Nagłówek artykułów

Spotkanie / Wykład

"Porozmawiajmy o kulturze" - nowy cykl spotkań

„Porozmawiajmy o kulturze” to swoista kontynuacja projektu „Kutura w sieci i w realu”. To dyskusje na pograniczu kultury i nowych technologii. Podczas spotkań staramy się określić charakter zmian powstałych wraz z popularyzacją Internetu i odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań dotyczących uczestnictwa w kulturze zarówno w świecie rzeczywistym jak i cyfrowym.

Projekt obejmuje cykl 9 spotkań dyskusyjnych realizowanych w Służewskim Domu Kultury od października 2018 do czerwca 2019 roku, a na spotkania w Salonie Literackim każdorazowo zapraszani będą specjaliści z wybranej dziedziny dopasowanej do tematyki rozmowy.

PLAN SPOTKAŃ DYSKUSYJNYCH „Porozmawiajmy o kulturze”:

(kolejność spotkań może ulec zmianie zależnie od dostępności ekspertów)

1. PAŹDZIERNIK – OLIMPIADA CYFROWA - czwartek 11 października 2018, godz. 18:00
Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy o Olimpiadzie Cyfrowej.
Olimpiada Cyfrowa jest olimpiadą interdyscyplinarną, sprawdzającą kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Celem olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji, którzy rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów. Gościem spotkania będzie Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.

2. LISTOPAD – SOCIAL MEDIA - środa 21 listopada 2018, godz. 18:00
Media społecznościowe to szansa i jednocześnie duże wyzwanie dla ogólnie rozumianej branży kultury. Jak odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości? Co, jak i gdzie publikować? Które platformy wybrać? Gościem spotkania będzie Kamil Śliwowski (Otwartezasoby.pl)

3. GRUDZIEŃ – KULTURĘ PODANO DO STOŁU - czwartek 13 grudnia 2018, godz. 18:00
Podczas trzeciego spotkania spróbujemy zastanowić się jak konsumujemy kulturę. Co się klika, a co nie? Jak wyglądają przyzwyczajenia użytkowników i jak to zmieniało się na przestrzeni lat. Gościnnie w rozmowie wezmie udział dr Michał Lutostański (Millward Brown Poland, SWPS) i Aleksandra Gębarowska (GFK Polonia).

4. STYCZEŃ – PRAWO AUTORSKIE – FAKTY I MITY
Prawo autorskie kiedyś i dziś? Dlaczego większość obywateli łamie prawo, czyli realne zachowania użytkowników kontra obowiązujące prawo autorskie. Dopasowanie prawa autorskiego do cyfrowej rzeczywistości oraz wyzwania XXI wieku. Gościem będzie reprezentant Centrum Cyfrowego.

5. LUTY – MUZYK W SIECI
Jak dostarczyć utwory na platformy streamingowe jak Spotify i Tidal? Jak prawidłowo wrzucać filmy na Youtube? Jak prawidłowo tagować, kategoryzować? Jak nie zginąć w cyberprzestrzeni? Odpowiedzi na te i inne zagadnienia dotyczące cyfrowych aspektów branży muzycznej będzie można poznać podczas piątego spotkania ze specjalistami z Independent Digital.

6. MARZEC - SUBKULTURY
Od 1947 roku kiedy to Milton Myron Gordon po raz pierwszy zdefiniował słowo subkultura minęło wiele czasu. Przez lata zmieniały się subkultury, niektóre znikały, inne stawały się ważnymi elementami pop-kultury. O zmianach jakie zaszły i nowych subkulturach porozmawiamy podczas szóstego spotkania w ramach projektu „Porozmawiajmy o kulturze”. Gośćmi będą: Konrad Jerin – redaktor naczelny F5 oraz dr Michał Lutostański z SWPS.

7. KWIECIEŃ – YOUTUBE – CZY TO TAKIE PROSTE?
Jak tworzyć kontent, co zrobić by osiągnąć sukces? Czy jest na to recepta? Na tym spotkaniu wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym jak zaistnieć na Youtube.

8. MAJ – WSZYSCY TWORZYMY KULTURĘ
Sztuka od zawsze potrzebowała mecenatu. Jak finansować działania artystyczne? Czy o powodzeniu powinien decydować tylko rynek i wartości komercyjne? Mecenat państwa czy odbiorców? Gościem spotkania reprezentant Narodowego Centrum Kultury.

9. CZERWIEC – KULTURA PRZYSZŁOŚCI
W jaką stronę pójdzie ludzkość? Czy masowy odbiorca będzie poszukiwał wartości czy rozrywki? Podsumowanie projektu, podczas którego wraz zaproszonymi gośćmi postaramy się stworzyć wizję kultury przyszłości. Gościem spotkania będzie Martyna Groth z Fundacji Pro Cultura.

Prowadzący:
Kamil Jaczyński - animator kultury i sportu (nurkowanie). Specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego. Członek Akademii Fonograficznej i Związku Producentów Audio Video. Dyrektor wykonawczy w wytwórni muzycznej Wielkie Joł. Wykładowca w Akademii Menedżerów Muzycznych, na studiach podyplomowych w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a także studiach podyplomowych w Collegium Civitas.

Z kulturą Hip-Hop związany jest niemalże od początku jej zaistnienia w Polsce. Jeden z twórców projektu Poezja Miejska Rap zorganizowanego przez Służewski Dom Kultury i dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego” i kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Jeden z autorów "Antologii Polskiego Rapu" wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury. Inicjator ogólnopolskiego cyklu paneli dyskusyjnych "Piractwo, czy dozwolony użytek" poruszających tematykę prawa autorskiego, własności intelektualnej oraz nowoczesnego modelu zarządzania kulturą.

Jest również wykładowcą teorii kultury Hip-Hop w HipHop Akademii - projekcie edukacyjnym powołanym do życia przez Wytwórnię Wielkie Joł oraz formację taneczną SonicDance i Służewski Dom Kultury. Swoje artykuły publikował między innymi w: Ślizgu, Dosdedos, Bleku i magazynie studenckim Dlaczego. Niegdyś redaktor portalu HIP-HOP.PL - największego serwisu o tej tematyce w Polsce, sędzia ogólnopolskich bitew w stylu wolnym - WBW.

W wytwórni muzycznej Wielkie Joł odpowiedzialny jest za Public & Media Relations, koordynację i nadzór działań medialnych i wydawniczych projektów muzycznych oraz audiowizualnych. Był producentem wykonawczym m.in takich bestsellerów jak płyta formacji Warszafski Deszcz "Powrócifszy", czy Tede "Ścieżka Dźwiękowa". Ponadto jest współtwórcą koncepcji oprawy muzycznej przedstawienia teatralnego 12 Ławek (reż. Jarek Staniek) prezentowanego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni.

POROZMAWIAJMY 01webPOROZMAWIAJMY 02webPOROZMAWIAJMY 03web  POROZMAWIAJMY O KULTURZE październik kopiaPOROZMAWIAJMY O KULTURZE LISTOPADPOROZMAWIAJMY O KULTURZE GRUDZIEŃ kopia 

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury