa grupy jest idealnym odzwierciedleniem energii powstającej wskutek konfrontacji artystycznej wielu osobowości. Różne są style pracy nad obrazem, różne są techniki twórcze stosowe przez działające w grupie artystki. Można też powiedzieć, że ich twórczość jest obdarzona innymi ładunkami emocjonalnymi i odmiennym, nacechowanym indywidualnym odbiorem rzeczywistości, doświadczeniem i podejściem do tematu tworzonego dzieła. Ale właśnie ta niejednolitość paradoksalnie stanowi o sile tej grupy. Tak jak w naturze dwa ładunki jednego znaku odpychają się, tak pomiędzy ładunkiem dodatnim i ujemnym działa siła przyciągająca.

 

 

Zasugerowana nazwą dwubiegunowości grupy to też sposób na podkreślenie braku ograniczeń w twórczości każdej z artystek. Jest to też znak energii powstającej podczas procesu twórczego oraz będącej wynikiem wzajemnego oddziaływania i inspirowania do coraz to nowych plastycznych dokonań. Oczywiście taka artystyczna koegzystencja może być czasem trudna. Jednak Grupa Plus Minus nie boryka się z takimi problemami. Jak się okazuje idealnym spoiwem twórczych, artystycznych osobowości jest niezachwiana miłość do sztuki, wzajemna tolerancja i życzliwości nakręcająca wszystkie Panie działające w Grupie Plus Minus do pracy twórczej.
Grupę twórczą Plus Minus tworzą artystki malarki w składzie: Barbara Cuper-Zbierska, Barbara Czerwińska, Elżbieta Dmowska-Sawczuk, Urszula Klechta-Knol, Izabella Klinger, Grażyna Margiel, Hanna Mróz-Witaszek, Maria Sadowska i Małgorzata Stopczyńska. Absolwentki łódzkiej PWSSP (obecnie ASP).
W dniu 7 marca br. o godz. 18:00 w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15 odbył się wernisaż wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej GRUPY PLUS MINUS pt. „O niej". Muzyczną niespodzianką dla artystek oraz przybyłych na wernisaż gości był  recital JAROSŁAWA WASIKA z zespołem. 
tekst i relacja zdjęciowa: Marcin Lasota. 

 

 

foto Marcin LasotaDSC 0745 foto Marcin Lasota DSC 0740foto Marcin Lasota DSC 0758foto Marcin Lasota DSC 0769foto Marcin Lasota DSC 0773foto Marcin Lasota DSC 0779foto Marcin Lasota DSC 0807foto Marcin Lasota DSC 0832foto Marcin Lasota DSC 0827foto Marcin Lasota DSC 0852foto Marcin Lasota DSC 0855foto Marcin Lasota DSC 0856foto Marcin Lasota DSC 0884

o niej

 

GRUPA  PLUS  MINUS     


         Podczas pobytu na plenerze malarskim w Budach Lucieńskich  zawiązała się grupa twórcza PLUS MINUS którą stworzyły  absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych ) w Łodzi.
       Nazwa grupy jest odzwierciedleniem energii powstałej wskutek  konfrontacji osobowości twórczych, jest też wyrazem braku ograniczeń w twórczości każdej z artystek.


       Miłość do sztuki, tolerancja, ciekawość dokonań  i atmosfera wzajemnej życzliwości zachęca do pracy twórczej. Oprócz wystaw grupowych – często tematycznych – każda z artystek pracuje i prezentuje swoje dokonania indywidualnie. Ukończone wyższe studia artystyczne predysponowały w przeszłości do pracy w przemyśle w charakterze projektanta jednocześnie nie rezygnując z działalności  w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki czy tkaniny unikatowej.


        Grupa PLUS MINUS zorganizowała i uczestniczyła w 20 wystawach oraz wielu plenerach.


Wystawy i plenery:

 2007   - maj – plener i wystawa poplenerowa Budy Lucieńskie
            - listopad –wystawa „Budy Lubieńskie”, Galeria Politechnika, Łódź
 2008   - kwiecień- wystawa „Kobieta”, Galeria „IN BLANCO”, Dom Kultury Lutnia,  Łódź
            - czerwiec – udział grupy w plenerze i wystawa poplenerowa „Wieluń-miasto urokliwe”, Muzeum Ziemi Wieluńskiej,
             - wrzesień – plener w Budach Lucieńskich
             - listopad – wystawa „Emocje”, Galeria 87 Biura Promocji m. Łodzi, Łódź
 2009    - marzec – wystawa w Galerii 4 Joy, Łódź
             - wrzesień – plener grupy i wystawa poplenerowa, Załęcze
 2010    - marzec – wystawa w Muzeum Stary Dwór, Pabianice
             - wrzesień- plener grupy i wystawa poplenerowa Załęcze
 2011    - luty – wystawa „Akt… tworzenia” BWA , Sieradz
             - luty – plener grupy i wystawa poplenerowa Załęcze
             - kwiecień – wystawa „Miasto”, Galeria 86 Biura Promocji m. Łodzi, Łódź
             - kwiecień – maj – wystawa „Miasto”, Urząd m. Łodzi, Łódź
             - listopad – plener i wystawa poplenerowa Załęcze
  2012   - styczeń – wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej, Włocławek
             - kwiecień – wystawa „Początek...”, Galeria Europejskiego Centrum Kultury „LOGOS”, Łódź.
             - grudzień – wystawa „bez tytułu”, Galeria „526” Poleskiego Ośrodka Sztuki, Łódź.

  2013 -  październik – wystawa „STÓŁ…” Galeria Politechnika .Łódź  
  2014 – luty –wystawa „ Zapach „  -MOK w Piotrkowie Trybunalskim

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor